Praha - Pražská "S" už ladí formu na jaro na Pyrenejském poloostrově, suverénní lídr fotbalové ligy z Plzně letí do Španělska v pondělí, přičemž svůj stan rozbije v Marbelle.
"Byli jsme ve Španělsku už dvakrát v minulém roce a byli jsme velmi spokojení. Vždy požadujeme kvalitní tréninkové plochy, kvalitní hotel a stravu. Samozřejmostí je možnost střetu se silnými zahraničními protivníky," zdůvodnil výběr destinace plzeňský tiskový mluvčí Václav Hanzlík.
Viktoria změří síly s Basilejí, Salcburkem a čínským týmem Šanghaj Šen-chua, na konci ledna se pak do Španělska vrátí na další soustředění, tentokrát v Benidormu.
Slavia je nyní rovněž ve Španělsku, na další kemp však zamíří do Dubaje. V konkurenci Šachtaru Doněck, Zenitu Petrohrad či čínského Kuang-čou Evergrande si zahraje tamní Dubai Cup.
Jan Lokaj působí ve fotbalovém prostředí jako agent. Náplní jeho práce je zajišťovat soustředění a přípravné zápasy klubů. Pro Aktuálně.cz hovořil o různých detailech zimní přípravy jednotlivých klubů.
"Soupeři Sparty a Plzně jsou rozhodně kvalitní, ale ne tak jako soupeři Slavie. Zenit nebo Šachtar patří k nejlepším evropským klubům vůbec," říká Jan Lokaj, jehož firma J&L Management zajišťuje klubům soustředění a přípravné zápasy.
Letos se stará o čtyři mužstva. Německý Mannheim, slavný Ferencváros Budapešť, zmiňovanou Slavii - a také Otrokovice. Ty ale přece hrají MSFL, tedy třetí nejvyšší soutěž…
"Hrají, no," směje se Lokaj a vysvětluje, že i pro tým z nižší soutěže je výhodné zamířit na jih, protože ani domácí příprava není levnou záležitostí. "Některé druholigové kluby jako třeba Opava a Vítkovice jedou do Uherského Brodu. Taky za to musí zaplatit nemalé peníze. Je tam pěkné ubytování, jídlo i posilovny. Jenže rozdíl v počasí mezi Uherským Brodem a Kyprem je v lednu a únoru obrovský."
V úvahu prý připadá i Chorvatsko, ale počasí je tam v zimě poměrně nevyzpytatelné. A tak Otrokovice letos vyrazí na Kypr. Stejně jako třeba Teplice.
Nejoblíbenější destinací českých klubů je však Turecko, kam míří například Olomouc, Ostrava nebo Slovácko. "Z tuzemských týmů máme na starosti jen Slavii a Otrokovice, protože z Česka jezdí kluby většinou právě do Turecka. A tam mají vlastní kontakty z dřívějška," vysvětluje Lokaj. "Co se týče ostatních zemí, máme jako firma náskok nebo se konkurenci minimálně vyrovnáme," myslí si.
Mezi špičkovými zahraničními kluby v posledních letech "frčí" v zimě Blízký Východ, kde jsou nejvýraznějšími destinacemi Dubaj, Abú Zabí a Katar.
"Do Kataru jezdí jen týmy, které tam mají návaznost na nějaký sponzoring. Třeba Paris SG," objasňuje Lokaj. "Hlavní je teď Dubaj a Abú Zabí. V Dubaji je víc týmů, ale Abú Zabí nedávno vybudovalo hřiště a infrastrukturu, protože má smlouvu, že bude hostit několik mistrovství světa klubů po sobě," doplňuje expert.
Španělsko a Turecko jsou podle něho pořád nejjednodušší pro sehnání kvalitního soupeře, ani v Dubaji to není velký problém. Nicméně Lokaj očekává, že za pár let se mohou týmy i přes případné problémy s časovým posunem připravovat v jiných destinacích - třeba ve Spojených státech nebo v Jihoafrické republice.