MS bývalo stereotypem, letos táhne, míní Broš. Češi si podle něj mohou věřit na zlato

Michal Broš Michal Broš
18. 5. 2021 11:50
V pátek odstartuje v Rize hokejové mistrovství světa, a byť Češi na medaili čekají devět let, odjeli do dějiště šampionátu se zvýšenou dávkou sebevědomí. Přípravu zvládli výsledkově perfektně, kouč Filip Pešán namixoval slibně vyhlížející výběr. Michal Broš, mistr světa z roku 2000, komentuje pro Aktuálně.cz vyhlídky mužstva.
Česká hokejová reprezentace vyhrála před MS všech devět přípravných zápasů.
Česká hokejová reprezentace vyhrála před MS všech devět přípravných zápasů. | Foto: Reuters

Devět výher z devíti zápasů v přípravě, vypadá to hezky. I předvedenou hrou udělali kluci dojem. Navíc se MS hraje po dvou letech, i proto jsou všichni včetně fanoušků hladoví a natěšení.

V Česku máme velké masy hokejových fanoušků a ti teď po dlouhé době zažijí tak velkou událost. Konečně mohou v koronavirové době sledovat takovou akci, o MS bude podle mě velký zájem. Přece jen, když se MS za normální situace hraje každý rok, občas je to už trochu stereotyp.

Kluci zvládli "povinné zápasy" na úvod přípravy, ale především České hry proti soupeřům, u kterých už výsledky mají svou váhu. Zvlášť v situaci, v jaké se český hokej nachází, tohle musíme brát.

Hra vypadala výborně, je to důležitá podpora sebevědomí pro vstup do turnaje. Proti Finsku a Švédsku sice vázlo zakončení, ale o to cennější je, že si tým stejně poradil a vyhrál. Protože když se pak hraje čtvrtfinále a další klíčové zápasy, musíte umět reagovat, i když něco nefunguje.

Skladba mužstva se mi líbí. Kluci, kteří se omluvili, na to mají právo a ani nemusí sdělovat důvody. I bez nich je ale zřetelně vidět osa hráčů, rýsují se jednotlivé role. Jsou tam mladí kluci, dovedeme bruslit, rozjet útok. Jsem opravdu zvědavý, jak to půjde, ale vypadá to slibně.

Zmíním Filipa Hronka, to je světový bek. Ukazoval to v Hradci na startu extraligy, ukazuje to v nároďáku. Je za ním vidět hodně práce, dělalo se s ním na farmě Detroitu v Grand Rapids, kde byl určitě značný podíl Jirky Fischera. Filip se vypracoval, má to správně nastavené v hlavě.

V útoku udělal skvělý dojem Míša Špaček, asi všichni koukali, co v těch zápasech s Finy a Švédy předváděl. Já si pro své potřeby stříhám klipy různých činností a musím říct, že mě hodně zaujal. Čtyři z pěti branek proti Finsku a Švédsku připravil svou asistencí.

Ukázal hezké stahovačky, perfektní krytí puku. Nechci říct, že mě úplně překvapil, ale je to hráč, který hodně vystrčil rohy. Ještě pozvedl úroveň oproti zápasům v Třinci. Za mě to byl nejlepší útočník přípravy.

Je skvělé, že třikrát se trefil Filip Zadina. Když útočník chytí lauf, ví, že mu stačí jedna dobrá pozice, jedna rána. I kdyby se zrovna necítil dobře. Na Filipa se určitě bude spoléhat. Všichni doufáme, že oporami budou i Jakub Vrána a Dominik Kubalík, ale nechci vynechat ani další hráče.

Michal Broš

HC Sparta Praha, Michal Broš

Hokejový trenér, bývalý útočník, 45 let.

Olomoucký rodák, který má na kontě čtyři extraligové tituly (se Vsetínem z let 1998 a 1999, se Spartou z let 2000 a 2002) a dvakrát (2007, 2008) vyhrál finskou ligu s Kärpätem Oulu. V roce 2000 v Petrohradu se stal světovým šampionem. Česko reprezentoval ještě o dva roky později na MS ve Švédsku.

V letech 2017 až 2019 pracoval jako sportovní manažer Sparty, v uplynulé sezoně působil na pozici trenéra rozvoje a dovedností v Mladé Boleslavi. Patří do skupiny "skills coachů" Českého hokeje a od příštího ročníku povede juniory Jihlavy, kde bude zároveň šéfovat celé mládežnické akademii. 

Adam Musil, Jirka Sekáč, Jirka Smejkal, Kuba Flek. To jsou hráči, kteří skvěle bruslí a zároveň dovedou podržet kotouč. Pojem černá práce, to už se mi v současném hokeji moc nelíbí, ale tohle jsou kluci, kteří také budou mít své využití. Nebude to jen o těch "top stars".

Samozřejmě od Vrániče a Kubaldy se branky očekávají, předvedli to už před dvěma lety v Bratislavě. Nemám strach, že tam nefláknou ten svůj standard. A pokud přidají něco navíc, můžeme pomýšlet na úspěch.

Vránič říkal, že přijel pro zlato. Správně. Pro co jiného by měl jet? S tím, že to zase nedopadne? Naopak. Na medaili, potažmo na zlato čekáme dlouho. Myslím, že pro to tam odjeli všichni.

Názory, že ostatní týmy obvyklých velmocí jsou letos slabší, bych nebral moc vážně. Vzpomeňme si, s jakým výběrem vyhráli Finové před dvěma lety v Bratislavě. Skoro nikdy nevyhrává to papírově nejsilnější mužstvo. Rusové posbírali na domácí MS 2000 nejlepší hráče, které mohli, a pak nepostoupili ani do čtvrtfinále.

Nemůžeme podceňovat ani Kanadu s Amerikou, přestože jejich nejlepší hráči hrají o Stanley Cup. Zrovna oni jsou i tak schopní složit silný tým.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy