cyklistika

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Van Aert v blátě ukončil Van der Poelovu sérii, Boroš byl 23.

Belgický cyklokrosař Wout van Aert ukončil ve Světovém poháru nadvládu Nizozemce Mathieua van der Poela, který v elitním seriálu poznal hořkost porážky po třech letech a patnácti vítězstvích. V extrémních podmínkách na silně rozbahněné trati v belgickém Dendermonde, kde se jel závod SP poprvé, skončil duel dvou trojnásobných mistrů světa jasným triumfem Van Aerta. Úřadující šampion Van der Poel za ním projel cílem druhý s bezmála tříminutovou ztrátou. Nejlepší z Čechů Michal Boroš obsadil 23. místo s mankem přes osm minut.

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Vzorek B cyklokrosaře Hekeleho potvrdil dopingový nález

Analýza kontrolního vzorku B potvrdila pozitivní dopingový nález u úřadujícího mistra republiky v cyklokrosu Emila Hekeleho. Vzorek obsahoval zakázané látky oxandrolon a clenbuterol. Třiačtyřicetiletému reprezentantovi hrozí víceletý zákaz činnosti, jezdec vědomý doping popírá.

Hekele podstoupil mimosoutěžní antidopingovou kontrolu s pozitivním výsledkem v září v závěru čtyřdenního reprezentačního soustředění. V letošním roce byl testován popáté. Domnívá se, že právě během téhož soustředění se do jeho těla zakázané látky dostaly.

"Látky oxandrolon a clenbuterol se do mého těla určitě dostaly bez mého vědomí, o tom jsem stoprocentně přesvědčený. S největší pravděpodobností se tak muselo stát na čtyřdenním reprezentačním srazu v Bělé pod Bezdězem," uvedl pro ČTK Hekele.

Podle něj mohlo dojít ke kontaminaci během stravování, nevylučuje ani úmysl jej cíleně poškodit. "Stravování na prvním společném reprezentačním soustředění jsme měli sice jako členové družstva zajištěné a bylo v režii cyklokrosové reprezentace, ale v běžné restauraci," uvedl Hekele.

Upozornil, že cyklokrosaři nemají vlastní kuchaře, kteří by garantovali nezávadnost a původ potravin. "Nelze tak vyloučit, ani potvrdit, že jídlo bylo zcela bezpečné a maso nemohlo být kontaminované. Čtyřdenní soustředění je také dostatečně dlouhé, aby mi kdokoliv cíleně dal něco do pití a dostal do mého těla úmyslně bez mého vědomí jakoukoliv látku," prohlásil Hekele.