Lotyšská hokejová reprezentace

Lotyšská hokejová reprezentace

Lotyšská reprezentace se účastnila mezinárodních turnajů již ve 30. letech, poté však přišlo připojení k Sovětskému svazu, z něhož se vymanila až zkraje 90. let.

Roku 1997 si Lotyši poprvé zahráli elitní skupinu mistrovství světa a od té doby z ní nesestoupili. Zároveň však nikdy nepřešli brány čtvrtfinále a maximem bylo sedmé místo. Na MS 2015 skončili v základní skupině, kde se díky podezřelému zápasu s Francií zachránili na úkor Rakouska. Nejlepším umístěním na olympiádě je osmá příčka z Her v Soči.

Současným reprezentačním koučem je Aleksanders Belvaskis. Nejvíce startů v národním dresu si připsal Aleksandrs Semjonovs, jenž nastoupil k 209 zápasům.

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

Pokračovat