Tour de France • 17. etapa • 14:30

Živě: 17. etapa Tour

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže ze 17. etapy Tour de France. Jedná se o 183 kilometrů dlouhou alpskou etapu s dvěma horskými prémiemi mimořádné kategorie. Online přenos začíná ve středu 19. července ve 14:30.

Jezdci už jsou v tuto chvíli zhruba hodinu a tři čtvrtě na trati sedmnácté etapy letošní Tour de France, ale to nejlepší nás samozřejmě ještě čeká. Pojďme si na úvod krátce představit první alpskou etapu a její pozadí. Cyklisté dnes zdolají 183 kilometrů se dvěma vrcholy mimořádné kategorie, v tuto chvíli mají za sebou již jedno stoupání k prémii druhé horské kategorie.

Takhle vypadá profil dnešní sedmnácté etapy, která cyklisty zavede na nejvyšší vrchol letošní Tour, na bájný Galibier. 2642 metrů vysoký obr se do programu vrátil po šesti letech.

Po šestnácté etapě drží žlutý trikot pro lídra závodu Brit Chris Froome, jezdec silného týmu Sky, který triumfoval na Tour celkem třikrát, a to v letech 2013, 2015 a 2016. Jeho nejbližším pronásledovatelem je Ital Fabio Aru z Astany a třetí místo patří Romainu Bardetovi z AG2R. Ve ztrátě do půlminuty na Frooma se drží i čtvrtý Kolumbijec Rigoberto Urán ze stáje Cannondale. Ze hry nejsou ani další závodníci, přičemž vrchním pomocníkem jednoho z nich je také Roman Kreuziger. Podívejte se na výsledky a profily etap, pořadí jezdců a jednotlivých disciplín v naší grafice. 

Momentálně závodníci stoupají na vrchol Col de la Croix de Fer, který měří 2067 metrů. Až se cyklisté vyškrábou nahoru, spustí se zase dolů až do šesti set metrů. Pak už přijde vrchol náročné etapy v podobě výšlapu na Galibier. To je s 2642 metry čtvrtý nejvyšší vrchol v celé historii Tour a nejvyšší bod letošního programu. Galibier se do itineráře závodu vrátil po šesti letech, v roce 2011 byl dokonce součástí dvou etap a jednou se na jeho vrcholu finišovalo. Dnes je však cíl stanoven do střediska Serre Chevalier, kam budou cyklisté z Galibieru dlouze klesat. Finiš ve sjezdu by měl vyhovovat silným týmům.

Před šesti lety zářil na legendárním Galibieru Lucemburčan Andy Schleck. V tomto článku najdete mimo jiné video s jeho triumfální jízdou v roce 2011.

108 km

Pojďme teď již živě do závodu sedmnácté etapy.

Do cíle etapy v tuto chvíli zbývá ještě více než 100 kilometrů, ale cyklisté již mají za sebou krátké stoupání na Col d'Ornon, kde byla přichystána vrchařská prémie druhé kategorie. Tam bral body Australan Michael Matthews, který triumfoval i na sprinterské prémii. Matthews tedy stáhl ztrátu na muže v zeleném dresu Marcela Kittela na pouhých devět bodů. Kittela potkal na začátku dnešní etapy lehčí pád, musel být ošetřen a horská etapa pro něj bude krutou zkouškou. Spadl také nejlepší vrchař Warren Barguil nebo Nor Alexander Kristoff, oba dva se ale drží v pelotonu s hlavními favority.

Na čele máme v tuto chvíli Belgičana Thomase de Gendta ze stáje Lotto Soudal a Španěla Daniela Navarra z Cofidisu. Nedaleko za nimi je početná skupina asi třiceti jezdců včetně našeho zástupce Ondřeje Cinka. Dále skupina, která stíhá vedoucí dvojici, zahrnuje třeba Voecklera, Pantana, Swifta nebo Pauwelse. Ale žádného z jezdců na celkové pořadí. Tito cyklisté budou spíše útočit na etapový úspěch, ba dokonce triumf.

105 km

Chris Froome se drží ve společnosti svých domestiků v hlavní skupině s Aruem, Bardetem, Uránem či Yatesem. Na čelo ztrácí peloton těsně pod vrcholem Col de la Croix de Fer něco málo přes tři minuty. Mezi oběma hlavními skupinami bojuje Alberto Contador, který se snaží přiblížit čelu. Na peloton najel španělský závodník už více než dvě a půl minuty.

De Gendt si na vrchařské prémii mimořádně kategorie dojel pro dvacet bodů, druhý skončil podle očekávání Navarro. Zbylé body si rozdělí početná skupina pronásledovatelů.

Své účinkování na letošní Tour ukončil v dnešní etapě Francouz Thibaut Pinot z týmu FDJ. Vítěz dvou etap z let 2012 a 2015 se nedokázal udržet hlavního balíku a vzdal.

Thomas de Gendt a Daniel Navarro projeli vrchařskou prémií na Col de la Croix de Fer jako první. Místem ve výšce 2067 metrů projíždí aktuálně také peloton.

100 km

Z dvou tisíc metrů nyní cyklisté klesnou do šesti set, a to zhruba během 28 kilometrů. Tak se nechme překvapit, zdali se ve sjezdu stane něco zajímavého z hlediska hlavních favoritů. Jedenáctý Alberto Contador ztrácí na Frooma v celkovém pořadí více než sedm minut, a tak není jeho únik v tuto chvíli tak nebezpečný. El Pistolero se ale přibližuje přední skupině.

94 km

Contador už se dotáhl na skupinu stíhačů, která tak momentálně čítá jednatřicet jezdců. Patří do ní také český zástupce Ondřej Cink z týmu Bahrain Merida. Tato skupina ztrácí na De Gendta s Navarrem okolo osmnácti sekund.

92 km

V pelotonu to vypadá stále velmi podobně. Sky jede na čele a drží v závětří schovaného Chrise Frooma. Pozici si hlídá i Fabio Aru s pomocníky z Astany a Romain Bardet z AG2R.

Tady se ještě vraťme k úniku Alberta Contadora. Takhle se El Pistolero na začátku táhlého stoupání na Col de la Croix de Fer odtrhl od pelotonu a nedokázal se ho udržet ani Nairo Quintana. Ten je tak nejspíš stoprocentně ze hry o přední pozice.

90 km

Dvojice uprchlíků už je na dohled Contadorovy skupiny a za chvíli bude pohlcena. Vedle Cinka s Contadorem jsou v přední skupině ještě Bauke Mollema, Brice Feillu, Tony Gallopin nebo Serge Pauwels.

87 km

Alberto Contador dnes bude chtít zaútočit na etapové vítězství, to je celkem jisté. Na čele celého závodu v tuto chvíli jede Jarlinson Pantano, pomocník Contadora z týmu Trek-Segafredo.

Marcel Kittel odstupuje z Tour de France! V posledních etapách včetně dneška ho potkaly nepříjemné pády, na začátku sedmnácté etapy si poranil pravé rameno. Vítěz pěti etap tak odevzdá zelený dres Michaelu Matthewsovi, jenž na něj aktuálně ztrácel devět bodů.

Marcel Kittel vzdal závod a třetí vítězství na Champs-Élysées nepřidá. Připomeňme, že z různých důvodů dávno nepokračují další sprinteři Peter Sagan, Mark Cavendish, Mark Renshaw nebo Arnaud Démare.

80 km

Pantano ve sjezdu na čele závodu pracuje opravdu naplno a snaží se roztrhat skupinu.

77 km

Závodníci klesli do hlubokého údolí a projeli dvěma tunely, nejvyšší bod etapy je v tuto chvíli zhruba 2000 metrů nad nimi. Jezdci jeli ve sjezdu rychlostí až 80 km/h.

74 km

Vedoucí skupina už se zúžila na čtyřiadvacet jezdců. Na prvním místě pořád vidíme Kolumbijce Pantana. Dobrou zprávou je, že se ve skupině stále drží i Ondřej Cink.

71 km

Vedoucí skupina si převzala tašky s občerstvením a pomalinku začne stoupat na Col du Télégraphe. To je zhruba dvanáctikilometrové stoupání se sklonem 7,1 %. Po krátkém sjezdu pak začnou cyklisté stoupat na slavný Galibier. To je ale zatím daleko.

70 km

Tým Trek-Segafredo je vpředu ve třech jezdcích včetně Alberta Contadora. Tři minuty a patnáct sekund zpět se pohybuje peloton, o jeho tempo se stará tradičně Sky.

69 km

Ve skupině na čele závodu se drží i Pawel Poljanski, polský jezdec stáje Bora. Poljanski se na Instagramu podělil se svými fanoušky o pohled na nohy zmožené šestnácti etapami Tour de France. Není to pohled pro každého.

After sixteen stages I think my legs look little tired 😬 #tourdefrance

Příspěvek sdílený Paweł Poljański (@p.poljanski),

65 km

Podle informací oficiálních stránek Tour de France přijal pozvání ke sledování závodu i francouzský prezident Emmanuel Macron. Na posledních 65 kilometrech první alpské etapy se přidá k řediteli závodu, Christianu Prudhommovi.

Francouzský prezident Emmanuel Macron usedá do automobilu se šéfem Tour.

63 km

Jarlinsonu Pantanovi došly síly a spolu s De Gendtem a Périchonem opustil čelní skupiny. Ta nyní čítá jednadvacet jezdců včetně Cinka. Na prvním místě šlape Bauke Mollema.

61 km

Alberta Contadora potkal technický problém a Španěl musel měnit kolo. Nyní se ve stoupání pokouší dotáhnout zpět na čelo vedoucí skupiny. Zbytečná ztráta sil.

Prohlédněte si profil posledních dvou kopců dnešní alpské etapy. Závodníci nyní teprve stoupají na Col du Télégraphe. Žádný z favoritů na celkové pořadí zatím nezaútočil.

58 km

Ostré tempo Mollemy na čele závodu dokáže v tuto chvíli akceptovat již jen dvanáct jezdců. Pořád je s nimi i Ondřej Cink, dotáhnout se povedlo Albertu Contadorovi.

57 km

6 kilometrů ještě zbývá jezdcům na vrchol Col de Télégraphe (1566 metrů), kde je připravena vrchařská prémie první kategorie. Ondřej Cink vypadá stále velmi dobře.

56 km

Froome má v pelotonu k ruce Kwiatkowského, Nieveho a Landu, tedy ohromně silný tým. Jednoho pomocníka vidíme i u Arua, podporu v zádech má stále také Bardet.

55 km

Mollema jede na první příčce na hraně a zvyšuje náskok na peloton. Skupina s hlavními favority už ztrácí přes čtyři minuty. Zvyšuje se tedy šance pro Contadora.

53 km

Náskok už činí téměř pět minut, to ve virtuálním pořadí znamená, že by se Contador posunul někam k šesté, sedmé příčce. Jemu ale půjde hlavně o etapový triumf.

52 km

Na vrchol Col de Télégraphe zbývá 1,8 kilometru, poté se bude pár kilometrů zase klesat. Tam by měl Sky ztrátu trochu smrsknout, aktuálně činí čtyři a čtvrt minuty.

51 km

Roglič získal nahoře deset bodů za vrchařskou prémii před Mollemou. Vedoucí skupinka tedy překonala Col de Télégraphe a jde do sjezdu. Výborně se udržel Ondřej Cink.

50 km

Čelo pelotonu na chvilku převzal Daryl Impey, parťák Kreuzigera z týmu Orica-Scott. Hlavní favorité srazili ztrátu na Contadora na tři minuty a tři čtvrtě.

Pořadí na Col de Télégraphe: 1. Primož Roglič, 2. Bauke Mollema, 3. Serge Pauwels, 4. Alberto Contador, 5. Brice Feillu, 6. Tony Gallopin.

46 km

Vedoucí skupina sjela do městečka Valloire a za chvilku už začne osmnáctikilometrové stoupání na Galibier. Peloton ztrácí stále necelé čtyři minuty.

Dobový snímek z Galibieru, kde se Tour vrací po šesti letech.

44 km

Roglič se vydává na začátku dlouhého stoupání na Galibier do úniku. Mollema už pochopitelně Contadora opustil, a tak se musí Španěl vydat na stíhací jízdu sám.

43 km

Rogliče z týmu Lotto Jumbo se vedle Contadora chytil ještě Pauwels z Dimension Data.

Nástup Rogliče. Ondřej Cink zůstal ve skupině pronásledovatelů okolo pátého místa.

42 km

Řádně se zrychlilo a odnáší to i skupina hlavních favoritů. Odpadli Nairo Quintana, Andrej Zajc z Astany a bohužel také Roman Kreuziger. Je dost možné, že Aru zůstává bez pomocníků.

40 km

Zatímco Roman Kreuziger odpadl z pelotonu, Ondřej Cink vypadá velmi dobře. V tuto chvíli táhne skupinku, která stíhá vedoucí trojici s Rogličem, Pauwelsem a Contadorem.

39 km

Ondřej Cink dojel Daniela Navarru a před nimi je už jen pět závodníků. Ke Contadorovi, Rogličovi a Pauwelsovi se dotáhli Mathias Frank a Darwin Atapuma.

38 km

Na vrchol zbývá stále ještě více než deset kilometrů a Roglič za to znovu vzal. Skupinka ho ale dotáhla zpět a stále se drží na čele v pěti. Na čele se drží tentokrát Contador.

37 km

Ve skupině hlavních favoritů zůstávají Froomovi k ruce tři pomocníci, Bardet má podporu Vuillermoze. Jinak už jsou v tom hlavní lídři sami. Ať už je řeč o Aruovi, Meintjesovi nebo Uránovi.

37 km

Na čelo závodu se vrátil Daniel Navarro z Cofidisu, ale nás zajímá, kde je Ondřej Cink. Neměl by být daleko za Španělem, který rozšířil úvodní skupinu na šest cyklistů.

36 km

Serge Pauwels se pokouší opět roztrhat čelní skupinku. Do háku za ním si najel Primož Roglič. Contador samozřejmě musí na tuto snahu reagovat nástupem.

35 km

Třiatřicetiletý Belgičan z týmu Dimension Data nástup zopakoval a zdá se, že zlomil Contadora. Nedaleko za čelní skupinkou by měl být i Ondřej Cink. Snad se mu podaří dotáhnout.

35 km

Navarro opět ztratil kontakt se skupinou, na čele jede osamocený Pauwels. Za ním jsou seřazeni Roglič, Contador, Atapuma a Frank. Mezi hlavními favority se ještě stále neútočí, tým Sky vypadá zatím ve čtyřech lidech včetně Frooma neuvěřitelné silně.

34 km

Tak konečně. Tenhle chlapík je nezlomný. Daniel Martin z Quick-Stepu ve včerejší etapě ztratil, ale nyní nastupuje týmu Sky! V celkové klasifikaci sedmý Ir ztrácí na Frooma dvě minuty a tři sekundy. Konečně by se mělo začít závodit.

34 km

Do konce stoupání na Galibier zbývá čelní skupince nějakých šest kilometrů. Roglič se znovu vydal do samostatného úniku, v hlavní skupině si vystoupil Kwiatkowski. Froomovi teď bude pomáhat dvojice Španělů Landa a Nieve.

33 km

Spolu s Kwiatkowským už je pryč i Nieve. Froomovi tedy zbyl k ruce už jen Landa, pátý muž celkového pořadí. Těsně za Froomem jedou Aru, Yates, Meintjes nebo Barguil.

Daniel Martin za to vzal jako první ve skupině favoritů a Froomovi zbyl už jen Landa. Primož Roglič je před favority zhruba o tři minuty a urval čelní skupinku. Slovinec jede na čele sám.

32 km

Pojďme si to zrekapitulovat. První jede Slovinec Primož Roglič, druhý s odstupem několika desítek sekund Darwin Atapuma. Hlavní favority utrhl Barguil, Martina už hlavní favorité pohltili.

31 km

Romain Bardet nastoupil a jeho únik akceptují Chris Froome s Rigobertem Uránem. Dotáhli se i Martin, Caruso a Landa, zatímco Aru už má trochu problémy.

30 km

Bardet s Martinem znovu zaútočili, ale Froome s Uránem se jich drží. Celá skupinka pomalu dojela uniklého Barguila, Aru se zuby nehty snaží dotáhnout. Nemá k sobě jediného pomocníka. Avšak společně s Meintjesem Aru ujíždí Yatesovi.

30 km

Martin, Bardet, Froome, Urán a Landa dojeli Cinka, který se v tuto chvíli určitě propadne za ně. Na čele se nic nemění, Roglič drží podstatný náskok před Atapumou.

Tady to vypadalo, že se Aru nedokáže zachytit Bardetova nástupu, ale on skupinku s Froomem a Uránem dojel. První čtyřka se tak nadále drží pospolu v malých odstupech.

29 km

1,5 kilometru před vrcholem Galibieru se tempo uklidnilo a Yates s Aruem dotáhli zbytek favoritů. Utrhl se akorát Barguil, který chce zabojovat o body do vrchařské soutěže.

28,5 km

Primož Roglič už je skoro nahoře a vyhraje prestižní ocenění Henriho Desgrange. Slovinec si nyní užívá atmosféru úzké cesty obsypané fanoušky. Minutu a půl za Rogličem je Atapuma, poté ještě skupinka s Contadorem. Froome a favorité zaostávají za Rogličem o 2 minuty a 15 sekund.

28 km

Zatímco Roglič projíždí vrcholem Galibieru, Bardet znovu nastoupil. Zachytili ho Froome, Urán a Martin. Vypadá to, že Landa, Yates a Aru zatím nestačí.

27 km

Bardet, Froome, Urán a Martin sjeli dvojici Barguil a Contador. Aru je v obrovských problémech a spolu s Meintjesem přijíždí na Galibier se ztrátou patnácti sekund.

26 km

V tuto chvíli začíná dlouhý sjezd do střediska Serre Chevalier. Roglič vede o minutu a půl před Froomovou skupinou. Vypadá to, že Barguil a Bardet si možná jako dva Francouzi pomůžou. Aru na ně ztrácí už dvacet sekund. To je drama!

Primož Roglič zvítězil na vrcholu Galibieru a drží si náskok okolo minuty a půl na skupinu favoritů. Bývalý skokan na lyžích jede pro první etapové vítězství pro Slovinsko v historii Tour.

21 km

Aru jede společně s osmým mužem pořadí, Jihoafričanem Meintjesem. Ale ve sjezdu to bude mít proti Bardetovi, Uránovi, Froomovi a Barguilovi velmi těžké.

18 km

Landa je zpět ve skupině s Froomem, Uránem, Bardetem a Barguilem. Chris má tedy k sobě jako jediný týmového pomocníka. Aruovi se daří minimalizovat ztrátu. Ještě před ním je Contador.

16 km

Roglič drží stále náskok minuty a půl, navíc je skvělým časovkářem. První slovinské vítězství je tedy blízko. Uvidíme, jestli se podaří dotáhnout ztrátu Aruovi. Bardet nejspíš Frooma neutrhne.

14 km

Aru ztrácí na Frooma, Bardeta a Urána okolo dvaceti sekund. Nemusí to být fatální, ale před zítřejší další etapou velmi nepříjemné. Ztratí také Meintjes, Yates a Martin.

Primož Roglič neztrácí nic z náskoku a takhle sviští do cíle.

10 km

Roglič vede o minutu a dvacet sekund a Aru ztrácí čím dál tím více. Italský cyklista nejspíš opustí první trojku. Bardet, Urán, Barguil a Froome s pomocníkem Landou mu ujíždějí a spolupracují.

7 km

Roglič si jede pro vítězství, to je více než pravděpodobné. Aru je za pěticí favoritů o 36 sekund.

5 km

V závěru budou hlavní favorité bojovat i o bonifikační sekundy v cíli. Po Rogličovi budou ve hře ještě ocenění šesti a čtyř sekund, což rozhodně hraje v celkovém pořadí roli. Čeká nás zajímavý spurt.

3 km

Primož Roglič už pomalu přijíždí do střediska Serre Chevalier ve výšce těsně nad 1400 metrů. Aru už ztrácí tři čtvrtě minuty a v celkovém pořadí se propadne za Bardeta s Uranem, možná i za Landu.

2 km

Roglič jede pro první slovinské vítězství v historii Tour a pro první triumf týmu Lotto Jumbo po třech letech. Sedmadvacetiletý bývalý skokan na lyžích dnes uchvátil skvělým výkonem.

CÍL

Slovinec Primož Roglič z týmu Lotto Jumbo vítězí v první alpské etapě přes Galibier!

1 km

Teď se může rozjet souboj o bonifikace. Sky je tam ve svou jezdcích - Froome a Landa.

400 m

Landa je první, za ním Bardet s Uránem. Jak zareaguje Froome?

CÍL

Rigoberto Urán získává za druhé místo v etapě šest bodů bonifikací, třetí Chris Froome čtyři. Romain Bardet finišoval na třetí pozici. Fabio Aru opouští stupně vítězů.

Celkové pořadí:

1. Chris Froome (Velká Británie, Sky)

2. Rigoberto Urán (Kolumbie, Cannondale) +00:27

3. Romain Bardet (Francie, AG2R) +00:27

Fabio Aru klesne na čtvrté místo, ztrátu na Frooma prohloubili i další členové elitní desítky, Daniel Martin, Simon Yates, Louis Meintjes nebo Alberto Contador. Španěl se posunul na deváté místo, Warren Barguil zase na desáté. Quintana opustil desítku.

Nejlepší desítka 17. etapy Tour de France 2017:

Celkové pořadí a výsledky českých jezdců najdeme po započtení v naší grafice. Zítra bude na pořadu dne etapa číslo 18, znovu alpská a tentokrát s dojezdem na kopec Col d'Izoard. Také tuto etapu budete moci sledovat v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký večer.

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy