Fortuna:Liga

Pyrotechnika a výtržnosti. Disciplinárka po finále poháru zahájila řízení se Slováckem i Spartou

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, zahájila řízení se Slováckem i Spartou kvůli chování jejich fanoušků ve středečním finále domácího poháru v Uherském Hradišti. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

Fanoušci obou týmu se dopustili výtržností a použití pyrotechniky, ti sparťanští navíc vhazovali pyrotechniku a další předměty na hrací plochu v průběhu utkání a poškodili zařízení stadionu. Utkání poznamenal na necelých pět minut v druhé půli příchod těžkooděnců se psy k hrací ploše a střídačkám. Slovácko po výhře 3:1 nad Pražany získalo první velkou trofej v klubové historii.

Z podobných důvodů jako v Uherském Hradišti zahájila disciplinárka řízení i se Slavií a Spartou po nedělním vzájemném ligovém derby.

Tresty osmi prvoligových hráčů za kumulované žluté karty se přeměnily na peněžité pokuty. Naopak slávista Srdjan Plavšič si trest za vyloučení v derby odpyká až v nové sezoně.

Novým trenérem jabloneckých fotbalistů se podle očekávání stal Horejš

Novým trenérem jabloneckých fotbalistů se podle očekávání stal David Horejš, který naposledy působil v jiném prvoligovém celku Českých Budějovicích. S vedením severočeského klubu uzavřel smlouvu na dva roky. Horejš získal nové angažmá v den svých 45. narozenin.

Horejš celou svou předchozí trenérskou kariéru strávil v Českých Budějovicích. A-tým Dynama převzal v roce 2015 a v sezoně 2018/19 s ním postoupil do první ligy. S mužstvem se vždy vyhnul záchranářským bojům. V uplynulém ročníku hráli Jihočeši prostřední nadstavbovou skupinu o umístění mezi celky na sedmé a desáté příčce a v semifinále vypadli s Mladou Boleslaví.

Po sezoně Horejšovi v Dynamu vypršela smlouva a už před pár dny připustil, že s Jabloncem jedná. Nyní nové angažmá dotáhl. "Je pravda, že to vyšlo dnes na moje narozeniny, tak jsem za to rád. Moc se na to těším, Jablonec je pro mě obrovská výzva a jsem rád, že to všechno dopadlo," prohlásil Horejš.

"Už jsem potřeboval nějakou změnu. Dopadlo to tak, že mi v Budějovicích končila smlouva a pan (šéf jabloneckého klubu Miroslav) Pelta mě oslovil. Hrozně se mi to líbilo, jsem rád, že jsem nabídku z Jablonce dostal," uvedl Horejš.

Severočeši v uplynulé sezoně nečekaně hráli nadstavbovou skupinu o záchranu. V soutěži obsadili 13. místo a těsně se vyhnuli baráži. "Jablonec beru za posledních 10 let k top pěti týmům v české lize. Takže to beru jako šanci, kterou chci využít," dodal Horejš.

V první lize dosud odkoučoval 98 zápasů. Jako hráč působil na pozici obránce a v nejvyšší soutěži si připsal 209 startů, ve kterých zaznamenal devět gólů. Prakticky celou ligovou kariéru strávil v Českých Budějovicích, krátce hostoval v Brně. V roli trenéra udělal s Dynamem v posledních letech velký herní posun.

Bitvu o milion vyhrála Boleslav a skončila sedmá. S Olomoucí remizovala 2:2

Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali v odvetném finále ligové nadstavbové skupiny o umístění s Olomoucí 2:2 a v součtu s úvodní týden starou výhrou 2:1 obsadili sedmé místo. Středočeši získali bonus milion korun a v příští sezoně budou v domácím poháru nasazeni do 3. kola.

Olomouc dvakrát vedla zásluhou Ondřeje Zmrzlého a Mojmíra Chytila, ale za domácí pokaždé odpověděl Ewerton, který navíc za stavu 0:1 neproměnil pokutový kop.

Debut v nejvyšší soutěži si v brance Hanáků odbyl osmnáctiletý Stoppen. Ve čtvrté minutě ránu domácího záložníka Stránského zpoza vápna zastavilo břevno. Na druhé straně skončila na horní tyči Zmrzlého hlavička.

V 19. minutě se hosté prosadili. Chytil se obtočil kolem bránícího Šimka a našel Zmrzlého, jenž pohotově zakončil. Záložník Sigmy dal čtvrtý gól v ligové sezoně.

Po více než půlhodině hry Matějovského střelu z přímého kopu zastavil rukou Breite a rozhodčí Orel nařídil pokutový kop. K němu se postavil Ewerton, jenže přestřelil.

Před přestávkou už domácí srovnali. Ladra přiťukl míč Ewertonovi. Brazilec si hledal ideální pozici na střelu, kterou nakonec Jemelka nešťastně usměrnil do protipohybu Stoppena. Jedenáctým zásahem v ligovém ročníku se osamostatnil v pozici nejlepšího střelce svého týmu.

Po změně stran Douděra z vápna po teči jednoho z olomouckých hráčů těsně minul. Olomouc potřebovala po základní hrací době zvítězit alespoň o gól, aby dotáhla zápas do prodloužení, ale Jemelka na zadní tyči hlavičkoval nad. Na opačné straně zamířil z úhlu mimo tři tyče Ladra.

V 72. minutě Chytil po otočce na hranici vápna přesnou ranou k tyči vrátil Sigmě vedení. Pět minut před koncem Ewerton parádní nechytatelnou ranou před šestnáctkou do horního růžku srovnal. Vzápětí střídající Skalák mohl dokonat obrat, jenže Stoppen vyrazil míč na roh. Středočeši doma v lize neporazili Sigmu pošesté za sebou.