Tour de France • 18. etapa • 15:00

Živě: 18. etapa Tour

Celkové pořadí po 18. etapě:

1. Chris Froome (GBR, SKY)
2. Romain Bardet (FRA, ALM) +0:23
3. Rigoberto Urán (COL, CDT) +0:29
4. Mikel Landa (ESP, SKY) +1:36
5. Fabio Aru (ITA, AST) +1:55

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže z 18. etapy Tour se France. Jedná se o poslední horskou etapu s prudkým stoupáním do cíle na vrchol Col d'Izoard. Online přenos začne ve čtvrtek 20. července v 15:00.

Sedmnáctá etapa přes legendární vrchol Galibier zamíchala s pořadím na prvních místech, ale ve žlutém dresu zůstal Chris Froome, dokonce ještě zvýšil náskok před druhou příčkou. Dnes se cyklisté na Tour de France perou s druhou alpskou etapou v řadě. Ta měří 179,5 km a obsahuje jednu vrchařskou prémii mimořádné kategorie. Tuto prémii najdeme v cílovém prostoru v průsmyku Col d'Izoard, třetím nejvyšším místem v celé historii Tour, kde se kdy finišovalo, v tomto případě tedy bude finišovat.

Tour de France 2017, 17. etapa: Chris Froome a Emmanuel Macron
Tour de France 2017, 17. etapa: Chris Froome a Emmanuel Macron | Foto: Reuters

Ve včerejší etapě předvedl skvělý výkon Kolumbijec Rigoberto Urán a posunul se na dělené druhé místo s Francouzem Romainem Bardetem. Na Chrise Frooma, který včera odolal všem atakům svých soupeřů, ztrácejí shodně sedmadvacet sekund. Kdo naopak ztratil, to je Ital Fabio Aru, který v letošním ročníku dokonce ve dvou etapách vezl žlutý dres. Podívejte se na celkové pořadí nebo výsledky českých cyklistů v naší grafice.

Profil druhé alpské etapy s cílovým stoupáním na Col d'Izoard:

Alpský průsmyk Col d'Izoard bývá do programu Tour de France řazen relativně často, ale v letošním roce se tam bude poprvé v historii finišovat. 2360 metrů vysoký bod se stane třetím nejvýše položeným místem, kde kdy byl situován cíl etapy Tour. Naposled projel cyklistický peloton tímto průsmykem v roce 2014 a v etapě do Risoulu nakonec triumfoval Španěl Joaquim Rodríguez.

Teď už pojďme živě do závodu 18. etapy!

85 km

Druhá alpská etapa je za první polovinou, která nabídla vrchařskou prémii třetí kategorii a jednu prémii pro sprintery. Nyní už cyklisté pomalu stoupají na Col de Vars, vrchol vysoký 2109 metrů. Na čele jede početná skupina 54 závodníků včetně Zdeňka Štybara.

83 km

Vedle Štybara najdeme ve vedoucí partě Tonyho Gallopina, Serge Pauwelse, Brice Feillua, Baukeho Mollemu, Sylvaina Chavanela nebo Jana Bakelantse. Několik velmi dobrých vrchařů, ale žádný ze závodníků na celkové pořadí. Ti jedou pochopitelně v hlavním pelotonu. 

81 km

Peloton projíždí sprinterskou prémií až nyní a na uprchlíky ztrácí už více než osm minut. Nejvíce bodů si zde už před několika chvilkami vybojovali Sonny Colbrelli, Thomas De Gendt a Dion Smith.

Pokud jde o bodovací soutěž sprinterů, má vedoucí Michael Matthews po včerejším odstoupení Marcela Kittela obrovský náskok 160 bodů před druhým Andrém Greipelem. Vzhledem k tomu, v jaké formě zde Matthews jezdí, by ani limit dnešní etapy pro něj neměl být problémem. Třetí je pak Nor Alexander Kristoff.

79 km

Peloton projel místem určeným pro občerstvení a jezdci si mezi sebou rozdělují balíčky. Tým Sky znovu kontroluje situaci na čele, Chris Froome je ukryt mezi svými silnými domestiky.

77 km

Menší skupinka na čele chtěla nástupem roztrhat pole, ale nepovedlo se. V dresu českého mistra je stále vidět Zdeněk Štybar, který by dnes mohl útočit na zajímavé umístění. Po odstoupení Marcela Kittela mu v týmu Quick-Stepu odpadly určité úkoly, ale záleží také na tom, jak se dnes bude dařit Danielu Martinovi, šestému muži celkového pořadí v barvách Štybarovy stáje.

Zdeněk Štybar v českém dresu je na čele celého vláčku velmi aktivní.

Nicolas Portal (sportovní ředitel týmu Sky): "Nepotřebujeme nutně útočit na etapové vítězství, nemůžeme si dávat dva tak velké cíle. Potřebujeme Chrise Frooma na Izoardu co nejčerstvějšího. Pokud jeho nohy dovolí, dá do toho na konci úplně všechno. Velmi se obáváme Riogoberta Urána a ani u Romaina Bardeta nikdy nevíte."

71 km

Náskok čelní skupiny klesl zhruba o půl minuty na nějakých 7 minut a 33 sekund. Za pár chvil už začne stoupání na vrchol první kategorie, Col de Vars. Nechme se překvapit, jak se předvedou elitní vrchaři a jak jim odpoví náš Zdeněk Štybar.

69 km

Zdeněk Štybar znovu v akci! Pokusil se na prvním místě zvýšit tempo a okamžitě se vystřídal s jezdcem stáje Cannondale. Mírně stoupání v tuto chvíli probíhá, ale stále se nedaří skupinu roztrhat.

66 km

Na čele pelotonu se střídají jezdci Sky se zástupci týmu Bora. Ztráta na uprchlíky se pomalu smazává a čelní skupina se roztrhla na dvě. Zdeněk Štybar je v té vedoucí. Výborně!

Jezdci momentálně stoupají na vrchol Col de Vars. To ale ještě není zlatý hřeb etapy.

65 km

O tempo pelotonu se stará Němec Marcus Burghardt z Bory a za ním jedou postupně týmy Sky (Chrise Froome), Cannondale (Rigoberto Urán) a AG2R (Romain Bardet).

61 km

Ve vedoucí skupině se trochu překvapivě neudrželi Mollema nebo Feillu, kdo tam ale nechybí, to je třeba Sylvain Chavanel, Kristijan Durašek, Darwin Atapuma, Daniel Navarro nebo Serge Pauwels.

60 km

Na deseti kilometrech teď musí závodníci zvládnout převýšení přes 600 metrů. V první polovině budou bojovat se sklonem okolo 6,5 %, ve druhé místy dokonce 10 %. To skupinu proseje.

58 km

Zdeněk Štybar se drží ve společnosti 21 jezdců na čele závodu. Jejich náskok před odpadlíky činí minutu, peloton zaostává o sedm minut. Hlavní favorité se drží pořád pospolu.

57 km

Peloton v tuto chvíli přijel pod kopec a začíná ostřeji stoupat. Na úplném čele jedou tempo Bakelants s Valgrenem, Štybar se drží lehce v závětří s Gautierem a Chavanelem.

Chris Froome: "Rád bych dnešní etapu vyhrál a pokud dostanu šanci, půjdu po ní. Ale ten závěrečný kopec je brutální. Uvidíme, kolik komu zbude sil."

55 km

Domácí závodník stáje Cofidis Nicolas Edet zkouší zaútočit v čelní skupině. Chytili se ho Durašek, Clarke a Kožatajev. Kazach z týmu Astany postupně přebral iniciativu útoku.

55 km

Úvodní skupina je ještě více než čtyři kilometry pod vrcholem Col de Vars. Peloton ztrácí stále lehce přes sedm minut a čeká se, až začne někdo z hlavních favoritů závodit.

54 km

Bohužel Zdeněk Štybar nedokáže akceptovat tempo vedoucí skupiny a odpadá.

53 km

Na prvním místě jede Serge Pauwels z Dimension Data, který se představil v úniku již včera. Se Štybarem vypadli z vedoucí skupiny také Clarke nebo Roelandts.

53 km

Nyní jsou první závodníci v nejtěžší části stoupání na Col de Vars, teď je to skutečná stěna. V pelotonu se stále nic závratného na děje, na čele pořád enkláva Froomova týmu Sky.

52,5 km

Na čele se neútočí, a tak došlo ke spojení první skupiny s odpadlíky včetně Zdeňka Štybara. Sotva se český cyklista dotáhl, zkouší za to vzít Španěl Daniel Navarro z Cofidisu.

52 km

Navarro v obtížném stoupání neroztrhal početnou vedoucí skupinu, ale Štybara se nejspíš setřást podařilo. V sérii útoků pokračuje dvojice Sicard z Direct Energie a Lucenko z Astany.

51 km

Na vedoucí dvojici se dotáhli ještě Darwin Atapuma a Tony Gallopin. Silná vedoucí čtyřka se pokouší o únik a zbytek skupiny už ztrácí okolo čtvrt minuty.

50 km

Konečně se začíná něco dít i v pelotonu, který ztrácí stále téměř sedm minut. Na čelo se posunuli závodníci AG2R, Sky se drží těsně za nimi.

50 km

Lucenko si dojel pro deset bodů vrchařské prémie, za ním dojeli Atapuma, Gallopin a Sicard. Tak uvidíme, zdali tato čtveřice zůstane v čele, anebo se nechá dojet.

49 km

Mezitím se nám drobí peloton a snižuje se ztráta na čelo. Jezdci AG2R jedou na čele ostře a češou ostatní. Vpředu má navíc stáj Romaina Bardeta ještě další dva jezdce.

46 km

Vedoucí čtveřice se drží pohromadě a sjíždí do městečka Guillestre. Tam závodníci klesnou až na 1025 metrů, přičemž cíl je pak v průsmyku Col d'Izoard ve výše 2360 metrů.

Nástup týmu AG2R ve stoupání na Col de Vars:

42,5 km

Peloton už se pomalu láme přes více než dvoutisícový vrchol Col de Vars. Tým Sky si pohlídal nástup Bardetova AG2R, teď může průběžným pořadím zamíchat sjezd.

Po rozdání bodů na vrchařské prémii Col de Vars už je jisté, že Francouz Warren Barguil zvítězí v soutěži o puntíkovaný dres. Barguil teď musí bez nehody, jež by ho vyřadila, dojet do Paříže.

38 km

Zdeněk Štybar se vrátil ve sjezdu do skupiny, která stíhá vedoucí čtveřici. Atapuma, Gallopin, Lucenko a Sicard mají náskok zhruba tři čtvrtě minuty.

31 km

Vedoucí čtyřka projíždí vesničkou Guillestre a zvedá se z nejnižšího bodu zase nahoru. V alpské vísce je skvělá atmosféra, pelotonu se diváci dočkají zhruba za šest minut.

31 km

Tým AG2R útočí ve sjezdu a Gautier čeká na své kolegy. Gautier byl součástí vedoucí skupiny, ale vystoupil si a čeká na Bardeta a spol. Tým Sky zatím nemá nejmenší problém.

Na vrcholu Col d'Izoard už jsou diváci připraveni, ještě si ale musejí počkat.

29 km

Edet, Grmay, Hardy a Navarro dojeli vedoucí čtyřku ve složení Atapuma, Lucenko, Sicard a Gallopin. Daleko není ale ani početnější skupinka stíhačů se Štybarem.

26 km

Peloton ztrácí na čelo stále více než pět a tři čtvrtě minuty a zdá se, že vítěz etapy vzejde z úniku. O tempo se pořád starají jezdci AG2R, ale nedaří se jim balíček rozjet.

24 km

Na čelo se dotáhli i Ulissi a Mollard, ale vzápětí se utrhli Hardy, Edet a Lucenko. Tato trojice tedy jede na špici závodu a početná skupina se Štybarem je o několik desítek sekund za nimi.

23 km

Jezdci začínají pomalu stoupat údolím pod Col d'Izoard a k vidění jsou nádherné přírodní scenérie Alp. Peloton ztrácí stále více než pět minut. Těžko říct, zda to uprchlíkům bude stačit.

22 km

Tým AG2R už dojel Gautiera, který teď pomáhá s tempem. V závětří ale pořád vidíme tým Sky, Rigoberta Urána a také Fabia Arua s pomocníky. Jsou tam i Martin, Yates nebo Kreuziger.

20 km

Dvacet kilometrů před koncem etapy zůstávají na čele Alexej Lucenko z Astany a Nicolas Edet z Cofidisu. Hardy se jich neudržel a za chvíli se připojí ke stíhačům.

18 km

Náskok první dvojice na peloton se ale postupně ztrácí. Během posledních dvou tří kilometrů klesl na čtyři a půl minuty. Stoupání je zatím stále ještě velmi pozvolné.

Alexej Lucenko a Nicolas Edet ujeli skupině s Gallopinem.

15 km

Lucenko už se na čele odpoutal od Edeta, který jeho tempu nestíhal. Náskok Kazacha na peloton s hlavními favority činí 4 minuty a 20 sekund. Stoupání už je prudší a prudší.

Profil posledního těžkého kopce letošní Tour de France:

14 km

Lucenko už je na posledních čtrnácti kilometrech s průměrem přes 7 % stoupání. Pekelný bude hlavně desetiprocentní závěr, což můžete vidět v předchozím příspěvku.

13 km

Lucenko má před pronásledovateli náskok necelých tři čtvrtě minuty, peloton stáhl ztrátu na čtyři minuty. Jezdci AG2R pokračují v poctivé práci. Tak si počkejme, až přijde útok.

12 km

Lucenkův náskok klesá, ale stále pouze pozvolna. Nezapomínejme však, že rozhodovat se bude především v závěru kopce. Stíhat se ho navíc vydávají Atapuma s Navarrem.

12 km

Navarro s Atapumou se spojili a odjeli skupince stíhačů, nicméně Lucenka ještě na dohled nemají. Odpracováno v tuto chvíli mají pomocník Gautier (AG2R) a také Kirijenka (Sky).

11 km

Peloton v tuto chvíli dostihl Zdeňka Štybara nebo Thomase De Gendta. Na jeho čele se nic nemění, Lucemburčan Gastauer rozjíždí tempo pro mužstvo AG2R.

10 km

Jezdci jsou nyní v prudkém úseku ve vesničce Arvieux, zde by mohli pomalu začít útočit Bardet nebo Urán. Na Frooma potřebují najet před časovkou navíc nějaký náskok, pokud chtějí Tour vyhrát.

9,4 km

Lucenko si drží náskok čtyřiceti sekund před skupinou Gallopina, mezi nimi jsou však pořád Atapuma a Navarro. Peloton ztrácí na vedoucího Kazacha tři a půl minuty.

9 km

Gallopin se na Atapumu s Navarrem dotáhl a společně se vydávají za Lucenkem.

8,7 km

Atapuma se pokouší setřást Gallopina s Navarrem, přičemž především Španěl vypadá velmi unaveně. Lucenko má na čele pořád zhruba čtyřicet sekund k dobru. Peloton je zpět o tři a čtvrt minuty. Mezi favority se stále drží i Contador.

8 km

Kolumbijec Darwin Atapuma z týmu Spojených Arabských Emirátů (UAE) už je jen 130 metrů za Alexejem Lucenkem z Astany. Frank převzal tempo v pelotonu za Gastauera.

7,8 km

Tým Sky je v pelotonu stále v početní převaze a v klidu akceptuje tempo AG2R. 

7,2 km

Pierre Rolland čeká na Rigoberta Urána, na toho nezapomínejme. Nicméně Froome pořád v pohodě kontroluje situaci. Atapuma už se přibližuje Lucenka.

Darwin Atapuma stíhá Alexeje Lucenka. Že by si to tihle dva rozdali o etapový triumf?

6,3 km

Atapuma přebírá vedení a snaží se setřást Lucenka. Mezitím už Bardetovi odpadají skoro všichni pomocníci a útočí Barguil. Čelo pelotonu přebrali pomocníci Frooma.

6 km

Warren Barguil a Alberto Contador se utrhli a snaží se dotáhnout ztrátu na vedoucího Atapumu. Ta ale v tuto chvíli činí stále dvě minuty. Froome, Bardet a Urán stále pospolu.

5,8 km

Před Froomem nyní jedou Landa, Nieve a Kwiatkowski. Martin a Aru se snaží udržet, ale nevypadají oproti ostatním zrovna svěže. Bardet s Uránem už jsou bez domestiků.

5,4 km

Barguil, vítěz vrchařské soutěže, a Contador letí vpřed. Španěl má teď k sobě ještě Mollemu. První je stále Atapuma, ale rozhodně ještě nemá nic jisté. Teď už je stoupání opravdu hodně strmé.

5 km

Lucenko je za Atapumou o dvacet sekund, další skupinka o třicet. Barguil a Contador ztrácejí na úplné čelo stále více než minutu. Bardet vyčkává za "Froomovou ochrankou".

4,7 km

Šestý muž celkového pořadí Daniel Martin (+2 minuty a 37 sekund) to zkouší i dnes. Irský jezdec stáje Quick-Step má v tu chvíli na zádech Kwiatkowského, Nieveho a Landu z týmu Sky.

4,3 km

Fabio Aru má po každém nástupu některého ze soupeřů obrovské problémy, aby se udržel. Zvládl to i teď, ale on sám zaútočí jen těžko. Náskok Atapumy na čele dramaticky klesá.

4 km

Froome a spol. pohltili Contadora, kterému jeho atak nevyšel. Hlavní favorité ztrácejí na Atapumu už jen minutu a čtvrt.

3,7 km

Kwiatkowski a Nieve už si vystoupili, zatímco Mikel Landa z Froomova týmu útočí! Teď je tady šance pro Bardeta, Urána a Martina, aby se pokusili Froomovi nastoupit.

3,3 km

Pátý muž celkové klasifikace Mikel Landa se vzdaluje skupince s Froomem. Je to zvláštní vzhledem k tomu, že Landa a Froome jsou oba v týmu Sky. Barguil už je na druhé příčce.

3,1 km

Froomovi zatím absence Landy vůbec nevadí a drží se pořád před Bardetem i Uránem. Zdá se, že Aru je definitivně ze hry. Barguil dotahuje vedoucího Atapumu.

2,6 km

Romain Bardet nastupuje a reagují Chris Froome s Rigobertem Uránem!

2,4 km

Chris Froome znovu nevypadal nijak svěže, ale najednou to rozjel opravdu naplno. Během chvilky se vzdálil Bardetovi s Uránem a nyní pojede na chvilku z kopce!

1,5 km

Barguil se na čele dotáhl na Atapumu, v zádech má silnou čtveřici ve složení Froome, Urán, Bardet a Landa, který byl dojet. Španělský cyklista nyní jede tempo Froomovi.

1,2 km

Času už opravdu ubývá. Bardet s Uránem musejí útočit, ale proti dvojici z týmu Sky to mají ohromně těžké. Na čele si to zřejmě o etapové vítězství rozdávají puntíkovaný Barguil a Atapuma.

1 km

Zbývá poslední kilometr a Warren Barguil se vzdaluje od Darwina Atapumy. Samotný závěr bude hrozivě prudký, ale Urán s Bardetem už musejí začít útočit.

570 m

Yates jede spolu s Contadorem, Aru s Quintanou. Ale jsou bezpečně daleko od Froomovy skupiny. Barguil se na prvním místě ohlíží a kontroluje situaci za sebou. Tohle už asi nepustí.

300 m

Warren Barguil, Francouz a už jistý vítěz vrchařské soutěže, si jede pro vítězství.

CÍL

Warren Barguil vítězí v první etapě historie s dojezdem na Col d'Izoard.

CÍL

Druhý končí Darwin Atapuma, třetí Romain Bardet, čtvrtý Chris Froome a pátý Rigoberto Urán. Bardet díky bonifikaci umaže čtyři sekundy z náskoku muže ve žlutém.

CÍL

Na šestém místě finišoval Mikel Landa ze Sky, který se posune před Arua. Louis Meintjes stáhl něco na Simona Yatese v bitvě o bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce.

Warren Barguil ovládl po etapě v Pyrenejích také horskou zkoušku v Alpách. Francouzský závodník stáje Sunweb stvrdil své vítězství ve vrchařské soutěži o puntíkovaný dres.

Chris Froome tedy ztratil z náskoku na Romaina Bardeta čtyři sekundy, ale stále má před ním k dobru pětadvacet sekund. Naopak Rigoberto Urán v dnešní etapě ztratil a zůstal na třetím místě. Pokud se nic neočekávaného nestane v zítřejší rovinaté etapě, budou před časovkou karty rozdány jasně. Froome jakožto kvalitní časovkář by si měl náskok před Bardetem pohlídat a pravděpodobně zvítězit na třetí Tour v řadě.

Profily zbývajících tří etap včetně sobotní časovky najdete v naší grafice. Tam se po započtení objeví také výsledky českých cyklistů a samozřejmě pořadí elitní desítky.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký večer.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Stát zvažuje vytvoření celorepublikové SPZ, předtím bude dál posouvat písmena na značce, uvedlo ministerstvo. Nedostatek kombinací pro SPZ nehrozí.

Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky, která by neměla teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nedostatek kombinací pro registrační značky vozidel tak v Česku nehrozí.

Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu 100 kg granátu z války

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu 100 kilogramů granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na twitteru. Zveřejnila tam také krátké video z místa. Bližší informace zatím nejsou známy.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Recidivista si za výhrůžky otrávením vody odpyká pět let, potvrdil soud

Recidivista Marek Vadel, který z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech, si odpyká dalších pět let za mřížemi. Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že je psal člen islámské teroristické skupiny. Přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11.

Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy. "Teroristické útoky v Evropě i na našem území jsou reálnou hrozbou. Proto se domníváme, že žádnou takovou výhrůžku nelze brát na lehkou váhu," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Uložený trest je podle něj spíše mírný.

Vadel byl v minulosti jedenáctkrát trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za dvojí znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Sklizeň ovoce loni klesla o pět procent, zhoršila se hlavně úroda švestek

Sklizeň ovoce v Česku loni meziročně klesla o pět procent na 133 867 tun. Výrazný pokles úrody ovocnáři zaznamenali u švestek, opět velmi slabá byla úroda třešní. Meruňky loni nezasáhly mrazy a jejich sklizeň vzrostla čtyřnásobě. Z dlouhodobého pohledu byla loňská úroda podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o sedm procent. Ve středu to řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Nižší sklizeň byla podle ovocnářů způsobena především chladným jarem. "Například u švestek byl na jaře optimismus podstatně vyšší, než byla skutečnost ve sklizni. Nadprůměrné škody byly loni z krupobití. Mrazy sady loni nepoškodily," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Nástup vegetace přišel loni později, nepříznivé počasí bylo i v období květu, kdy málo létali včely a další opylovači. Výrazný propad plůdku přišel se zpožděním.

Ludvík upozornil, že bilanci sklizní ovlivňuje i to, že v České republice trvale ubývá ovocných sadů. Loni plochy sadů v ČR meziročně klesly o dvě procenta na 13 047 hektarů. Proti roku 2017 to představovalo snížení o 932 hektarů, tedy o sedm procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy