Bossové českého fotbalu: Košťál - frontman u kormidla

Jiří Šidliák
16. 7. 2008 0:00
Místopředseda ČMFS v 9. dílu seriálu Aktuálně.cz
Vlastimil fotbal se ve fotbale pohybuje teprve devět let.
Vlastimil fotbal se ve fotbale pohybuje teprve devět let. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sám sebe označuje jako „frontmana" a „manažera západního střihu". Oficiálně mu v českém fotbale patří pozice až druhého muže, fakticky mu však šéfuje. Devátý díl seriálu Aktuálně.cz představí Vlastimila Košťála.

Jednapadesátiletý manažer pořádně nakoukl do fotbalového světa teprve před devíti lety, což ve srovnání s jeho kolegy z vedení ČMFS působí jako směšné číslo. On však přesto ční vysoko nad nimi.

Od vstupu do Sparty v roce 1999 měla jeho funkcionářská kariéra raketový spád. O dva roky později už byl členem výkonného výboru fotbalového svazu, krátce poté také manažerem reprezentace a v roce 2005 se málem stal i předsedou ČMFS (oficiálním).

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kubíček on-line: Košťál rozhodl. Zvolí se Chovanec

Nakonec sice zůstal na křesle místopředsednickém, fakticky však už tři roky českou kopanou řídí. Národní tým za tu dobu postoupil na závěrečné turnaje MS i ME, fotbalové hnutí je ale značně rozpolcené.

Mnozí kritizují nekoncepční vedení fotbalového svazu, které vrcholí výběrem nového trenéra reprezentace. Ten má na starosti právě první místopředseda ČMFS.

Ze socialismu do kapitalismu

Mladý Vlastimil Košťál nastoupil jako vystudovaný chemik do ústavu nátěrových hmot, kde se zabýval tiskovými barvami, a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohl o pár let později stát fotbalovým „bafuňářem".

Přišla však Sametová revoluce a z tehdejšího zásobovače redakce Rudého práva a řadového člena KSČ se přes noc stala hvězda.

Vydavatelství nejčtenějšího komunistického deníku potřebovalo po převratu nového ředitele a Košťál se přihlásil do konkurzu. Přestože v něm bylo dalších 21 uchazečů, díky kvalitnímu lobbingu zvítězil právě budoucí místopředseda ČMFS.

Spartu vedl celkem pět let.
Spartu vedl celkem pět let. | Foto: Ondřej Besperát

Kolos Rudého práva byl pak pod jeho vedením úspěšně zprivatizován a přejmenován na Vydavatelství Delta.

Tím ale Košťálova kariéra „novinářského magnáta" zdaleka nekončí. V roce 1992 se nechal zlákat nabídkou Němců z Passauer Neue Presse (PNP) a rozjel s nimi výnosný byznys budování (a skupování) regionálních deníků po celé republice.

Vše začalo u Rezeše

Společnost Vltava Labe Press se slibně rozvíjela a rostla, až se jednoho dne potkal její generální ředitel s tehdejším majitelem Sparty Praha a slovenským velkopodnikatelem Alexandrem Rezešem.

Při jednání o prodeji místního novinového „plátku" se řeč stočila i na letenský tým, který Rezeš Košťálovi v rámci jednání nabídl. Ten nezaváhal a po konzultaci s německým vedením PNP slavný klub skutečně koupil.

Běžel rok 1999 a začala se psát nová kapitola manažerova životopisu - Košťál, prezident AC Sparta Praha.

Čtěte také: Košťál už nebude šéf. Za reprezentaci ale zodpovídá dál

Sám první místopředseda ČMFS označuje své působení ve slavném klubu za mimořádně vydařené. A argumentuje známými fakty - prodejem Rosického do Dortmundu a postupy do hlavní soutěže Ligy mistrů. Ze jeho prezidentování se také podařilo vybudovat tréninkové centrum na Strahově.

Vlastimil Košťál
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Kritici mu ovšem vyčítají nekoncepční práci s týmem, když každého hráče, který zahrál delší dobu svůj nadstandard, sparťanský šéf okamžitě prodal do zahraničí. Na Letné se za pět let jeho vlády také vystřídalo sedm trenérů.

Sparta už mu byla malá

Už ve svazových volbách v roce 2001 padaly návrhy, že by se Košťál mohl stát místo Františka Chvalovského novým předsedou ČMFS. Tehdy se ale ještě spokojil s řadovým členstvím ve výkonném výboru, kam ho zvolily ligové kluby.

