MS v cyklistice: českých Sedm statečných jde do boje

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 9. 2012 8:00
Sedm českých reprezentantů v neděli vyjede na závod mistrovství světa v silniční cyklistice.
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: Reuters

Limburg – Přesně v deset hodin dopoledne vyjede na 265 kilometrů dlouhou a náročnou trať (PROFIL ZDE!) celkem 207 závodníků z celého světa v touze poprat se o nejcennější cyklistický duhový dres – ten pro šampióna individuálního závodu s hromadným startem.

Češi budou mít čísla 152 až 158

V obřím pelotonu, který se bude muset prosmýkat velmi úzkými uličkami nizozemských měst na trase, která z velké části kopíruje slavnou jarní klasiku Amstel Gold Race, bude i sedm českých zástupců.

Čísla 152 až 158 si rozdělí Jan Bárta, Milan Kadlec, Leopold König, Stanislav Kozubek, Roman Kreuziger, František Raboň a Zdeněk Štybar. Sedmička statečných, sedmička toho nejlepšího, co česká cyklistika momentálně nabízí.

„Jsme rádi, že tu máte takové zastoupení, které nás řadí mezi světové velmoci,“ řekl už v sobotním rozhovoru pro Aktuálně.cz reprezentační šéftrenér René Andrle (ČTĚTE ZDE!).

Přehnaná slova? Nikoliv, vždyť Češi postaví do závodů více jezdců než například Rusové, Němci, Ukrajinci či Slováci.

Slováci mají Sagana

Na druhou stranou ale je pravdou, že především naši východní sousedé mají ve svém středu jednoho z hlavních favoritů závodu – kometu první poloviny sezóny Petera Sagana.

Vítěz bodovací soutěže Tour de France po olympiádě odpočíval a dobíjel baterky a ve spolupráci se svým bratrem Jurajem a dvojčaty Velitsovými má rozhodně velké šance na úspěch.

„Po Tour na mě přišel útlum, ale věřím, že jsem se z něj dostal, už na závodech v Kanadě jsem se zase cítil velmi dobře. Jsem na tom lépe psychicky než loni, kdy jsem byl po Vueltě brán coby favorit, uvidíme ale, jak mi půjdou nohy,“ řekl pro své stránky dvaadvacetiletý rodák ze Žiliny, který by rád vylepšil loňské 12. místo.

Bude to ale mít těžké, v soubojích s domácími vedenými Niki Terprstrou, Belgičany Tomem Boonenem a Philippem Gilbertem, Španěli Alejandrem Valverdem, Joaquímem Rodriguezem a Albertem Contadorem, Italem Vincezem Nibalim, Australany Richiem Portem a Simonem Gerransem či Brity Bradleym Wigginsem a Chrisem Froomem jej nečeká snadná práce.

Češi černými koňmi

Ba naopak. A stejně tak českou sestavu. V ní sice není nikdo vyloženým klasikem-specialistou a Češi nepatří do okruhu hlavních favoritů, v trojici lídrů, jak je určil Andrle – Kreuziger, König, Štybar – se skrývá značný potenciál, který může z českého týmu udělat potenciální černé koně závodu!

Vždyť především česká jednička – Roman Kreuziger – před třemi lety skončila druhá na prestižní  letní klasice Kolem San Sebastianu a pátá právě  na Amstel Gold Race, předloni pak byl „Křižák“ čtvrtý  na Lutych-Bastos-Lutych.

Po přestupu do nové stáje Saxo Bank-Tinkoff Bank navíc plánuje po dvou letech opět do svého programu zařadit více klasik, které  má podle vlastních slov velmi rád. Světový šampionát se jeví jako ideální možnost tato slova potvrdit.

Kreuziger: Máme dobrý tým

„Záleží na tom, jak se rozjede prvních 120 kilometrů, jako na každé jednorázovce. Je to hodně náročný okruh, který ale díky Amstelu znám velmi dobře,“ prohlásil ještě před příjezdem do Nizozemska Kreuziger na svých stránkách. Sedmadvacetiletý závodník absolvoval přípravu v Česku, v jejím rámci skončil druhý na domácí „Bohemce“. Stejně individuální přípravu zvolili i ostatní čeští závodníci.

„Jsou profíci, sami dobře ví, jak se nejlépe připravit. V sobotu si projeli ten závěrečný okruh a v neděli už ostrý start,“ neviděl Andrle problém v tom, že celý tým měl před závodem pohromadě zhruba 36 hodin. Stejný přístup k závodu ostatně zvolila i většina dalších reprezentací.

„Máme dobrý tým, tři lídry, můžeme z toho něco vytěžit. Bude to loterie,“ dodal Kreuziger, jehož stříbro z juniorského šampionátu z roku 2004 je jednou ze tří českých medailí v historii (bronzy přidal v juniorské kategorii Fus a Tesař), která je dlouhá už 85 let. Přijde tentokrát senzační seniorský medailový zápis?

 

Právě se děje

Další zprávy