cyklokros

Van Aert v blátě ukončil Van der Poelovu sérii, Boroš byl 23.

Belgický cyklokrosař Wout van Aert ukončil ve Světovém poháru nadvládu Nizozemce Mathieua van der Poela, který v elitním seriálu poznal hořkost porážky po třech letech a patnácti vítězstvích. V extrémních podmínkách na silně rozbahněné trati v belgickém Dendermonde, kde se jel závod SP poprvé, skončil duel dvou trojnásobných mistrů světa jasným triumfem Van Aerta. Úřadující šampion Van der Poel za ním projel cílem druhý s bezmála tříminutovou ztrátou. Nejlepší z Čechů Michal Boroš obsadil 23. místo s mankem přes osm minut.

Vzorek B cyklokrosaře Hekeleho potvrdil dopingový nález

Analýza kontrolního vzorku B potvrdila pozitivní dopingový nález u úřadujícího mistra republiky v cyklokrosu Emila Hekeleho. Vzorek obsahoval zakázané látky oxandrolon a clenbuterol. Třiačtyřicetiletému reprezentantovi hrozí víceletý zákaz činnosti, jezdec vědomý doping popírá.

Hekele podstoupil mimosoutěžní antidopingovou kontrolu s pozitivním výsledkem v září v závěru čtyřdenního reprezentačního soustředění. V letošním roce byl testován popáté. Domnívá se, že právě během téhož soustředění se do jeho těla zakázané látky dostaly.

"Látky oxandrolon a clenbuterol se do mého těla určitě dostaly bez mého vědomí, o tom jsem stoprocentně přesvědčený. S největší pravděpodobností se tak muselo stát na čtyřdenním reprezentačním srazu v Bělé pod Bezdězem," uvedl pro ČTK Hekele.

Podle něj mohlo dojít ke kontaminaci během stravování, nevylučuje ani úmysl jej cíleně poškodit. "Stravování na prvním společném reprezentačním soustředění jsme měli sice jako členové družstva zajištěné a bylo v režii cyklokrosové reprezentace, ale v běžné restauraci," uvedl Hekele.

Upozornil, že cyklokrosaři nemají vlastní kuchaře, kteří by garantovali nezávadnost a původ potravin. "Nelze tak vyloučit, ani potvrdit, že jídlo bylo zcela bezpečné a maso nemohlo být kontaminované. Čtyřdenní soustředění je také dostatečně dlouhé, aby mi kdokoliv cíleně dal něco do pití a dostal do mého těla úmyslně bez mého vědomí jakoukoliv látku," prohlásil Hekele.

Junior Zatloukal dojel na MS čtrnáctý, závod ovládli Belgičani

Cyklokrosař Jan Zatloukal nenaplnil v závodě juniorů na mistrovství světa medailové naděje a skončil čtrnáctý. Hned za ním přijel do cíle Matěj Stránský. Deštivý závod v Dübendorfu ovládli belgičtí mladíci v čele s Thibauem Nysem, synem legendárního Svena Nyse.

Sedmnáctiletý Zatloukal měl být jedním z hlavních aspirantů na cenné kovy, jenže hned v úvodním ze čtyř okruhů se na těžké a bahnité trati propadl až za první desítku a jen obtížně se prokousával pořadím vpřed. Mezi nejlepšími deseti se sice na chvilku ocitl, ale jeho časová ztráta na medailové pozice narůstala.

Nakonec dojel čtrnáctý, na vítěze ztratil dvě minuty. Hned za ním dokončil závod Stránský, jenž naopak příjemně překvapil 15. místem mezi 66 startujícími. "Jsem s tím umístěním hodně spokojený, tohle jsem nečekal. Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych mohl dojet až takhle dobře," řekl Stránský.

Cyklokrosová velmoc Belgie byla po sobotě bez medaile, zatímco Nizozemci jich posbírali sedm z devíti. Dnes si ale Belgičané hned v prvním závodě spravili chuť. Za sedmnáctiletým Nysem, jenž naznačil, že by mohl jít ve šlépějích svého slavného otce, dojel se ztrátou 31 sekund Lennert Belmans. Bronz získal Emiel Verstrynge. Smůlu měl Švýcar Dario Lillo, jehož vyřadil ze hry o medaile pád v posledním kole.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Dübendorfu (Švýcarsko):

Junioři: 1. Nys 38:50, 2. Belmans -31, 3. Verstrynge (všichni Belg.) -38, …14. Zatloukal -2:01, 15. Stránský -2:17, 27. M. Kopecký -4:07, 43. Jindřich -5:42, 49. Fiala (všichni ČR) -6:27.

Ženy do 23 let: 1. Norbertová-Riberolleová (Fr.) 48:31, 2. Vasová (Maď.) -27, 3. Kayová (Brit.) -40, …23. Švihálková (ČR) -9:49.

14:30 muži elite.

Cyklokrosařka Novotná skončila v závodu juniorek ve třetí desítce

Historicky první závod juniorek na mistrovství světa v cyklokrosu vyhrála ve švýcarském Dübendorfu Shirin van Anrooijová z Nizozemska. Nejlepší z tria českých reprezentantek byla na třiadvacátém místě Aneta Novotná.

Van Anrooijová si na trati postavené na ploše vojenského letiště nadělila nejlepší možný dárek ke středečním osmnáctinám. Zvítězila s takřka minutovým náskokem před krajankou Puck Pieterseovou, pro bronz si dojela Američanka Madigan Munroová.

Novotná nabrala během čtyř okruhů manko pět a půl minuty. Do třicítky se vešla ještě Karolína Bedrníková. Více než sedmiminutovou ztrátu na vítězku měla třiatřicátá Kristýna Zemanová.

"Nejsem moc spokojená, protože mi nohy skoro vůbec nejely. Jen někdy se mi to rozjelo, nakonec jsem ráda, že to mám za sebou a že jsem takhle skončila. Nejtěžší byl asi povrch, hodně sil mě stály schody a rampy," uvedla Novotná.

Zklamaná byla i Bedrníková. "Povedl se mi start a snažila jsem se co nejlépe držet svoji pozici. Snažila jsem se jet takticky a vyvarovat se chyb. Přesto jsem se nemohla vůbec dostat do tempa, nohy mi vůbec nejely do tahu. Bylo to doslova utrpení. Je to trochu zklamání, ale nedá se nic dělat. Příští rok to snad bude lepší, dnes to byly cenné zkušenosti."

Dnes jsou na programu ještě dva závody. Ve 13 hodin odstartoval závod mužů do 23 let (Camrda, Jelínek, Ježek, T. Kopecký, Říman), v 15 hodin začne boj o medaile v elitní kategorii žen (Bajgerová, Havlíková, Nash).

Juniorky (12,7 km): 1. Van Anrooijová 38:34, 2. Pieterseová (obě Niz.) -53, 3. Munroová (USA) -1:18, …23. Novotná -5:29, 27. Bedrníková -5:47, 33. Zemanová (všechny ČR) -7:07.

13:00 muži do 23 let,

15:00 ženy elite.

Tábor bude v roce 2024 opět hostit cyklokrosové mistrovství světa

Tábor uspořádá v roce 2024 mistrovství světa v cyklokrosu. V páteční volbě v dějišti víkendového šampionátu v Dübendorfu dostalo jihočeské město přednost před francouzským Liévine.

V Táboře se bude bojovat o světové medaile počtvrté po letech 2001, 2010 a 2015. Pojede se ale pravděpodobně na výrazně odlišné trati, než na jakou jsou diváci z posledních let zvyklí. "Zvažujeme, že ji ze dvou třetin změníme a zhustíme, aby mohli diváci ještě více přebíhat a viděli toho víc," uvedl dříve při oznámení kandidatury předseda komise cyklokrosu Petr Balogh.

V příštím roce bude dějištěm MS belgické Ostende, v dalších letech se světová elita sejde ve Fayetteville v USA a v nizozemském Hoogerheide. Vedle volby pořadatele pro rok 2024 rozhodla ve Švýcarsku Mezinárodní cyklistická unie, že šampionát v roce 2025 zorganizuje francouzská federace. Pořadatelské město bude vybráno později.