Skvělý Bárta. V časovce na MS dojel na sedmém místě

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 9. 2012 16:51
Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa v nizozemské provincii Limburg výborné sedmé místo.
Jan Bárta má důvody k úsměvům.
Jan Bárta má důvody k úsměvům. | Foto: ČTK

Limburg - Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa v nizozemské provincii Limburg výborné sedmé místo.

Zlato z loňského šampionátu obhájil Němec Tony Martin, výborný výkon českého reprezentanta ale dokumentuje fakt, že k historické medaili mu chybělo jen 28 vteřin.

Bárta startoval brzo a dlouho byl na medaili

Jediný Čech na trati 46,3 km dlouhého závodu potvrdil, že jízda proti chronometru je silná stránka úřadujícího českého šampióna. Sedmadvacetiletý Bárta sice startoval v první polovině pole, svým časem se ale dlouho držel na medailových pozicích.

Bárta tak potvrdil velmi dobrou formu českých závodníků na letošním šampiónatu, podobně si totiž o den dříve vedla v časovce i krajanka Martina Sáblíková. Ta taktéž startovala hned v úvodu, dlouho se držela na čele a nakonec skončila na velmi dobrém devátém místě.

Bárta, který minulý týden prodloužil smlouvu s německou kontinentální stájí NetApp nakonec na bronzového Vasila Kirijenku ztratil necelou půlminutu.

Bártův výsledek nadějí do budoucna

Ovšem i tak si připsal nejeden cenný skalp včetně toho patřícímu vítězi nedávné Vuelty a výtečnému časovkáři Albertu Contadorovi, který dojel na devátém místě.

Výsledek Bárty je pro českou cyklistiku skvělý i s ohledem na další šampiónat, do kterého se počty startujících za jednotlivé země určují právě podle pořadí na předešlém MS. Je tak velmi pravděpodobné, že za rok by se v časovce mohli představit i dva čeští zástupci.

Na obhájce titulu - Němce Martina ale neměl. Jezdce stáje Omega Pharma-Quick Step proháněl na dálku mladý Američan Taylor Phinney, jenž po skvělém závěru ztratil na nyní již dvojnásobného mistra světa pět vteřin. Kirijenka pak zaostal už o minutu a tři čtvrtě.

Martinovi chyběli největší soupeři, přesto měl namále

Sedmadvacetiletý Martin získal v Nizozemsku druhé zlato, poté co v neděli triumfoval v týmové časovce se sestavou Omegy, jejíž součástí byl i Slovák Peter Velits (chyběl naopak Čech František Raboň).

Startovní pole bylo ale dnes ochuzeno o několik časovkářských es - chyběl olympijský vítěz v této disciplíně Bradley Wiggins z Velké Británie i jeho krajan Chris Froome, který byl v Londýně třetí za Wigginsem a právě Martinem.

Podruhé za sebou chyběl na startu i švýcarský fenomén a čtyřnásobný mistr světa Fabian Cancellara, který se ve druhé polovině sezóny potýká stejně jako loni se sérií zranění.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Nizozemsku:

Muži - časovka jednotlivců (46,3 km): 1. Martin (Něm.) 58:38, 2. Phinney (USA) -5, 3. Kirijenka (Běl.) -1:45, 4. Van Garderen (USA) -1:50, 5. Kessiakoff (Švéd.) -1:51, 6. Gruzděv (Kaz.) -1:57, 7. Bárta (ČR) -2:13, 8. Dowsett (Brit.) -2:26, 9. Contador (Šp.) -2:30, 10. Malori (It.) -2:41.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy