Slovinská hokejová reprezentace

Slovinská hokejová reprezentace

Slovinci sehráli první mezistátní utkání až po rozdělení Jugoslávie v roce 1992. Mistrovstvím světa se prokousávali z nejnižší divize. V roce 2002 se poprvé podívali do elitní skupiny. Od té doby střídavě sestupují a postupují.

Nejlépe si vedli v letech 2002 a 2005, kdy obsadili třinácté místo, díky nimž se udrželi. V roce 2006 Slovince trénoval český kouč František Výborný.

Na svém posledním MS 2013 skončili šestnáctí a sestoupili, o rok později si ale opět vybojovali postup mezi elitu, kterou ale zase okamžitě opustili. S týmem se následně rozloučil trenér Matjaž Kopitar, otec Anžeho Kopitara.

Největším úspěchem je postup na olympijské hry v Soči 2014, kde skončili sedmí.

Rekordmanem v počtu mezistátních utkání je Tomaž Razingar, jenž nastoupil v národním dresu ke 182 zápasům.

Slovinští hokejisté se vrátí do elitní skupiny MS

Slovinští hokejisté se příští rok vrátí do elitní skupiny mistrovství světa, v níž byli naposledy v roce 2017. Postup si zajistili vítězstvím na šampionátu divize I ve skupině A doma v Lublani, kde vyhráli všechny tři dosavadní zápasy a už je nikdo nemůže předstihnout. Slavit mohli začít po dnešním vítězství 5:1 nad Maďarskem.

Na výhře se podílel i mladoboleslavský gólman Gašper Krošelj, který vychytal i předchozí vítězství 9:1 nad Rumunskem. V prvním utkání Slovinci zdolali Litvu 4:2.

Na druhé postupové příčce jsou zatím Maďaři, které v neděli čeká nejslabší účastník skupiny Rumunsko.

Pokračovat