Mistrem světa se stal Belgičan Gilbert, Kreuziger nedojel

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 9. 2012 18:15
Mistrem světa v závodě s hromadným startem se stal belgický cyklista Philippe Gilbert.
Radost Philippa Gilberta
Radost Philippa Gilberta | Foto: Reuters

Limburg - Mistrem světa v závodě s hromadným startem se stal belgický cyklista Philippe Gilbert.

Druhý skončil na šampionátu v Nizozemsku Nor Edvald Boasson Hagen, bronz si vyjel Španěl Alejandro Valverde.

Roman Kreuziger závod nedokončil, z českých reprezentantů byl nejlepší Jan Bárta na 59. místě.

"Bylo to nervózní. Všichni se tlačili dopředu, padalo to a je to, jak to je. Smůla. Příště to třeba bude lepší," řekl po dojezdu Bárta.

Gilbert ujel v závěrečném stoupání

Třicetiletý Gilbert, jenž v profipelotonu hájí barvy stáje BMC Racing Team, rozhodl o zlatu skvěle načasovaným útokem při závěrečném stoupaní na Cauberg.

Odtrhl se od vedoucí skupinky a dal tak zapomenout na nepříliš povedenou sezonu, v níž se většinou trápil.

"Určitě teďka na Vueltě prokazoval, že se mu forma lepší. Určitě tento okruh byl na něj šitý," řekl o novém šampionovi někdejší mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar.

Štybar: Po pádu už to bylo daleko

Ten dokončil svůj první mistrovský závod na silnici na 116. místě.

"Ze začátku jsem se necítil úplně dobře, ale padla dvoustovka a mně se začalo jet lépe, takže jsem tam se snažil jezdit pořád vepředu," podotkl Štybar.

Jenže pak se vidina případného úspěchu rozplynula kvůli hromadnému pádu.

"Já jsem musel být někde na nějaké dvacáté až třicáté pozici a pak tam někdo z Nového Zélandu lehnul. A všechny šance byly pryč, než jsem se tam odtud vymotal, tak už to bylo daleko," popsal zlomový okamžik.

Kreuziger po druhém pádu nedojel 

Kreuziger závod nedokončil poté, co se rovněž připletl do pádů a potýkal se i s technickými problémy.

"V tom prvním pádu jsem tam trošku zůstal, ale vyměnili jsme tretru a ještě jsem se dostal zpátky, i když to samozřejmě stálo spoustu sil," nastínil problémy, kvůli nimž musel vyměnit i kolo.

"Po tom jednom kole, co jsem tam dojel zase zpátky, to pak tady spadlo před cílem," pokračoval ve výčtu obtíží.

"Tady nahoře mi utrhli šaltr, takže jsem jel do nějakého půlkola na dva převody s tím, že pak jsem vyměnil kolo," doplnil.

Odstoupil i obhájce titulu Cavendish

Tím však ztratil hodně času. "Bylo to vidět, že to je rozdělené, a už to nemělo další význam," dodal Kreuziger.

Obhájce titulu Brit Mark Cavendish pomáhal v první polovině závodu svému týmu, ale nakonec rovněž odstoupil.

Výsledky:

Muži (269 km): 1. Gilbert (Belg.) 6:10:41, 2. Boasson Hagen (Nor.) -4, 3. Valverde (Šp.), 4. Degenkolb (Něm.), 5. Boom (Niz.), 6. Davis (Austr.), 7. Voeckler (Fr.), 8. Navardauskas (Lit.), 9. Henao (Kol.), 10. Freire (Šp.) všichni -5, ...59. Bárta -2:21, 104. Raboň, 107. Kadlec, 113. König, 116. Štybar všichni -8:55, Kreuziger a Kozubek nedokončili.

Junioři (128,8 km): 1. Mohorič (Slovin.) 3:00:45, 2. Ewan (Austr.), 3. Rumac (Chorv.) oba stejný čas, ...82. Vakoč -25.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy