silniční cyklistika

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Cyklista Maas zůstane po kolizi s autem zřejmě ochrnutý
Cyklistika

Nizozemský cyklista Edo Maas, jenž patří do týmu talentů přední stáje Sunweb, už patrně nebude nikdy chodit.
Vítěze Tour 2020 určí horská časovka na Planinu krásných dívek
Tour de France

Cyklistická Tour de France v příštím roce vyvrcholí v předposlední etapě horskou časovkou jednotlivců na 36 kilometrů.
Legendární Merckx skončil po vyjížďce s přáteli v nemocnici
Cyklistika

Legendární cyklista Eddy Merckx skončil po nedělní projížďce s přáteli v nemocnici se zraněním hlavy.
Kam to jedeme? Cyklistické hvězdy přišly o šanci na vítězství, zmátla je motorka
Cyklistika

"Těžko můžete něco dělat, když vás pořadatelé navedou na špatnou cestu. Nikdo z nás nevěděl, kam jedeme," čertil se Daniel Martin z týmu Emirates.
Déšť v Anglii přece nepřekvapí, říká Tesař. MS cyklistů bavilo, ale mělo svou kaňku
Cyklistika

Déšť, chlad a vítr provázely cyklistický šampionát v Yorkshiru. Nejen strhující závod mužů hodnotí Lubor Tesař, bronzový medailista z MS 1993.
Šampion má padáka. Cyklista získal titul, jeho stáj vzápětí oznámila, že u ní končí
Cyklistika

Staronový mistr světa v cyklistické časovce Australan Rohan Dennis přišel o angažmá v týmu Bahrajn-Merida.
Pedersen se v dešti a větru stal prvním dánským cyklistickým šampionem
Cyklistika

Mads Pedersen se stal překvapivě jako první dánský cyklista mistrem světa v elitním závodě s hromadným startem.

Junior Bouček skončil na MS devátý, silniční závod vyhrál Simmons

Americký cyklista Quinn Simmons se stal juniorským mistrem světa v silničním závodu. Cílem 148,1 dlouhé trati z Richmondu do Harrogate projel po dlouhém úniku osamoceně s náskokem 56 sekund před Italem Alessiem Martinellim. O zatím suverénně nejlepší český výsledek na šampionátu v Británii se postaral na devátém místě Jakub Bouček.

Osmnáctiletému Simmonsovi unikla medaile v pondělní časovce juniorů, kde ho na čtvrtém místě dělilo od bronzu sedm sekund. Pro zlato si dnes dojel po sólojízdě dlouhé přes 30 kilometrů a stal se mezi juniory prvním americkým šampionem od roku 1991. "Neřekl bych, že jsem to tušil, ale z téhle trati jsem měl velmi dobrý pocit. V časovce jsem neměl takové nohy, jaké bych si představoval, takže to byla extra motivace na tohle," řekl Simmons.

Mladí jezdci USA získali na MS medaili naposledy v roce 1994 a dnes slavili hned dvě. Bronz totiž vybojoval Magnus Sheffield, který byl nejrychlejší ve čtyřčlenné skupině pronásledovatelů 37 sekund za Martinellim. "Měl jsem dnes za sebou silný tým. Všem těm klukům musím hrozně poděkovat. Prakticky od nultého kilometru byli v čele, Magnus to perfektně připravil, a když pak dosprintoval třetí, tak to byl pro Ameriku perfektní den," dodal Simmons.

V další desetičlenné skupině o 12 sekund později protnul cíl jako třetí osmnáctiletý Bouček. Výrazně si tak polepšil oproti 69. místu z loňského mistrovství světa v Innsbrucku, na vítěze ztratil minutu a 45 sekund. "Vydal ze sebe v závěru všechno. Američané ale dnes měli opravdu silný tým," konstatoval reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Do první dvacítky se vešel na 19. pozici také Pavel Bittner, který měl více než dvouminutové manko. Během závodu byl spolu s oběma americkými medailisty v úniku pěti jezdců, z něhož pak nezadržitelně nastoupil Simmons.

"Pavel předvedl fantastický výkon. Je v kategorii juniorů prvním rokem a dokázal zachytit důležitý moment závodu a reálně bojoval o medaili," prohlásil Konečný. "S výkonem našich kluků jsem moc spokojený. Splnili, co jsme si domluvili, všichni udělali maximum a byli vidět," dodal.

S velkou ztrátou dorazili do cíle 50. Bruno Stoček a 59. Jakub Ťoupalík. Mathias Vacek závod nedokončil.

Místo útoku na desítku se Otruba koupal v kaluži. Měli jsme o ní vědět, zlobil se
Cyklistika

Cyklistické MS v hrabství Yorkshire se při časovce mužů do 23 let změnilo ve vodní sport. Doplatil na to i Jakub Otruba při pádu v hluboké kaluži.

Cyklista Dennis obhájil na MS zlato v časovce, Bárta skončil 33.

Australský cyklista Rohan Dennis obhájil na mistrovství světa v britské Harrogate zlato v časovce. Na trati dlouhé 54 kilometrů kraloval s časem 1:05:05,35 hodiny stejně jako loni v Innsbrucku.

Devětadvacetiletý Dennis porazil o minutu a osm sekund druhého Belgičana Remca Evenepoela, který se stal v 19 letech a 243 dnech nejmladším medailistou v závodech elitní kategorie v historii světových šampionátů. Třetí skončil se ztrátou minuty a 55 sekund Ital Filippo Ganna.

Jan Bárta obsadil 33. místo se ztrátou 5:21 minuty. Druhý český zástupce Josef Černý skončil o pět pozic za ním, za časem vítěze zaostal o téměř sedm minut.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Harrogate (Británie) - časovka:

Muži elite (54 km): 1. Dennis (Austr.) 1:05:05, 2. Evenepoel (Belg.) -1:08, 3. Ganna (It.) -1:55, 4. Bevin (N. Zél.) -1:57, 5. Dowsett (Brit.) -2:01, 6. Craddock (USA), 7. Kangert (Est.) oba -2:07, 8. Oliveira (Portug.) -2:09, 9. Martin (Něm.) -2:27, 10. Küng (Švýc.) -2:46, …33. Bárta -5:21, 38. Černý (oba ČR) -6:55.

Bjerg potřetí ovládl časovku mužů do 23 let na MS, Otruba 34.

Teprve dvacetiletý dánský reprezentant Mikkel Bjerg vyhrál už potřetí za sebou časovku mužů do 23 let na mistrovství světa v silniční cyklistice. Jediný český účastník závodu, který se jel mezi britskými městy Ripon a Harrogate za hustého deště, Jakub Otruba se podobně jako mnoho dalších soupeřů nevyhnul na zaplavené trase pádu a skončil na 34. místě.

"Horší závod jsem nejel asi ani v Rumunsku. V kritických místech na trati nebyl ani jeden pořadatel, který by signalizoval rizikové místo. Během závodu jsem navíc kvůli pádu dvakrát musel měnit kolo a uvidím, jestli se mi povede do pátečního závodu dát dohromady poraněné lýtko," uvedl Otruba na facebookovém profilu své stáje Elkov Author.

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

Froome chodí o berlích, ale už trénuje. Závodit chce ještě letos v Japonsku
Cyklistika

Ačkoli hvězdný cyklista Chris Froome po hrůzném červnovém pádu a několika zlomeninách stále chodí o berlích, chce závodit ještě v tomto roce.
Bylo to šílené, něco takového jsem nezažil. Gilbert v ďábelské etapě uhnal i Štybara
Cyklistika

Belgický cyklista Philippe Gilbert ovládl na Vueltě po dni volna nejdelší etapu letošního ročníku a připsal si druhé dílčí vítězství.
Štybar jel po hromadném pádu pelotonu o vítězství, soupeři ho však přespurtovali
Cyklistika

Jediný český účastník Vuelty dojel dvanáctý s odstupem 18 sekund na vítězného Sama Bennetta.
Hromadný pád, únik a nový lídr. Vueltu vede Belgičan Teuns
Cyklistika

Belgický cyklista Dylan Teuns je novým lídrem Vuelty. Červený dres získal po 6. etapě, v níž v závěru nestačil jen na kolegu z úniku Jesúse Herradu.
Jakobsen porazil na Vueltě ve spurtu Bennetta, pro Kruijswijka závod skončil
Cyklistika

Nizozemec Fabio Jakobsen vyhrál na Vueltě sprinterský dojezd čtvrté etapy a v těsném souboji překazil double pondělnímu vítězi Samu Bennettovi.
Druhou etapu Vuelty vyhrál po sólovém úniku Quintana, novým lídrem je Roche
Cyklistika

Jediný český účastník Zdeněk Štybar dojel dvacátý se ztrátou 1:36 minuty a v celkovém pořadí, jež však není jeho cílem, klesl na 19. pozici.
Elitní spurtér Petacchi dostal zpětně za krevní doping dvouletý trest
Cyklistika

45letý bývalý elitní spurtér během kariéry vybojoval mimo jiné 22 etapových vítězství na Giru. Doping mu pomáhal údajně v letech 2012 a 2013.