Deset masérů a pití alkoholu na čas. König se sžívá se Sky

Ondřej Kurečka
16. 12. 2014 10:35
Leopold König, česká hvězda cyklistické stáje Sky, má za sebou první seznámení s týmem.
Leopold König
Leopold König | Foto: DVTV

Praha - Cyklista Leopold König zažil navzdory jarním zdravotním problémům veleúspěšný rok, jehož zlatým hřebem bylo sedmé místo v celkové klasifikaci Tour de France. To jej katapultovalo jednak mezi největší české sportovní celebrity, ale také do centra pozornosti nejlepších světových týmů.

Po rodákovi z Moravské Třebové zatoužila také téměř mýty opředená britská stáj Sky a právě v jejím dresu bude český jezdec prohánět největší cyklistická esa. V současné době König najíždí první tisíce kvalitních tréninkových kilometrů na soustředění ve Španělsku, kde vstřebává první dojmy z nového působiště i metody věhlasného trenéra Tima Kerrisona.  

Pití alkoholu na čas, nebo dámské prádlo

Máte za sebou teambuildingovou akci a první soustředění v novém týmu, naplňují se zatím vaše očekávání kolem jeho fungování?

„Na prvním soustředění bylo vidět, že jsem přišel do nejlepšího týmu na světě. Zázemí je skutečně výborné, máme tady asi deset masérů, za dobu, co tady jsme, jsem ještě snad neměl jednoho maséra dvakrát. Zkoušíme, komu kdo bude vyhovovat nejvíc. Zatím je všechny ani neznám jménem. Stejně tak mechaniků tady máme hned šest. Je to opravdu velké, a to tady ještě není pohromadě ani celý tým. Ty první pocity jsou opravdu výborné. Tým je na skutečně profesionální úrovni a vše klape, jak má.“

Existuje pro nováčky v týmu nějaký přijímací rituál?

„To jsme absolvovali už na prvním, seznamovacím soustředění, na tom teambuildingu ve Velké Británii. Tenkrát to bylo o tom, že jsme měli za úkol vypít na čas nějaký alkohol, a kdo byl nejpomalejší, musel nosit nějaké dámské prádlo. Ale nedopadlo to pro všechny úplně dobře, druhý den jsme pak hned cestovali a nebyl to ani pro mě úplně ideální návrat domů.“

Doping rozhodně nepovolit

Vy jste už před oznámením přestupu říkal, že preferujete anglosaské týmy. Proč zrovna je? V čem se podle vás liší od těch ostatních týmů?

„Já si myslím, že ty anglosaské týmy mají takový inovativní pohled na cyklistiku, na rozdíl od tradičních týmů. A já jsem chtěl jít hlavně do týmu, který není spojován s dopingem, protože si na tom docela zakládám, nechtěl jsem jít do stáje známé nějakými skandály. Sky má nulovou toleranci k dopingu a myslím si, že v tomhle je ten tým naprostá jednička. To byl jeden z atributů rozhodování.“

Když už jste narazil na doping, jaký máte pohled na události z minulého týdne, kdy se rozhodovalo o udělení World Tour licence stáji Astana a italskými médii proběhl seznam několika desítek jezdců, na něž údajně italská prokuratura narazila při vyšetřování doktora Ferrariho?

„To samozřejmě není vůbec hezká věc, protože to je další rána pro cyklistiku. Na druhou stranu je vidět, že ty orgány, které mají za úkol proti dopingu bojovat, fungují nějakým způsobem dobře. Já jenom doufám, že pokud se to potvrdí, ti jezdci budou potrestáni, tak jak by měli, aby se dosáhlo spravedlnosti. Aby byli hlavně chráněni čistí jezdci. Část veřejnosti má sice názor, že by se měl doping povolit, ale jak by se k tomu potom měli postavit právě ti čistí závodníci, kterých je dnes většina, nebo děti. To by byl nesmysl.“

Problém je právě v tom, že ti jezdci ze seznamu nebyli chyceni orgány bojujícími proti dopingu, ale že se jedná o jakýsi vedlejší efekt civilního vyšetřování dokonce snad daňových podvodů doktora Ferrariho. Ono to možná neukazuje právě na dobré fungování systému.

„To možná ano, ale když se podíváme na ten seznam, tak je tam několik závodníků, u nichž probíhá vyšetřování, nebo už problémy měli, takže ty orgány zase tak špatně nefungují.“

Nový trenér se jen smál

Vy jste zmínil inovativní přístup anglosaských stájí. To je v týmu Sky spojeno se jménem trenéra Tima Kerrisona, ten je trenérem celého týmu? Je dáno arbitrárně, že se jezdec po příchodu stává jeho svěřencem?

„Ne, tady je těch trenérů víc. Naopak jednou z mých podmínek bylo, že mě bude trénovat Tim, a právě dneska jsem s ním mluvil. On se docela smál tomu, jak jej média vykreslují, protože to není tak úplně pravda, ale jde vidět, že je to profík a naprostý specialista ve svém oboru, takže se těším na spolupráci s ním.“

O Kerrisonovi se říká, že poměrně výrazně překopává zažitý systém nebo chronologii cyklistické přípravy. Takže to není pravda?

„No, tak z poloviny to asi pravda je. Ale neřekl bych, že dělá nějaké úplně převratné změny. Ne všechno je v médiích podáváno správně.“

Úspěšná spolupráce s Radkem Kaftanem tak definitivně končí?

„Ano, ta definitivně skončila.“

Tour? Giro? Zatím nesmím prozradit

Vy jste teď na soustředění ve Španělsku, na soustředěních v prosinci se už většinou se sportovními řediteli řeší program na nadcházející sezonu, už znáte podrobnosti ohledně vaší skladby závodů?

„Já podrobnosti znám, nevím, jak to mají ostatní kolegové. První polovinu sezony mám vyřešenou, kdy to bude dáno k dispozici médiím, to nevím.“

Takže, jestli se zúčastníte například Gira, říct nemůžete.

„Nemůžu.“

Vy jste už dříve říkal, že tak nějak počítáte s rolí Froomova superdomestika na Tour de France, to platí, nebo také nemůžete prozradit?

„O sestavě pro Tour se rozhoduje nějaké tři týdny před startem, takže to nebudu vědět až do té doby.“

A jak se vám líbí itinerář Tour de France zveřejněný v říjnu? Bylo kolem toho dost rozruchu, hlavně proto, že se pojede málo časovek. Dokonce i Froome v první chvíli říkal, že Tour asi vynechá.

„Podle mě je ta trať dost nevyrovnaná. Časovky tam podle mě patří, a pokud tam jsou kostky, mělo by tam být i dost časovkářských kilometrů. Takže je to dost nevyrovnané, ale zase to nahrává jiným typům jezdců. Ale je to stejné pro všechny, když budou chybět časovky, je třeba se na to připravit jinak.

V průběhu podzimu se hodně diskutovala i výzva Olega Tiňkova, který chtěl, aby nejlepší jezdci jeli všechny Grand Tours. Contador o tom mluvil, už když před lety přestupoval do svého současného působiště, a před nedávnem se i Valverde zmínil, že by to možná zkusil. Co si o tom myslíte vy?

„Možné to samozřejmě je, ale je otázka, jak se k tomu jezdci postaví. Jestli pojedou všechny na výsledek, tak to podle mě v lidských silách není, určitě ne v mentálních. Ale pokud pojedou jednu naplno, druhou z poloviny a třetí vypustí, tak to možné je. Vidíme každý rok Adama Hansena, který to zvládá. Ale jet všechny na výsledek, to možné není.“

Do televize? Kraus se zatím neozval

Jako jediný zástupce české cyklistiky jste mezi desítkou nominovaných na Sportovce roku, jak se na tuhle společenskou akci těšíte?

„Těším se, je to největší akce tohoto druhu u nás a samozřejmě se těším na setkání s ostatními sportovci. Letos byl olympijský rok a spousta závodníků získala olympijské medaile, takže jsem opravdu rád, že jsem se do téhle společnosti dostal, a moc se na to těším.“

Před rokem jste sice uspěl na Vueltě, ale až elitní desítka na Tour de France výrazně zvýšila mediální zájem o vaši osobu i mimo sportovní deníky a pořady. Jak se vám to zamlouvá?

„Je pravda, že Tour to změnila hodně. Na jednu stranu je to příjemné, na druhou stranu mám víc povinností, ale řekl bych, že je to v nějakých mezích. Takže mi to nějak extra nevadí. Jde vidět, jak obrovskou sledovanost a význam má Tour de France. Jsem rád, že tak můžu svým způsobem pomáhat rozvoji cyklistiky u nás.“

Byl jste už ve dvou televizních talkshow, takže se můžeme dočkat ještě i vašeho účinkování v pořadu Jana Krause?

„Nevím, ještě mi nevolal. Možná později.“ (smích)

 

Právě se děje

Další zprávy