Berdychův sen zůstává v oblasti sci-fi. Kvitová může na trůn, kdo ji probudí?

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 1. 2016 6:47
Jeden čtvrtfinalista a jedna osmifinalistka. Takovou bilancí se prezentovali čeští singlisté na prvním grandslamovém turnaji sezony.
Zklamaný Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Australian Open.
Zklamaný Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Australian Open. | Foto: Reuters

Praha - Jeden čtvrtfinalista a jedna osmifinalistka. Takovou bilancí se prezentovali čeští singlisté na prvním grandslamovém turnaji sezony. V australském Melbourne se nejlépe uvedli Tomáš Berdych a Barbora Strýcová.

Čeští fanoušci ale zažili přece jen o něco více zklamání, než radosti.
Největší ránu jim bezesporu zasadila Petra Kvitová, která ve druhém kole nestačila na domácí "adoptovanou" hvězdičku Darju Gavrilovovou.

Nedařilo se ani Karolíně Plíškové, jenž nezvládla ani patnáctý pokus o otevření brány grandslamového osmifinále. Do třetice velké zklamání nabídl Jiří Veselý, mladík, který má být nástupcem Berdycha, pokračuje v nečekané stagnaci.

Berdych ukázal své maximum

Ale postupně. Tomáš Berdych ukázal maximum, jehož je v současné době schopný. Roční spolupráce s koučem Danim Vallverduem českou jedničku udržela ve světové špičce, rodák z Valašského Meziříčí po šesté za sebou dokázal na Australian Open projít mezi osm nejlepších.

Kýžený efekt, atak vysněného grandslamového titulu, ale nepřichází. Berdych se svého snu nevzdává, sám říká, že člověk má mít ty nejvyšší možné cíle. Letošní boje v Melbourne ale opět potvrdily, že jeho sen je spíše pohádkou, tenisovým science-fiction. V duelu s Rogerem Federerem se poněkolikáté v celé nahotě ukázaly trhliny, které Berdycha dělí od absolutních šampiónů bílého sportu.

Český hráč drží vysoký standard své hry, ta je ale v duelech proti těm nejlepším jednotvárná a bez nápadu. Berdych se navíc při své výšce 196 centimetrů zdaleka nemůže spolehnout na servis tolik, jak by bylo záhodno. Není to zkrátka zabiják a ranař typu Karloviče, Raonice nebo Isnera.

Ve čtvrtfinálovém duelu sebral šestý hráč světa sedmnáctinásobnému grandslamovému šampionovi dvakrát podání, pokaždé ale hned vzápětí přišel o to své. To se vítězům grandslamu stát jednoduše nemůže.

"Berdych dokáže dát míčku největší ránu ze všech tenistů, kteří jsou momentálně v turnaji," řekl před zápasem s Federerem expert Eurosportu Mats Wilander. A typoval pětisetovou bitvu s lepším koncem pro Švýcara. Žádné takové drama se ale nekonalo.

"Tomáš je vynikající hráč, drží se dlouho ve špičce, ti nejlepší jsou ale stále trochu někde jinde," glosovala po utkání trefně švédská tenisová legenda.

Kvitová může myslet mnohem výš

Diametrálně odlišný názor mají experti na hru české ženské jedničky, Petry Kvitové. Ta jako by byla dokonalým protipólem Berdycha jak v pozitivním, tak na druhé straně i negativním smyslu slova. Rodačka z Bílovce trpí narozdíl od svého českého kolegy neuvěřitelnou nevyrovnaností výkonů.

39, 26, 30, 24, 35, 145, 28, 88, 81, 20, 54, 53. To je žebříčkové postavení hráček, které na posledních dvanácti grandslamech - vítězný Wimbledon 2014 samozřejmě nepočítaje - vyřadily českou fedcupovou hrdinku. Když se ale Kvitové daří, dokáže pravidelně porážet kohokoli, což se o Berdychovi rozhodně říci nedá.

I proto je česká tenistka často zmiňována v souvislosti s velkými šancemi na převzetí tenisového trůnu po blížícím se odchodu suverénní Sereny Williamsové. Kvitová dvakrát ovládla Wimbledon, zároveň byl ale její obří potenciál v poslední době trestuhodně nevyužit. Logické vyústění přišlo záhy po vyřazení ve druhém kole Australian Open. Češka se po sedmi letech rozloučila s trenérem Davidem Kotyzou.

"Pokud by nový trenér dokázal stabilizovat její formu, zlepšit podání, přechod na síť i volej a zapracovat na kondici, tak si myslím, že Petra má velkou šanci stát se vládkyní v ženském tenise. Serena není nejmladší a co se týká její konkurence, tak se jako potenciální soupeřka momentálně ukazuje jen Azarenková. Mám pocit, že ostatním hráčkám něco chybí," uvedl pro server tennis-arena.cz slovenský odborník Vladimír Pláteník.

Plíškové chybí větší zápal

Zmíněné "něco" zatím stále chybí i Karolíně Plíškové. Hráčce, v jejíž souvislosti už se rovněž mluví jako o adeptce na nejvyšší tenisové posty, se ale zatím na grandslamech hrubě nedaří. Australian Open průlom nepřineslo, znovu bylo maximem jen třetí kolo. Stejně jako loni skončila světová dvanáctka na Rusce Jekatěrině Makarovové.

"Má velký potenciál, ale tak trochu jí chybí nějaké emoce," popsal Mats Wilander během turnaje velmi přesně slabinu Plíškové.

Češka zatím není schopná nabudit se v rozhodujících zápasech a pokud se jí herně nedaří, nemá dostatek vůle nepřízeň osudu změnit. Rodačka z Loun si nezdar v Melbourne ještě vynahrazuje v deblu, kde společně s Němkou Julíí Görgesovou došla už do semifinále.

Frustrace Veselého nekončí

Další zklamání do řad českých fanoušků vnesl Jiří Veselý. Rodák z Příbrami platí za největší mužský talent českého tenisu posledních let a má být tím, kdo ve špičce nahradí Tomáše Berdycha. Jenže průlom stále nepřichází a Veselý opakovaně na grandslamech selhává v úvodních kolech, navíc proti soupeřům, s nimiž by si poradit měl.

Dvaadvacetiletý tenista skončil v Austrálii potřetí za sebou už v prvním kole, tentokrát mu stopku vystavil Argentinec Olivo, až 174. hráč světového žebříčku. Veselý, padesátý muž rankingu, byl ze svých grandslamových nezdarů hodně frustrovaný už v minulém roce. 

"Bohužel. Asi na to zatím nemám. Nevím, čím to je. Nejsem schopen udělat průlom a to jsou turnaje, které rozhodují o tom, jestli je hráč třeba dvacátý na světě nebo zůstane padesátý. Nedokážu si to vysvětlit, užírá mě to," říkal loni po rychlém vyřazení z French Open.

Letos se zatím jeho deprese prohlubuje. Porazit dokázal jen Lleytona Hewitta na Hopman Cupu, další čtyři zápasy prohrál. Důsledek byl podobný jako u Kvitové, Veselý se jen po pár měsících rozešel s koučem Tomášem Krupou.

Také u něj je to o nastartování, probuzení velkého potenciálu. Český tenis v Melbourne mírně stagnoval, nezaznamenal ve dvouhře takové úspěchy, na jaké reálně má. Jeho síla se skrývá někde uvnitř a nezbývá než doufat, že se naplno probere příště.

 

Právě se děje

Další zprávy