Sáblíková dojela na cyklistickém MS devátá v časovce

18. 9. 2012 16:54
Titul v Nizozemsku obhájila Němka Judith Arndtová.

Limburg - Martina Sáblíková obsadila deváté místo na mistrovství světa v cyklistické časovce. Titul na šampionátu v nizozemské provincii Limburg obhájila Němka Judith Arndtová, na niž česká rychlobruslařská hvězda ztratila dvě minuty.

Dvojnásobná olympijská vítězka z ledového oválu Sáblíková umístěním v elitní desítce výrazně vylepšila výsledek z loňského šampionátu v Kodani. V dánské metropoli při premiéře mezi cyklistkami kategorie elite skončila na 28. pozici a přišla o šanci startovat na letních hrách v Londýně.

Sáblíkové podle očekávání seděla trať

Pětadvacetiletá Sáblíková dnes potvrdila předpoklady, že by jí mohl sedět profil trati. Na 24,3 kilometrech čekaly na cyklistky dvě náročná stoupání na Gronsvelderberg a Cauberg, kde především slabší závodnice viditelně trpěly.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka startovala mezi prvními a díky času 34:25 dlouho vévodila průběžnému pořadí. Odsouvat z nejvyšších příček ji začaly až soupeřky z řad největších favoritek, mezi nimiž byla nejzářivější hvězdou Arndtová.

Šestatřicetiletá úřadující šampionka vyhrála s náskokem 34 sekund před Američankou Evelyn Stevensovou, třetí byla s odstupem 41 sekund Linda Villumsenová z Nového Zélandu. Sáblíková na vítězku ztratila 1:59 minuty, druhá česká reprezentantka Jarmila Machačová byla 36. z dvaačtyřiceti závodnic s odstupem 4:08.

Na rozdíl od Kodaně šampionát pro Sáblíkovou jízdou proti chronometru nekončí, pojede ještě sobotní závod s hromadným startem. V něm se naposledy představí Arndtová, pro niž to bude poslední závod kariéry.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Limburgu (Nizozemsko):

Ženy - časovka (24,3 km):

1. Arndtová (Něm.) 32:26, 2. Stevensová (USA) -34, 3. Villumsenová (N. Zél.) -41, 4. Pooleyová (Brit) -49, 5. Van Dijková (Niz.) -54, 6. Teutenbergová (Něm.) -1:34, 7. Nebenová (USA) -1:43, 8. Worracková (Něm.) -1:45, 9. Sáblíková (ČR) -1:59, 10. Gillowová (Austr.) -2:00, ...36. Machačová (ČR) -4:08.

Juniorky - časovka (15,6 km):

1. Barkerová (Brit.) 22:26, 2. Ludwigová (Dán.) -35, 3. De Jongová (Niz.) -1:03.