Praha - 104. ročník slavné Tour de France je už v posledním týdnu, teď už může rozhodnout každá sebemenší chyba. Zvlášť když cyklisté míří do Alp, do kopců, které je doopravdy prověří a které oddělí zrno od plev. Lídr a vítěz posledních dvou Tour Chris Froome pojede v sedmnácté etapě ve žlutém dresu, za sebou má však v pouhé půlminutě čtyři hladové borce. O zábavu bude zkrátka postaráno.
Utrhli Martina a Contadora, ale ne ty nejlepší
Zvlněná šestnáctá etapa přivedla cyklistický peloton teprve pod Alpy, ale také ona nabídla sled zajímavých událostí. Týmu Sky v čele s Froomem se povedlo zvýšit náskok na Daniela Martina a odsunout ho na sedmé místo. Čelo ujelo i Marcelu Kittelovi, který sice zůstal v zeleném dresu, ale Michael Matthews se mu přiblížil na 29 bodů. O Kittelovi ale horské etapy v Alpách nebudou, ten potřebuje hlavně dojet v časovém limitu.
Frooma bezprostředně ohrožují Fabio Aru (+18 sekund), Romain Bardet (+23 sekund) a Rigoberto Urán (+29 sekund). Všichni tři jsou v horách nesmírně silní a o motivaci mají rovněž postaráno. Nikdo z nich ještě na Tour netriumfoval, zatímco Froome má v kapse už tři francouzské tituly. Na druhou stranu bojuje o zlatý hattrick, což se před anulovanými výsledky Armstronga povedlo jen Španělu Indurainovi v 90. letech, ten vyhrál dokonce pětkrát v řadě.
Šestý Martin z Quick-Stepu počítá po nevydařené šestnácté etapě ztrátu těsně přes dvě minuty, ještě před ním jsou Mikel Landa a Simon Yates. Ani jejich manko na první místo není neřešitelné. Přes šest minut už zaostávají osmý Louis Meintjes, Damiano Caruso a Nairo Quintana, jenž uzavírá první desítku. Vedle Martina se týmu Sky povedlo v poslední etapě před Alpami odpárat i Alberta Contadora, tomu patří momentálně až jedenáctá příčka.
Nahoru a dolů, v první alpské etapě celkem třikrát
Sedmnáctá etapa si přichystala pro cyklisty 183 kilometrů tuhého boje. Nejdříve vystoupají na Col d'Ornon, kde budou vrchaři bojovat o první body. Po kratším sjezdu začne bezmála třicetikilometrové stoupání se sklonem 5,2 % a nahoře na Col de la Croix de Fer bude připravena horská prémie. "Nekonečná stoupání a záludné sjezdy. Někteří lídři mohou ztratit iluze, budou se tvořit rozdíly. Velmi těžká etapa," tvrdí manažer Bardetova týmu AG2R Vincent Lavenu.
Závodníci na vrcholu překonají metu dvou tisíc metrů nad mořem, ale během následujících 28 kilometrů klesnou zase do šesti set. Sjezdy mohou rozhodovat, i ti nejlepší v nich pod tlakem mohou chybovat. Aru s Bardetem neztrácejí příliš, ale s přihlédnutím na konfrontaci s Froomem v závěrečné časovce budou muset jet oni. Samozřejmě ale bude záležet na vývoji etapy. Vzpomeňme přitom na osudovou chybu a pád Richieho Porteho v deváté etapě. I zkušený jezdec jako on pod tlakem zaváhal.
Třetí stoupání v sedmnácté etapě by mělo být nejvražednější. Přes Col du Télégraphe (1566 metrů, vrchařská prémie první kategorie), se cyklisté vyškrábou až na Galibier, mytický vrchol a nejvyšší bod letošního programu Tour. Ten měří úctyhodných 2642 metrů. Cíl tam ale není. Finišovat se bude o 1200 metrů níže ve středisku Serre Chevalier.
Jízda Andyho Schlecka na nejvýše položený cíl
Řekněme si více k bájnému vrcholu. Dříve byl Galibier do programu "Staré dámy" zařazován častěji, ovšem v aktuální dekádě si jej fanoušci a hlavně cyklisté užili naposled v roce 2011. Tehdy dokonce ve dvou náročných etapách po sobě, pochopitelně ve třetím týdnu závodu jako letos. Galibier je čtvrtým nejvyšší vrcholem, který kdy byl součástí Tour, a před šesti lety i nejvýše položeným místem, kde se finišovalo.
Po fenomenálním výkonu tehdy zvítězil Lucemburčan Andy Schleck, jehož únik se do historie zapsal jako "The Ride", tedy Ta jízda. Schleck se překvapivě utrhl skupině hlavních favoritů, 60 kilometrů v Alpách strávil v individuálním úniku bez jakýchkoliv pomocníků, dohnal uprchlíky na čele, kteří nejeli na celkové pořadí, a etapu s cílem na Galibieru opanoval. Vysvlékl Thomase Voecklera ze žlutého dresu a vážně mohl tři etapy před koncem pomýšlet na obhajobu triumfu.
Jak to bylo dál, na to si lecjaký cyklistický fanoušek dobře vzpomene. Schleck vyrážel ve žlutém ještě do závěrečné časovky, ale v té smazal třetí Cadel Evans takřka minutovou ztrátu a uzmul "žluťák" pro sebe. No a v poslední etapě už se o celkové pořadí tradičně nezávodí. Evans vyhrál před bratry Andym a Fränkem Schleckovými, kteří se stali jedinými sourozenci na stupních vítězů v historii Tour. O tři roky později ukončil Andy kvůli problémům s kolenem kariéru. V devětadvaceti letech.
Výkon Andyho Schlecka v etapě na Galibier si připomeňte v tomto videu.
Taktické šachy? Věřme, že ne
"Sky si bude hlídat pozice, budou to takové šachy. Záleží, jak moc budou chtít závodit Aru s Bardetem," řekl během pondělního dne volna expert Lubor Tesař. Mrzí ho odpadnutí desátého Quintany, který ztrácí na desátém místě více než šest minut a nejspíš Frooma pod tlak nedostane, ač by toho byl svým živelným pojetím schopen. Diváci ale věří, že sérii nástupů a útoků uvidí ze strany Arua, Bardeta a jejich týmů.
Nezapomínejme ani na šestého Simona Yatese, jemuž by mohl v rozhodujících chvílích pomoct Roman Kreuziger. Yates je lídrem stáje Orica-Scott a vedoucím mužem hodnocení mladých jezdců, v pyrenejských etapách vypadal připraveně a mohl by prodat mladickou dravost. Bardet se zase může opřít o skvělou práci svého mužstva AG2R, která se šikne i ve sjezdech, v nichž závodníci francouzské stáje dosud zářili. A uvidíme, co na to hvězdný Sky. Ten má v první desítce vedle Frooma ještě pátého Mikela Landu.
Zápletek je několik, rozehráno je to pro diváka úžasně. "Jedna z nejhezčích Tour za poslední roky," prohlásil Tesař. Parádní závod i bez vyhlášených extrémů typu Mont Ventoux nebo jednadvaceti ostrých zatáček Alpe d'Huez. "Zařadili jsme vrcholy, které jsou tím nejlepším, co mohou Alpy nabídnout," zve ke sledování dost možná rozhodujících okamžiků letošní vyrovnané Tour její ředitel Christian Prudhomme.
Sedmnáctou a osmnáctou etapu budete moci sledovat prostřednictvím on-line přenosů i na Aktuálně.cz. Celkové pořadí Tour, výsledky etap a vybraných jezdců včetně profilu trati najdete v grafice.