Mathews opět vyhrál etapu, lídrem Tour je nadále Froome

ČTK ČTK
18. 7. 2017 17:43
165 kilometrů z Le Puy-en-Velay do Romans-sur-Isere bylo pohromou pro řadu favoritů. Výrazně ztratili Daniel Martin i Alberto Contador.
Michael Matthews.
Michael Matthews. | Foto: Reuters

Romans-sur-Isere - Druhý etapový triumf během čtyř dnů si na Tour de France připsal australský cyklista Michael Matthews. Po 14. etapě byl nejrychlejší i v závěrečném spurtu dnešního 16. dějství. Žlutý trikot pro lídra závodu si udržel trojnásobný vítěz Chris Froome, který nadále vede o 18 sekund před Italem Fabiem Aruem.

Během 165 kilometrů z Le Puy-en-Velay do Romans-sur-Isere však zaváhalo hned několik jezdců z elitní desítky průběžného pořadí. Nástup Froomeova týmu Sky a dalších závodníků 15 kilometrů před cílem nezachytil Daniel Martin, který ztratil 40 sekund a klesl z pátého na sedmé místo se ztrátou přes dvě minuty na lídra.

Vítěz Tour z let 2007 a 2009 Alberto Contador nabral ztrátu dokonce minutu a půl a vypadl z nejlepší desítky na jedenáctou příčku. Zaostal i osmý Louis Meintjes.

Z českých jezdců si mírně polepšil Roman Kreuziger, který se posunul o jednu příčku na pětadvacáté místo. Na Frooma však ztrácí přes 42 minut. Ondřej Cink a Zdeněk Štybar dokončili etapu se ztrátou přes 16 minut.

Klíčový útok přišel přesně 15 kilometrů před cílem, kdy se rychle oddělila skupina zhruba 30 jezdců. Dva kilometry před koncem se pokusil o samostatný únik sedmatřicetiletý Ital Daniele Bennati, ale po chvíli musel pokus vzdát.

Rozjela se za ním totiž hned trojice jezdců stáje Sunweb v čele s Matthewsem. Toho se sice ještě v cílové rovince pokusil předjet Nor Edvald Boasson Hagen, ale fotografie rozhodla, že se šestadvacetiletý Australan mohl radovat z třetího etapového prvenství na Tour de France v kariéře.

Matthews si navíc polepšil v boji o zelený trikot pro nejlepšího spurtéra. Na druhém místě snížil náskok vedoucího Marcela Kittela na 29 bodů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy