Led zaházený odpadky, Irglova paráda a dvě tváře Hniličky. To bylo první MS v Rize

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2021 12:01
Mistrovství světa v hokeji se do Rigy vrátilo po patnácti letech. V roce 2006 uspořádala lotyšská metropole povedený šampionát, z kterého se Češi vraceli překvapivě se stříbrem v kapse. Mužstvo poprvé na MS vedl Alois Hadamczik, v brance stál Milan Hnilička a gól Zbyňka Irgla se zařadil do zlatého fondu českého hokeje.

Úchvatné čtvrtfinále

Zbyněk Irgl se raduje z vítězného gólu proti Rusku.
Zbyněk Irgl se raduje z vítězného gólu proti Rusku. | Foto: ČTK

Pátý zápas Čechů na turnaji definitivně ukázal, že se s nimi navzdory původním očekáváním musí počítat. Proti silné Kanadě vedli už ve čtrnácté minutě 3:0, a přestože zámořský soupeř v polovině duelu ztrátu stáhl, vyhráli Češi v krásném utkání vítěznou brankou Jaroslava Balaštíka 6:4.

Porážka 1:3 od USA v posledním utkání osmifinálové skupiny určila, že ve čtvrtfinále změří český tým síly s Ruskem.

Češi v rozhodujícím utkání turnaje přežili smršť Rusů v první třetině. Ovečkin sice dal jeden gól, ale v dalších šancích selhal a stav 1:0 pro sbornou byl k Čechům ještě milosrdný. Od druhé třetiny přebírali otěže Češi, vedli 2:1 a 3:2. Až při hře bez gólmana v čase 58:55 srovnal Alexej Michnov.

Úchvatné čtvrtfinále šlo do prodloužení…