Bossové českého fotbalu: Lněnička - tajemný právník

Jiří Šidliák
12. 7. 2008 0:00
Seriál Aktuálně.cz pokračuje kritikem současného vedení
Ondřej Lněnička. Jeden z mála kritiků současného vedení.
Ondřej Lněnička. Jeden z mála kritiků současného vedení. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ještě loni v lednu znal pražského právníka Ondřeje Lněničku ve fotbalovém světě málokdo. Nyní je však jedním z nejznámějších kritiků současného vedení ČMFS.

I proto je mu věnován pátý díl seriálu Aktuálně.cz o vlivných mužích v českém fotbale.

Pětatřicetiletý předseda Odvolací a revizní komise (ORK) ČMFS se v minulosti "proslavil" jako právní zástupce Bohemians Praha - klubu, který na fotbalový svaz poslal několik žalob.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kubíček on-line: Košťál rozhodl. Zvolí se Chovanec

V únoru 2007 se pak Lněnička nečekaně vyhoupl do křesla šéfa ORK, která tvoří vlastně jediný druhoinstanční orgán, ke kterému se fotbalisté, kluby či funkcionáři mohou odvolat, pokud se cítí být nespokojeni s rozhodnutím třeba Károlyiho disciplinární komise.

Právě Lněnička předsedá pětici mužů, kteří o takovýchto kauzách rozhodují. Původní verdikt pak ve většině případů potvrdí, občas však také změní.

Střížkovský "kanonýr"

Ondřej Lněnička nezastupoval Bohemians Praha v kauzách s ČMFS náhodou. V mládí hrával právě za střížkovský klub, na který posléze jméno slavného vršovického týmu díky intervenci majitele Karla Kapra přešlo.

Ondřej Lněnička

Znak ČMFS
  • Vzdělání: Vysokoškolské právnické
  • Datum narození: 10. 5. 1973
  • Funkce: Předseda Odvolací a revizní komise ČMFS

Seriál Aktuálně.cz:
Bossové českého fotbalu:

S aktivním fotbalem však skončil se vstupem na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Posléze si sice ještě do míče kopl v 1. FC Prosex, zářná kariéra ho však nečekala a vrhl se na dráhu advokáta.

Kromě toho, že je dnes společníkem v právnické firmě, působí také jako radní MČ Prahy 18.

Výstup na výsluní

Než se konala valná hromada fotbalového svazu v únoru 2007, znali Lněničku v podstatě jen právní zástupci ČMFS. Své si s ním užil zejména tehdejší šéf legislativně-právního oddělení Petr Doležal, dnes ředitel Slavie.

Kromě tradičních hádek, taškařic a pokusu o odvolání disciplinárně potrestaného Jiřího Kubíčka měli delegáti na loňském sjezdu i jeden důležitý úkol - volbu nových členů odvolací a revizní komise.

A právě zde přišla Lněničkova chvíle. Muž, který na únorovém zasedání prakticky celý den rebeloval, byl za českou komoru nakonec do ORK zvolen. A posléze se stal přímo jejím předsedou.

Rebel tehdy i teď

Svým způsobem tak pražský právník přešel vlastně na druhou stranu barikády. Bojovník proti svazu se nyní stal jeho funkcionářem, a hned jako šéf jedné z jeho nejmocnějších komisí. I když…

Lněnička se podle regulí musel okamžitě vzdát zastupování Bohemians Praha, což podle vedení ČMFS neudělal, takže svaz na něj podal stížnost k Advokátní komoře ČR.

Vzrušení způsobilo také nepříliš povedené "losování", které předseda ORK svolal do sídla svazu na Strahov a chtěl při něm do regionálního fotbalu rozdělit zhruba 100 tisíc, které údajně ušetřil na režii a odměnách pro členy své komise.

Dočkají se fotbaloví fanoušci změny v ČMFS? Lněnička věří, že ano.
Dočkají se fotbaloví fanoušci změny v ČMFS? Lněnička věří, že ano. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Akce, jíž se zúčastnil také vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer a jeho tchán Ladislav Vízek, však skončila fiaskem. Lněnička nebyl na ČMFS schopen sehnat místnost, ve které by se konala, a tak se nakonec losovalo na schodech.

Pražský agitátor

Kromě toho si v průběhu svého více než ročního vykonávání funkce šéfa ORK několikrát ostře vyměnil názory s předsedou svazu Pavlem Mokrým, generálním sekretářem Rudolfem Řepkou i svazovým právníkem Marcelem Petráskem. Převážně přes média a web fotbal.cz.

Činný je Lněnička také v pražském fotbale. Dlouhodobě kritizuje předsedu zdejšího krajského svazu Václava Chválu a bojuje za odvolání jeho i dalších členů výkonného výboru.

Čtěte více:
Změny v ČMFS se zřejmě oddálí. Pražský svaz zůstal stát
Válka o pražský fotbal. Je v ní zapletená i policie?

Nedávno dokonce předsedal valné hromadě, kde byl takový pokus prezentován. Pro někoho bohužel, pro jiné bohudík se ale nezdařil. Ke schválení "Lněničkova programu" jednání chyběl jediný hlas. Už podruhé.

Kauza Záblatí

Že na fotbalovém svazu není všechno v pořádku, ukázala naplno "kauza Záblatí". Neznámý fotbalový klub z jižních Čech v ní žaloval ČMFS a požadoval zneplatnění části voleb z února 2007.

Cílem bylo jediné - dostat z čela ORK Ondřeje Lněničku. Spolu s ním měl se svým působením v komisi skončit také Radek Dvořák.

Čtěte více:
Vesnický klub odstřelil kritika svazu. Ale úspěch tají
Fotbalová válka vrcholí. Kritika svazu odvolal soud

Fotbalový svaz v řízení před Obvodním soudem Prahy 1 zastupoval kontroverzní právník Jan Žák, pracující mimo jiné také v Károlyiho disciplinární komisi, který se proti rozsudku nepochopitelně neodvolal.

Lněnička se však tak snadno nevzdal a podle posledních informací kauza pokračuje.

Pražský právník vnesl svým příchodem na fotbalovou scénu jistě hodně vzruchu a je docela možné, že se od něj česká veřejnost dočká i dalších věcí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neymar věnoval milion dolarů na boj s koronavirem

Brazilská fotbalová hvězda Neymar věnoval milion dolarů (25,7 milionu korun) na boj s koronavirem v rodné zemi. Podle televizní stanice SBT částku rozdělil mezi brazilskou pobočku dětského fondu UNICEF a nadaci svého přítele televizního moderátora Luciana Hucka.

Podobně se nedávno zachoval i Neymarův spoluhráč z Paris St. Germain Kylian Mbappé, který věnoval významnou částku francouzské charitativní organizaci. Výše jeho příspěvku nebyla zveřejněna.

Neymar tráví období pandemie ve své vile v Mangaratibě ve státu Rio de Janeiro. V minulých dnech čelil kritice, že po příletu do Brazílie nedodržuje karanténu, když se ukázal s přáteli na beachvolejbalovém hřišti. Hráč však uvedl, že je v izolaci a stýká se jen s lidmi, kteří přijeli z Francie s ním.

Osmadvacetiletý Brazilec je třetím nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa. Podle magazínu France Football si v této sezoně přijde na 95 milionů eur. Lépe jsou na tom jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nehodě kánoe se pohřešuje vnučka exprezidenta Kennedyho a její syn

Po nehodě na kánoi se v USA pohřešují dva ze členů rodinného klanu Kennedyových, vnučka Roberta F. Kennedyho Maeve Kennedyová Townsendová McKeanová a její osmiletý syn Gideon. Neštěstí se stalo v zálivu Chesapeake na východním pobřeží. Oblast prohledávají záchranáři. Podařilo se jim najít loďku a pádlo, ale žádná těla, napsala agentura Reuters.

Pátrání začalo ve čtvrtek odpoledne místního času poté, co policie dostala oznámení o dvou lidech v zálivu Chesapeake, kteří kvůli silnému větru zřejmě ztratili kontrolu nad svou lodí a nemohou se dostat na břeh. Později záchranáři našli převrženou loď. Kathleen Kennedyová Townsendová, matka Maeve, později vydala prohlášení, ve kterém informovala, že její dcera a vnuk se pohřešují po nehodě na kánoi a zřejmě oba zemřeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy