Led zaházený odpadky, Irglova paráda a dvě tváře Hniličky. To bylo první MS v Rize

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2021 12:01
Mistrovství světa v hokeji se do Rigy vrátilo po patnácti letech. V roce 2006 uspořádala lotyšská metropole povedený šampionát, z kterého se Češi vraceli překvapivě se stříbrem v kapse. Mužstvo poprvé na MS vedl Alois Hadamczik, v brance stál Milan Hnilička a gól Zbyňka Irgla se zařadil do zlatého fondu českého hokeje.

Hnilička chyboval i podržel

Milan Hnilička na MS 2006.
Milan Hnilička na MS 2006. | Foto: Reuters

Podivný turnaj v Lotyšsku odchytal Milan Hnilička. V té době brankář Liberce začal nejistým výkonem proti domácím, kdy mu do sítě propadlo jednoduché nahození od Aleksejse Širokovse.

Laciných gólů po divných odrazech přibývalo i v dalším průběhu, třeba v semifinále pustil Hnilička po svém kiksu pokus Fina Riku Hahla ze středního pásma.

Dlužno dodat, že v zápasech proti Kanadě a především pak ve čtvrtfinále proti Rusku naopak český tým podržel skvělými zákroky. Nicméně finální úspěšnost 89,3 procenta mluví jasnou řečí.

Přestože Hniličku na turnaji trápily problémy se zády, Hadamczik mu svěřil kompletní porci minut. Adam Svoboda ani Tomáš Pöpperle se do branky v žádném zápase nedostali.

Zmiňované semifinále dokázali Češi otočit zásluhou úniku Plekance v oslabení a teče Výborného v 57. minutě. Vítězství 3:1 a postup do finále pečetil trefou do prázdné brány Balaštík.