Zároveň se však po „barážovém" propadáku s Belgií a ztrátě postupu na mistrovství světa do Asie stává manažerem české reprezentace.

Předseda svazu Jan Obst se jako člověk zodpovědný za národní tým necítil zcela ve své kůži a sparťanský manažer ucítil šanci. Z původního tříčlenného „vedení reprezentace" ve složení Košťál, Jaroslav Vacek, Petr Fousek se rázem stala funkce pouze pro jednu osobu.

A přišly další úspěchy. Bezesporu největším z nich je účast národního týmu v semifinále mistrovství Evropy v Portugalsku, následovaly také postupy na světový šampionát do Německa a další Euro v letošním roce.

Vyhrávám já, prohrávají jiní

Mezitím se však objevilo také několik zaváhání reprezentačního manažera. Fanoušci ještě dlouho mluvili o tom, kdo vlastně může za „kauzu Nedvěd" a jeho odmítnutí či neodmítnutí reprezentovat po ME 2004.

Někteří házeli vinu na samotného hráče, jiní na trenéra Brücknera, další zase na Košťála, který měl zřejmě ze své pozice šéfa národního týmu celou věc vyřešit.

Pohoršení veřejnosti vzbudila i loňská aféra z hotelu Praha, kam si podle bulvárních médií měli čeští fotbalisté po kvalifikačním zápase s Německem pozvat na pokoj prostitutky a slavit tak narozeniny Tomáše Ujfalušiho.

Petru Čechovi se Košťálova kritika pranic nelíbila.
Petru Čechovi se Košťálova kritika pranic nelíbila. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Posledním stínem v kariéře Košťálova manažerování reprezentaci pak zůstává rozepře s brankářem Petrem Čechem, na kterého svalil hlavní vinu za vyřazení z letošního evropského mistrovství.

Gólman Chelsea poté kontroval prohlášením, ve kterém si stěžoval na to, že pokud se vyhrávalo, byl Košťál vždy jedním z hlavním aktérů úspěchu, když však nyní přišel neúspěch, snaží se zodpovědnost hodit na jiné.

Vládce českého fotbalu

Dnes ovšem už Vlastimil Košťál není zdaleka „pouhým" manažerem reprezentace. Již v roce 2003 vyhlásil smělý plán kandidovat přímo na předsedu ČMFS. 

Ten se mu sice ve volbách o dva roky později zrealizovat nepodařilo, když jeho zvolení dvakrát zablokovala moravská komora, potřetí už ale neponechal nic náhodě.

Čtěte také:
Volba trenéra: Chybí koncepce. Ale Košťál nemá čas
Hledá se viník krachu. Petr Čech vrací úder Košťálovi

Se svým dosavadním oponentem Pavlem Mokrým uzavřel dohodu a spolu pak měli navrch nad třetím kandidátem Ivanem Haškem. Zatímco jeho spojenec bral post předsedy, Košťál usedl do křesla prvního svazového místopředsedy.

Již brzy se však začalo ukazovat, že ve skutečnosti je vládcem českého fotbalu právě on.

10 let ve fotbale a dost?

Mokrý byl sice oficiálně předsedou, v gesci prvního místopředsedy však byla reprezentace, budování národního stadionu i další důležité věci. Košťál se také daleko více objevoval v médiích.

Jenže za tři roky se mnohé změnilo.

Čeští fanoušci prvního místopředsedu svazu rádi nemají.
Čeští fanoušci prvního místopředsedu svazu rádi nemají. | Foto: Ondřej Besperát

Národní stadion, prosazovaný bývalým prezidentem Sparty právě na místě její arény na Letné, stále nestojí. „Protikošťálovská" opozice ve fotbalovém hnutí začíná sílit, vše je navíc umocněno rozpačitým hledáním nového reprezentačního trenéra.

To má na starosti právě Košťál, i když po prohře s Tureckem z pozice manažera národního týmu již odstoupil.

A zdá se, že nezůstane pouze u toho. Nedávno proběhlo médii také jeho vyjádření, že na příští valné hromadě už do vedení ČMFS kandidovat nehodlá. Pokud ho prý někdo nepřemluví.

Otázkou ovšem zůstává, kdo by takovou věc udělal... Fanoušci totiž mají jasno: Košťál do českého fotbalu nepatří.

 

Právě se děje

Další zprávy