Letní příprava na klíč. Český agent spolupracoval s Leicesterem nebo Aston Villou

Marek Janoš Marek Janoš
28. 7. 2017 10:05
Jan Lokaj pracuje jako agent. Zajišťuje pro fotbalové kluby letní kempy a sjednává přípravné zápasy. Spolupracoval už s Leicesterem, West Bromem, Fulhamem nebo AS Řím. Věnuje se ale i českým klubům. Jaká je jeho práce?
Zápasový agent Jan Lokaj
Zápasový agent Jan Lokaj | Foto: Business Animals

Praha - Domlouval pro české týmy zápasy se slavnými kluby. Letošní léto, stejně jako několik předchozích, strávil s mobilem v ruce a na cestách. Zatímco fanoušci se těšili na novou fotbalovou sezonu, Jan Lokaj prožíval nejrušnější týdny v roce.

Působí jako klidný muž, který je zvyklý řešit problémy. Energicky, ale s rozvahou, což je pro povolání agenta, který zajišťuje předsezonní kempy týmů a jejich přípravné zápasy, důležité.

"Většinu mé práce tvoří domlouvání se s klienty. Cílem je získat profesionální fotbalové kluby na letní nebo zimní soustředění," vysvětluje osmadvacetiletý Jan Lokaj. V době, kdy probíhají ligové soutěže, absolvuje desítky schůzek a telefonátů. Jedná jak s kluby, tak s hotely a středisky, kde v době soustředění pobývají, a vyřizuje jejich individuální požadavky. Úkol má ale jasný. Dostat zahraniční týmy do střední a jižní Evropy.

Červenec je potom pro tohoto muže náročný měsíc. "Celý rok se snažím přípravy týmům nachystat. V létě pět, šest nebo i sedm týdnů pracuju s nimi. Jde o logistiku, organizaci a osobní kontakt. Práce na čtyřiadvacet hodin denně," vysvětluje Lokaj. "Od sedmi ráno telefonuju a přejíždím od týmu k týmu, organizuju zápasy. Soustředění trvají tak krátkou dobu, že všechno musí na minuty nebo desítky minut sedět," dodává. Letos se staral například o Fulham, Oxford United, Slovácko nebo Zlín.

Jak se dostat k fotbalové smetánce

Dostat se k podobné práci snů a vyjednávat s předními evropskými kluby není podle osmadvacetiletého agenta příliš složité. Začínal jako hráč v Hlučíně. "Kolem osmnácti jsem ale zjistil, že na profesionální úroveň mít nebudu. Dorost jsem dokončil kousek od Ostravy v Polance," říká. Následně získal trenérskou licenci a začal pracovat pro Baník, kde se věnoval přípravkám, a zároveň studoval sportovní management.

"Kolega mi následně domluvil stáž ve Skotsku, kterou se mi podařilo propojit se studentským programem Erasmus. Za pět měsíců jsem se vrátil do Česka ukončit smlouvu s Baníkem a začal jsem pracovat pro agenturu ve Skotsku," vrací se Lokaj do doby, kdy mu bylo třiadvacet. "Loni už se mi podařilo podepsat osm anglických týmů a nabalit na to další z Ruska, Maďarska nebo Česka," popisuje rychlý vzestup. Mezitím totiž začal pracovat pro větší agenturu v Rakousku.

V roce 2017 založil vlastní firmu. "Letos jsem spolupracoval se dvěma anglickými týmy a navíc jsem si přibral tuzemská mužstva. To není špatný start. S českými týmy jsem hrozně rád, ale byznys, který vydělává peníze, je jinde," říká k prvním měsícům fungování své firmy.

Jiný kraj, jiný mrav, jiná příprava

Za svou kariéru domlouval přípravné zápasy třeba s Leicesterem, AS Řím, Aston Villou nebo naposledy Fulhamem. "O Leicester jsem se staral loni. Jde jim o to, aby v prvním týdnu přípravy byli všichni spolu, než se na celý rok rozlítají po světě. Letos to tak Leicester udělal opět, stejně jako třeba Southampton nebo Liverpool," říká Lokaj.

