Andrle: Kreuziger a spol. favority nejsou, překvapit mohou

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 9. 2012 10:00
Přečtěte si rozhovor Aktuálně.cz s reprezentačním trenérem českých cyklistů před hlavním závodem MS Reném Andrlem.
Bude takto slavit Roman Kreuziger v českých barvách v neděli?
Bude takto slavit Roman Kreuziger v českých barvách v neděli? | Foto: Reuters

LIMBURG – České cyklistice se na letošním světovém šampionátu nebývale daří. Martina Sáblíková zajela v časovce deváté místo, její mužský parťák Jan Bárta ve stejné disciplíně zajel sedmým místem historické české maximum.

„Už nyní mohu hodnotit mistrovství světa jako úspěšné,“ prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéftrenér české reprezentace a bývalý skvělý závodník René Andrle. Ten má hodně nabitý program, musí se totiž starat o rekordní devatenáctičlennou českou výpravu. Z ní se pak sedm mužských mušketýrů se pak postaví na start hlavního nedělního závodu s hromadným startem na 265 náročných kilometrů.

Jak tak slyším, máte hodně naspěch, že?

Je toho dost, ale nemám s tím problém. Pracoval jsem v týmu PSK Whirlpool, kde jsem měl na starost na závodech také například devět závodníků, tady mám k ruce Svatopluka Henkeho, který se stará o juniory. Je tady hodně organizačních záležitostí, hodně závodů, šampionát je hodně dlouhý, ale dá se to zvládat.

Do závodu s hromadným startem budete moct poslat sedm závodníků...

Dlouho tomu tak nebylo, to ale jen ukazuje na to, že se české cyklistice daří, že především letos za sebou máme hodně povedený rok.

Kdy jste se dozvěděli, že budete moct postavit na start sedm jezdců?

Jako každý rok 15. srpna, až tento den nám Mezinárodní cyklistická unie oznámila počet závodníků a my se podle toho zařídili.

Jak podle vás zvládli jezdci přípravu?

Kluci jsou profíci, každý trénoval podle svého plánu, tak jak jsou zvyklí. Do nedělního závodu se to jen trochu vyladí a pak už je čeká start. (pousměje se)

Už si byli projet trať, případně alespoň finální 16,5 kilometrů dlouhý okruh, který je čeká celkem desetkrát?

Zatím tu byli jen Honza Bárta a Zdeněk Štybar, ty už si byli trasu závodu projet. Zbytek týmu tak učiní v sobotu, protože dorazili až dnes, stejně jako většina závodníků z ostatních zemí (rozhovor vznikal v pátek večer, pozn. redakce).

K čemu byste závod přirovnal? K jarním klasikám a třeba i Amstel Gold Race (část trati této slavné klasiky závodníci v neděli absolvují, pozn. redakce)?

Určitě, končí se stoupáním na Cauberg (Amstel Gold Race zde končil do roku 2003, stoupání má převýšení 12%, pozn. redakce). Závod měří skoro 270 kilometrů, takže i délkou se k jarním klasikám určitě přirovnat dá.

S jakou taktikou do něj půjdete?

Chtěl bych vsadit na tři lídry – Zdeňka Štybara, Leopolda Königa a Romana Kreuzigera, zbylí kluci by jim měli pomáhat.

A co cíle? Myslíte, že je reálně umístění do desítky či dokonce na stupních vítězů?

Myslím si, že povést se podobný úspěch může, ale já za něj už považuji samotný fakt, že do závodu odstartuje sedm českých závodníků. Když se nám něco velkého podaří zajet, budeme samozřejmě rádi, ale žádné konkrétní cíle si neklademe. Myslím, že v podobném typu závodu nepatříme mezi top favority, ale překvapit můžeme.

Takže nějaký osobní cíl, umístění před jezdce nestavíte?

Ne, nestavíme, jak už jsem řekl, úspěchem pro nás už je fakt, že nás startuje tolik, pokud z toho vzejde něco velkého, budeme jen rádi. Ale nechci nic dopředu vyhlašovat a zbytečně nějakými očekáváními kluky svazovat. Štybar zajel výborně závod Kolem Polska i španělskou Vueltu, König vyhrál etapu Kolem Velké Británie, Kreuziger se v dobrém světle předvedl v neděli na české „Bohemce“. Kluci formu mají, zbytek se ukáže v neděli.

Už nyní mají Češi na kontě sedmé a deváté místo z časovky mužů a žen. Dá se už nyní hodnotit šampionát coby úspěšný?

My se můžeme pasovat počtem našich jezdců mezi velmoci, což je obrovský úspěch. Co se navíc povedlo Honzovi a Martině v časovce je taktéž skvělé, takže už v tuto chvíli můžu šampionát hodnotit jako úspěšný.

Kdo je podle vás favoritem závodu s hromadným startem?

Padají zde jména jako Valverde, Rodriguez, Contador, Terpstra, Boonen, Gilbert, skvěle se v pelotonu umí pohybovat i Sagan, který má drtivý finiš. Uvidíme, kdo nakonec vyhraje.

 

Právě se děje

Další zprávy