Praha - Leopold König, Zdeněk Štybar, ale také Petr Vakoč nebo třeba čeští dráhaři. Česká cyklistika v roce 2014 zaznamenala spoustu dobrých výsledků.
Pojďme si je připomenout.
Zdeněk Štybar
Začít nemůžeme nikým jiným než úřadujícím Králem cyklistiky. Štybar se v zimě na pár závodů vrátil do terénu, na cyklokrosové tratě, které mu v jeho kariéře přinesly první velké úspěchy. A návrat to byl nadmíru vydařený, korunovaný ziskem již třetího elitního titulu na mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide.
Poměrně úspěšná byla i následná silniční sezona rodáka ze Stříbra. Na nejdelší silniční klasice světa, Milán – San Remo protnul Štybar cílovou pásku jako sedmý v pořadí a na „Pekle Severu“, jak se říká závodu Paříž - Roubaix, skončil pátý, čímž ustanovil nové české maximum. Již v dresu národního šampiona se v srpnu vydal obhajovat celkové prvenství na Eneco Tour, vyhrál zde etapu, ale po hrůzostrašném pádu musel závod vzdát (video zde).
Kristián Hynek
V březnu se zraky příznivců horské cyklistiky obvykle upírají do Jihoafrické republiky, kde se odehrává největší etapový závod dvojic na horských kolech Cape Epic, který někdy bývá označován za bikovou obdobu Tour de France. V roce 2013 zde zvítězil olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý ve dvojici se Švýcarem Christophem Sauserem.
A výrazná česká stopa navždy zůstane také ve výsledkové listině ročníku 2014. Vítězem se stal absolvent pražské FAMU Kristián Hynek. Ten měl původně startovat ve dvojici s někdejším maratonským světovým šampionem Lakatou, zraněného rakouského bikera však nakonec nahradil Němec Robert Mennen. Rovněž na druhém nejvyšším stupínku stanul český zástupce, a to bývalý silničář František Raboň, který ve dvojici se Sauserem nahradil Kulhavého.
Leopold König
Lídr stáje NetApp-Endura se v prvních měsících roku potýkal se zdravotními problémy, ty stihl vyřešit v pravý čas, aby se na francouzských silnicích utkal s nejlepšími cyklisty světa. V začátku Tour de France se sice český zástupce musel vyrovnat se sérií technických problémů nebo pádů, postupně ale stoupal výsledkovou listinou a do cílové Paříže dorazil jako sedmý muž celkového pořadí. Především úspěšná „Stará dáma“ vynesla Königovi lukrativní angažmá v týmu Sky, jehož dres bude oblékat od příštího roku (rozhovor o novém angažmá čtěte zde).
Jaroslav Kulhavý
Ani Jaroslav Kulhavý, stejně jako ostatní čeští bikeři, se nevyhnul zdravotním komplikacím a výsledky ve světovém poháru nebyly tak dobré, jak by sám olympijský vítěz chtěl. Sezonu tak alespoň částečně zachránily úspěchy na maratonských tratích. Z evropského mistrovství si Kulhavý přivezl stříbrnou medaili, o pár týdnů později na šampionátu světovém už slavil titul.
Český závodník se tak stal jediným bikerem historie, kterému se povedlo ovládnout celkově světový pohár, zvítězit na olympijských hrách, mistrovství světa a Evropy v olympijském cross-country a k tomu se stát ještě světovým šampionem v maratonu.
Tereza Huříková
Ani rodačka z Vimperka nepodávala ve světovém poháru výkony, jaké od ní očekával její zaměstnavatel či fanoušci. Také Huříková si bilanci napravila na velkých maratonských akcích. V Irsku se stala evropskou šampionkou, na světovém šampionátu pak v Jihoafrické republice vybojovala bronzovou medaili.
Petr Vakoč
Česká cyklistická naděje vstoupila do své první sezony v elitní kategorii World Tour jako úřadující stříbrný medailista z evropského šampionátu do 23 let. Dnes můžeme s klidem říct, že nováček v týmu Omega Pharma – Quick Step má za sebou velmi úspěšný rok.
Vakočova výkonnost stoupala se zvyšujícími se zkušenostmi a vygradovala ve druhé půlce léta. V etapovém závodě nejvyšší kategorie, Okolo Polska ovládl po dvacetikilometrovém sólu druhou etapu a oblékl si žlutý dres. Sice bojoval, ale celkové vedení nakonec v horských etapách neudržel, přesto i desátá příčka v celkovém hodnocení je pro mladíka velkým úspěchem. Vakoč pak ve výborných výkonech pokračoval i v jednorázových závodech, včetně mistrovství světa.
Jan Bárta
V prosinci třicetiletý rodák z Kyjova sice letos nevyhrál tolik závodů, jako v uplynulých letech. Opět ale potvrdil svou příslušnost k absolutní světové časovkářské špičce. Obsadil třetí příčku v dlouhé časovce na Tour de France a na mistrovství světa dojel celkově devátý, samozřejmostí je obhajoba domácího titulu. Právě dalšímu zlepšování časovkářských dovedností se chce „Bártič“ věnovat v dalších letech.
Roman Kreuziger
Historicky nejúspěšnější český silničář by asi na sportovní stránku roku 2014 radši zapomněl. Většině fanoušků se v souvislosti se jménem Romana Kreuzigera totiž vybaví především kauza s jeho biologickým pasem, kvůli níž nemohl závodit v podstatě celé léto.
Ještě před vypuknutím této kauzy však český cyklista stihl zajet několik výborných výsledků. Celkově třetí dojel na Tirreno-Adriatico, kde zářil jeho týmový lídr Contador a ani sedmá příčka z nejstarší klasiky Lutych-Bastogne-Lutych není k zahození.
Dráhaři
Čeští dráhaři dlouhodobě sbírají úspěchy na mezinárodním poli navzdory velmi tristním podmínkám v České republice. A ani na letošním mistrovství světa v dráhové cyklistice v kolumbijském Cali nevyšla česká výprava na prázdno. O zisk jediné, stříbrné medaile se zasloužila dvojice Martin Bláha a Vojtěch Hačecký v mužském madisonu.