Obecně ale klasických soustředění ubývá, alespoň co se týče nejlepších klubů. "Špičkové anglické kluby jezdí na kempy, kde jde o fyzickou přípravu hráčů, už jen minimálně. Většina z nich je teď v Americe nebo Asii, ale to je něco jiného. To je turné, za které dostanou několik milionů dolarů, protože odehrají zápasy před třeba sedmdesáti tisíci diváků," popisuje Lokaj letní adventury různých špičkových klubů, jakými jsou Chelsea nebo Dortmund.

Italové pro změnu tráví většinu letní přípravy doma. Začínají zvolna, protože jim sezona začíná později. Největší týmy jako AS Řím nebo Neapol zvou střediska do alpské oblasti Trentino. Turínské týmy cestují do Aosty k francouzským hranicím.

"Organizují to v podstatě kvůli turistům, což potom znamená, že pro klub je taková příprava prakticky zdarma," líčí Lokaj. "Pokud AS Řím trénuje v Trentinu, tak za nimi do místa kempu přijede dva a půl tisíce lidí, kteří si zaplatí hotely. Oblasti se to nakonec vyplatí. Největší týmy jezdí na soustředění zadarmo velmi často," objasňuje model přípravy velkoklubů.

"Mým největším klientem byl letos Fulham, se kterým jsem byl v Polsku. Jim se vyplatí investovat do přípravy. Když potom na konci sezony postoupí do Premier League, investice se vrátí. Proto z Polska jeli ještě na další soustředění do Rakouska," vysvětluje přemýšlení klubů na čerstvém příkladu.

Kemp pro rozhodčí má nečekanou dohru

Jan Lokaj zařizoval také soustředění českých rozhodčí v Portugalsku minulou zimu a zprávy o při mezi FAČR a rozhodčími, o kterých deník Aktuálně.cz informoval, ho zaskočily. "Všechno se vyjednávalo s FAČR a najednou to vypadá, že rozhodčí mají něco platit," diví se český agent.

"Je to škoda, protože jednání byla naprosto famózní," mrzí Jana Lokaje. "To, co se stalo rozhodčím, je docela nepříjemné. Od začátku, kdy jsme jednali s Michalem Listkiewiczem (předseda komise rozhodčích, pozn. red.), sekretářem Emilem Ubiasem a dalšími, jsme se bavili o tom, že všechno hradí FAČR. Asociace také všechno zaplatila. Michal Listkiewicz a Emil Ubias pro ni vyjednávali co nejlepší podmínky, aby cena byla co nejnižší," popisuje spolupráci s členy komise rozhodčích Lokaj.

"Listkiewicz a Ubias teď mají problémy z toho, že udělali něco správně. Je mi z toho smutno, protože všechno vypadalo perfektně," komentuje nečekaný obrat situace. "Obávám se, že letos podobné soustředění nevyjde."

Pro Izraelce košer, pro Araby halal

Co se týče spolupráce s kluby, musí si agent zvyknout na leccos. "Pro různé kluby jsou různé drobnosti jinak důležité. Fulham řešil do posledního detailu, co musí být v jídelním menu na týden dopředu. Izraelský tým vyžaduje košer maso. Arabský chce halal. Anglické týmy dbají na to, jestli je po nich uklizeno. Důležité je zařídit pro kluby maximální komfort a vyhovět jejich požadavkům," zdůrazňuje na závěr to nejdůležitější.

S kým bude Jan Lokaj spolupracovat v dalším přípravném období, zatím není jasné. A to ani v Česku. "Vždy jde o spolupráci na jedno přípravné období a všem budou volat zahraniční agenti. Bude to na mě," ví dopředu. Ani v Česku není jednoduché sehnat klienty. "Bohaté jsou jen tři kluby a ty používají zahraniční agenty," uzavírá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy