Mick van Buren v sobotu pomohl Liberci hattrickem k ligové výhře 5:1 nad Teplicemi. Slovan tak potvrdil výborný vstup do sezony a po dvou kolech zůstal v lize nakonec jediným týmem bez ztráty bodu.
"Předpokládám, že zítra máme volno, tak si na společné večeři dáme pár piv. Tak se, myslím, slaví českým způsobem," prohlásil nizozemský útočník, který působí v české lize s krátkou přestávkou již od roku 2016 a v současnosti hostuje v Liberci z pražské Slavie.
Jeho výrok zachytil biatlonista Michal Krčmář a zveřejnil na Twitteru nesouhlasnou reakci. "Takhle úroveň profi sportu u nás nezvedneme! Je mi jedno, jaké jsou zvyky, prostě tohle je špatně!" napsal.
Strhla se velmi živá debata, v níž se někteří uživatelé dlouholetého českého reprezentanta a stříbrného medailisty z Pchjongčchangu 2018 zastávali. Většina komentujících však prosazovala názor, že na dvou nebo třech pivech po vyhraném zápase není nic špatného.
"V profesionálním sportu už většinou každý ví, jak se chovat a co potřebuje. Vůbec nevidím problém v tom, že šel na večeři s klukama z týmu a dal si pár piv. Tohle je týmový sport," reagoval na Twitteru bývalý hokejový obránce Ladislav Šmíd, majitel 583 startů v NHL.
"Michale, omlouvám se, ale jste moc upjatý," napsal Krčmářovi zase Jakub Koreis, někdejší útočník hokejové Sparty či Komety.
Na stranu biatlonisty se naopak postavil profesor Libor Vítek, sportovní výživový poradce, uznávaný hepatolog a klinický biochemik, který zároveň v posledních letech působí jako lékař českého biatlonového týmu.
"Ten komentář nebyl upjatý ani přehnaný. Ale není překvapení, že v naší společnosti, tolik shovívavé a tolerantní ke konzumaci alkoholu, vyvolal kontroverzní reakce," míní Vítek.
Takže představují dvě nebo tři piva pro ligového fotbalistu po zápase problém? "Jistě. Alkohol představuje problém i v obecné rovině pro celou populaci. Dnes je již potvrzené, že jakákoli konzumace alkoholu zvyšuje úmrtnost. Ani jeho sebemenší množství není zdraví prospěšné, navzdory tomu, co se dříve udávalo," říká specialista z Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
"Co se týče vrcholového sportu, sem alkohol nepatří vůbec. Zhoršuje regenerační schopnosti, oslabuje imunitní systém, negativně ovlivňuje pohybový aparát, stejně tak jako aerobní kapacitu. V neposlední řadě představuje i významnou kalorickou zátěž," pokračuje.
Výše uvedené platí podle Vítka pro všechny vrcholové sportovce bez ohledu na jejich zaměření. Byť se nároky na lidské tělo liší podle délky a objemu tréninkové zátěže.
Krčmář v diskuzi na Twitteru zmínil, že v průběhu soutěžní sezony abstinuje a v období volna si dopřeje maximálně tři až čtyři piva za měsíc.
Vítek z vlastní zkušenosti potvrzuje, že alkohol skutečně nemá mezi českými biatlonisty místo. Ani na oslavu úspěchů. "Markéta Davidová sice oslavila loňský titul mistryně světa v Pokljuce lahví šampaňského, nicméně ta se rozdělila na symbolický přípitek pro dvacet lidí v týmu," vzpomíná lékař.
A když parodický účet Neobjektivní novinář Krčmářovi připomněl, že biatlonisté pijí pivo ve velkém přímo na stupních vítězů, reprezentant s úsměvem odvětil, že v těchto případech se jedná o nealko drink.
Michale, tohle je ještě dobrý, když to dělají v soukromí, ale oni existují i sporty, kde to pivo chlastají přímo před kamerama... pic.twitter.com/fwQxLXUdge
— Neobjektivní Novinář (@NeoNovinar) August 7, 2022
Profesor Vítek nerozporuje, že někteří sportovci jsou úspěšní i navzdory častější konzumaci alkoholu. "Dokonce znám olympijského medailistu či mistra světa, kteří byli schopní vypít v průběhu sezony i deset piv za večer," tvrdí spolupracovník Českého olympijského výboru.
"Ale patrně by byli o dost lepší, kdyby alkohol nepili," dodává.
A neobstojí u něj ani tradiční argument, kterak dokáže posezení u piva někdy vyřešit různé problémy ve sportovní partě. "Ne, vrcholový sport skutečně není o tmelení kolektivu prostřednictvím alkoholových večírků," uzavírá nutriční specialista.