Kauza Armstrong: Antidopingovému šéfovi vyhrožovali smrtí

ČTK ČTK
24. 9. 2012 20:22
O případ už se stará FBI.
Americký cyklista Lance Armstrong (vlevo) jede vedle Němce Jana Ullricha během 16. etapy Tour de France 2005.
Americký cyklista Lance Armstrong (vlevo) jede vedle Němce Jana Ullricha během 16. etapy Tour de France 2005. | Foto: Reuters

Paříž - Šéf Americké antidopingové agentury Travis Tygart uvedl, že mu během vyšetřování dopingové aféry cyklisty Lance Armstronga bylo vyhrožováno smrtí. V rozhovoru pro francouzský list L'Équipe řekl, že mu přišly výhrůžky od tří různých lidí.

"Předpokládám, že jde o iniciativu jednotlivců. Stará se o to FBI," uvedl Tygart, jenž stojí v čele USADA od roku 2007. Nestalo se to prý poprvé, co čelil výhrůžkám smrtí.

Vyhrožovali mu už v roce 2010

"Všechno změnila aféra BALCO, tenkrát se to stalo poprvé. Dvě přišly pro Terryho Maddena (Tygartova předchůdce) a jedna pro mě a mou rodinu, když se Landis přiznal k dopingu (v květnu 2010)," řekl šéf USADA. V sídle agentury v Colorado Springs byla poté zpřísněna bezpečnostní opatření.

Do dopingového skandálu kolem kalifornské laboratoře BALCO byla zapletena řada hvězd včetně atletů Marion Jonesové či Tima Montgomeryho, baseballisté i hráči amerického fotbalu.

Jednačtyřicetiletý Armstrong přišel o sedm titulů z Tour de France a další úspěchy poté, co na konci srpna vzdal boj s USADA a oznámil, že proti obvinění z dopingu už se nebude dál bránit. Tygart během vyšetřování čelil mimo jiné výtkám, že se snaží na úkor bývalé cyklistické hvězdy zviditelnit.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy