Nejhezčí Tour za poslední léta, libuje si Tesař. Froome vidí rivaly všude, kam se podívá

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 7. 2017 8:03
Tour de France má za sebou dva týdny a také patnáct etap z celkových jednadvaceti. Po průjezdu Pyrenejemi se na čele drží Chris Froome, ačkoliv ve dvou etapách oblékal žlutý dres Fabio Aru. Vítěz posledních dvou ročníků má v patách tři vlčáky v odstupu do půl minuty, ze hry navíc nejsou ani další závodníci. "Je to jedna z nejhezčích Tour za poslední léta, ve hře zůstává sedm lidí," raduje se před třetím týdnem někdejší medailista z cyklistického MS Lubor Tesař.
Warren Barguil (vlevo), Chris Froome a Fabio Aru byli ústředními osobnostmi druhého týdne Tour.
Warren Barguil (vlevo), Chris Froome a Fabio Aru byli ústředními osobnostmi druhého týdne Tour. | Foto: Reuters

Praha - Po prvním volném dni na letošní Tour následovaly před týdnem dvě rovinaté etapy, které neovládl nikdo jiný než Marcel Kittel, a potom už cyklistický peloton okusil kopce v Pyrenejích. Hned v první horské etapě pro sebe Fabio Aru získal žlutý dres na úkor Chrise Frooma, ale udržel jej jen po dva dny. Navzdory velké chybě zůstal Aru na dostřel první pozice, a navíc jsou před alpskými etapami a závěrečnou časovkou ve hře o prvenství ještě další jezdci.

"Zatím je to naprosto ideální scénář pro diváka. Pořád je ve hře sedm lidí ve dvou minutách, co více si můžeme přát? Dvakrát se měnil žlutý dres, pro mě je to jedna z nejhezčích Tour za poslední léta," libuje si Lubor Tesař, expert Aktuálně.cz.

Zbytečná ztráta žlutého dresu

Aru se po první pyrenejské etapě převlékl do žlutého dresu, ale o dva dny později už jej vracel britskému cyklistovi. Ten byl podle vlastních slov mile překvapen, jelikož se jednalo pouze o zvlněnou, nikoli horskou etapu. "Já jsem naopak očekával, že zrovna v této etapě můžou nastat rozdíly v celkové klasifikaci. V dlouhém kopci se první závodníci hlídají a pohlídají se. Bojují mezi sebou a nikdo se jim tam neplete. Kdežto tohle byla etapa pro klasikáře, spoustu týmů chtělo něco zkusit," tvrdí Tesař.

"Bylo jasné, že v konci se rozdíly utvoří a někdo ze závodníků na celkové pořadí zůstane trochu vzadu," pokračuje. Aru v závěru etapy ztratil náskok šesti sekund a jeho pomocníci ze stáje Astana ho nedokázali vrátit do čela. "Bylo to naprosto neprofesionální od Astany a Arua. On nepřijel pod kopec úplně vzadu, ale prostě ho nebyli schopni dotáhnout dopředu. To se týmu s celkovým lídrem a dalšími třemi domestiky nemůže stát," říká bývalý silniční i dráhový cyklista.

S Froomem to po ztrátě žlutého dresu možná nevypadalo nejlépe, ale zdání klame. Rodák z Nairobi se do čela brzy vrátil. "Když se Froome na kole tak kolíbá, tak to svádí k tomu, že mu docházejí síly, ale když nastoupil, tak na tom nikdo o moc lépe nebyl. Pokud rozhodne těch dvacet vteřin, které Aru ve čtrnácté etapě ztratil, bude ho to mrzet do konce života. Kdyby o žlutý trikot přišel o pár vteřin, chápal bych to, protože Astana nemá tým na to, aby jej v každé etapě hájila," tvrdí Tesař.

Mnoho kohoutů v silném týmu Sky

Astaně a Aruovi vypadly ze zdravotních důvodů opory v podobě Jakoba Fuglsanga a Daria Catalda, přičemž konkurenční Sky má vedle Frooma v první desítce ještě šestého Mikela Landu se ztrátou minuty a sedmnácti sekund. "Z týmu Sky mám takové smíšené pocity. Zdá se mi, že je tam příliš mnoho kohoutů na jednom smetišti. Když přijde krize nebo možnost jet na sebe, je těžké ty závodníky ukočírovat," naráží Tesař na přístup Landy, který ve třinácté etapě unikl spolu s Barguilem, Quintanou a Contadorem.

"Měl se pokusit vyhrát etapu, ale neměl se na čele střídat a pomáhat Contadorovi s Quintanou. V boji o žlutý dres totiž ohrožoval Frooma bezprostředně právě Landa. V dosud poslední etapě na Frooma, jenž byl v problémech, poslušně počkal, ale to nemusí být měřítko, že v příštích etapách nepojede na sebe," tvrdí bronzový medailista z MS 1993. Ve výborné formě vypadají v týmu Sky vedle Landy také Mikel Nieve a Sergio Henao.

Mohla by být ztráta parťáků Fuglsanda a Catalda pro Arua fatální? "To je těžké říct. Aru ve druhém týdnu příliš neútočil, zbytečně se neukazoval, jel pouze to, co potřeboval. Buď mu to nesedělo a dochází mu síly, anebo je zkrátka šetří na poslední týden. Z těch závodníků na celkové pořadí je Aru nejméně zkušený. Romain Bardet je sice o rok mladší, ale zkušenosti s třetím týdnem na Tour už má," zmiňuje Tesař domácího závodníka, který je s nevelkou ztrátou třetí.

Útočení z kopce nahrává silným týmům

"Rád bych řekl, že se bude rozhodovat v alpských kopcích, ale letos jsou ti lídři tak vyrovnaní, že se útočí spíš z kopce. To je paradox, který moc k vidění v minulých letech nebyl," směje se Tesař. To nahrává šestadvacetiletému Francouzi do karet, jelikož má v zádech silný tým AG2R s Latourem, Vuillermozem nebo Bakelantsem. "Pokud se bude útočit někde jinde než v kopci, budou mít silné týmy obrovskou výhodu."

"Froome ani Bardet nebudou chtít svou šanci pustit, nenechají se přeskočit někým z vlastního týmu, ať už by to byl Landa, nebo kdokoliv jiný. Nebude se to přesýpat, v dnešním pojetí cyklistiky to není až tak možné. Pokud Aru vsadí na jednu kartu a bude se držet Frooma s Bardetem, nemůže podle mě ani bez týmu prohloupit," věří Tesař italskému jezdci v táhlých stoupáních, v nichž si bezprostřední soupeře pohlídá i bez větší podpory své stáje.

Jenže to zdaleka není všechno. Se ztrátou do půlminuty na lídra závodu se  pohybuje také Kolumbijec Rigoberto Urán, pátý Ir Daniel Martin má manko minuty a dvanácti sekund. "Dan Martin je nesmírně aktivní, až mám strach, že tím svým pojetím možná plýtvá silami. Aby mu nedošly síly v závěru. Neustále stahuje tu ztrátu, kterou nabral ne vlastní vinou po pádu přes Porteho v deváté etapě, a nenápadně se mu to daří. Rigoberto Urán je zkušený závodník, který přesně ví, co dělá," komentuje trojnásobný mistr republiky.

Skvělá Tour a zadostiučinění pro Quick-Step

Daniel Martin závodí v barvách Quick-Stepu, a tak je v jednom týmu se Zdeňkem Štybarem nebo Marcelem Kittelem, suverénním lídrem bodovací soutěže, který zvládl přejezd Pyrenejí a pravděpodobně udrží zelený dres. "Je to skvělá Tour a také zadostiučinění pro Quick-Step za poslední léta, kdy měl jenom sprintery a nejel na celkové pořadí. Dan Martin se tam v posledních letech krůček po krůčku dostává a není daleko od toho, aby stanul na pódiu."

Zmiňovaný Štybar měl dobrou šanci na etapový vavřín ve čtrnácté etapě, kterou ovládl Australan Matthews. "Najel dopředu dobře pozičně, ale bylo to stejné jako před dvěma lety. Nakonec byl hodně vepředu, ale potřeboval, aby mu to někdo rozjel. Jemu ale parťák svěsil už pod kopcem, nejrychlejší závodníci ho podjeli spodem a musel si znovu nastoupit, aby se dostal zpět do háku. Nástup ho pak stál spoustu sil. Zdeněk ale sportovně přiznal, že Matthews byl v ten den bezkonkurenční," popsal Tesař dojezd etapy číslo čtrnáct.

Sledujte Tour živě

Dimension Data
Foto: Dimension Data

Cyklisty můžete během závodu sledovat v reálném čase na stránce:
http://racecenter.letour.fr/.
Živé přenosy dat přímo z kol cyklistů zajišťuje na Tour de France firma Dimension Data.

Zatímco další český zástupce Ondřej Cink v závodě tolik vidět nebývá, Roman Kreuziger je hlavním pomocníkem lídra mladých jezdců a celkově sedmého Brita Simona Yatese.

"V alpských etapách to bude o tom, kdo jak se potká s momentální formou. V minulých letech vzaly papírové předpoklady zasvé a i ty nejlepší potkala krize," těší se Tesař na třetí týden, především pak na sedmnáctou a osmnáctou etapu v Alpách.

Po očistci v Alpách přijde na řadu časovka

"Je trošku škoda, že znovu vypadl Nairo Quintana, který se v Pyrenejích vrátil zpět. Mohl být černým koněm a mohl by rozhodovat, vytvořit krizi pro některého ze tří favoritů. Viděli bychom sérii útoků a nástupů, teď to budou takové šachy a bude záležet na tom, jak moc budou chtít závodit Aru s Bardetem. Sky bude hlídat své pozice, ale nemyslím si, že bude Froome útočit dříve. Leda by se dostal do nějaké skvělé pozice společně s Landou," věští pátý muž z bodovacího závodu na dráze na olympiádě v Barceloně.

Pokud nerozhodnou dvě mimořádně náročné etapy v Alpách s přejezdem přes vrchol Galibier (2 642 metrů) nebo prudkým finišem na Col d'Izoard, přijde na řadu jízda proti chronometru v Marseille. "Za normálních okolností je z těch prvních jezdců nejlepším časovkářem Froome. Ale ta časovka nemusí být o časovkářských schopnostech, bude o únavě, o žlutém dresu. Nepodceňujme Urana, u něhož bude hrát roli i ten faktor, že Tour ještě na rozdíl od Frooma nevyhrál," odhaduje Tesař.

"Bude to náročná časovka se zvlněným terénem. Potom je tam Dan Martin, možná Simon Yates, to je takový univerzál, který umí zajet cokoliv. Bude to o výkonnosti a rozdílech v pořadí," uzavírá cyklistický expert.

Sedmnáctou a osmnáctou etapu budete moci sledovat prostřednictvím on-line přenosů i na Aktuálně.cz. Celkové pořadí Tour, výsledky etap a vybraných jezdců najdete v grafice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy