Volba trenéra: Chybí koncepce. Ale Košťál nemá čas

Jiří Šidliák
9. 7. 2008 13:00
Před sedmi lety vedla jednání pracovní skupina
Karel Brückner vedl národní tým přes šest let, kdo přijde po něm?
Karel Brückner vedl národní tým přes šest let, kdo přijde po něm? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Když se před šesti a půl lety volil nový trenér reprezentace, vypadalo to zcela jinak než dnes. Ze statutárních zástupců ČMFS byla vytvořena pětičlenná pracovní skupina, která s každým z adeptů vedla kvalifikovaný rozhovor a poté jednoho z nich doporučila výkonnému výboru.

Také se více než měsíc dopředu vědělo o čtveřici koučů, která se o post uvolněný Jozefem Chovancem po prohrané baráži s Belgií bude ucházet. Dnes je systém zcela jiný.

„Volba nového kouče reprezentace by měla být určitě více koncepčnější, bylo přece dlouho dopředu známo, že Karel Brückner po tom, co se s mužstvem dostal na třetí šampionát v řadě, u týmu skončí," myslí si Petr Fousek, bývalý generální sekretář fotbalového svazu, jenž byl v roce 2001 jedním z členů komise, která jednala s kandidáty na trenéra národního týmu.

Čtěte také:
Fotbaloví experti nechtějí za Brücknera cizince
Toppmöller u české reprezentace? Konkurentem je Ghana

Pracovní skupina složená z tehdejšího předsedy ČMFS Jana Obsta, místopředsedů Pavla Mokrého, Milana Brabce, Jaroslava Vacka a sekretáře Fouska byla pověřena výkonným výborem k jednání s kvartetem trenérů.

„Technická komise, unie trenérů a další odborníci předložili své návrhy a z těch se vybrala ta jména, která za sebou měla určité úspěchy a splňovala nároky odborné i lidské," vysvětluje Fousek.

Řekli, jak si to představují

Vyprofilovala se tak čtveřice Karel Brückner, Jozef Jarabinský, Ladislav Škorpil a Vlastimil Petržela. „Vůbec jsme tehdy neuvažovali o cizinci. Česká trenérská škola byla podle nás dostatečně kvalitní," zdůrazňuje bývalý generální sekretář.

Stále více to vypadá na návrat Jozefa Chovance.
Stále více to vypadá na návrat Jozefa Chovance. | Foto: Ondřej Besperát

Jedno však měl tehdejší a dnešní výběr společné. Adepti na kouče národního celku byli vystaveni nesmírnému mediálnímu tlaku. Novináři se předháněli v prognózách a odborných analýzách, sázkové kanceláře vypisovaly kurzy.

Tomu jako první podlehl trenér Petržela a z okruhu kandidátů dobrovolně odstoupil. Neabsolvoval ani sezení s pracovní komisí.

Zbylí tři kandidáti se ho naopak zúčastnili a statutárním zástupcům fotbalového svazu přednesli svůj koncept, jak si práci u reprezentace představují.

A právě nedostatek v této oblasti je v dnešních dnech nejvíce vyčítán Vlastimilu Košťálovi, který má už příští čtvrtek předložit kolegům z výkonného výboru návrh kandidátů na nástupce Brücknera.

Chybí tu koncepce

Nekoncepční a nesystémový postup mu vyčítá kromě Fouska také Technická komise ČMFS i Unie českých fotbalových trenérů.

„Dostali jsme se teď do velké časové tísně, vždyť už 20. srpna musí někdo vést národní tým v přátelském utkání ve Wembley," opakuje známá fakta dlouholetý svazový funkcionář.

I proto Fousek věří, že reprezentace bude mít nového trenéra už příští týden.

Před necelými sedmi lety doporučoval s dalšími čtyřmi svými kolegy jako nejvhodnějšího kandidáta Brücknera, když Jarabinský pár dnů předtím svůj boj také vzdal.

Tehdejší lodivod reprezentační jednadvacítky pak s národním týmem dvakrát postoupil na mistrovství Evropy a jednou na světový šampionát.

Kam to dotáhne jeho nástupce, a kdo jím vlastně bude? Na to si bude fotbalová veřejnost muset počkat minimálně do čtvrtka 17. července.

Čtěte dále: Hledání trenéra: Pokud volba zkrachuje, osloví se Zeman

 

Právě se děje

Další zprávy