Bossové českého fotbalu: Chvalovský - zapomenutý vůdce

Jiří Šidliák
13. 7. 2008 0:00
Seriál Aktuálně.cz pokračuje bývalým předsedou ČMFS

Praha - Osm let vládl Českomoravskému fotbalovému svazu, než ho v roce 2001 smetly problémy v podnikání. Šestý díl letního seriálu Aktuálně.cz představí nejvlivnějšího fotbalového „bosse" devadesátých let minulého století Františka Chvalovského.

Bývalý blšanský brankář měl neuvěřitelnou moc ještě na začátku nového tisíciletí, pak si ho však těsně před odletem reprezentace ke kvalifikačnímu utkání do Makedonie policisté odvezli přímo z ruzyňského letiště.

Podnikatel byl posléze obviněn z mnohamilionových podvodů, což ho následně stálo post předsedy ČMFS i místo v exekutivě UEFA.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kubíček on-line: Košťál rozhodl. Zvolí se Chovanec

Kauza však ani po sedmi letech stále není uzavřena, a přestože čtyřiapadesátiletý Chvalovský už dnes žádnou oficiální funkci v českém fotbale nezastává a s médii nekomunikuje, jeho slovo má pořád velkou váhu.

Ligová vesnice

Blšanský patriot vstoupil do velkého fotbalu až v devadesátých letech, ve svém klubu však funkcionařil už od let osmdesátých. Zároveň byl také brankářskou oporou místního celku.

Zejména jeho zásluhou se vesnický tým přes divizi, třetí a druhou ligu, dostal až do ligy první. To už se však psal rok 1998 a jeho bývalý gólman již několik let pevně třímal otěže českého fotbalu ve svých rukách.

František Chvalovský
Autor fotografie: Ondřej Besperát

František Chvalovský

  • Vzdělání: Vysokoškolské
  • Datum narození: 17. 4. 1954
  • Funkce: Bývalý předseda ČMFS, člen exekutivy UEFA

Seriál Aktuálně.cz:
Bossové českého fotbalu:

V hektických dobách „budování kapitalismu" byl Chvalovský několikrát ve správnou dobu na správném místě, pomohly mu také jeho kontakty získané ještě v dobách před Sametovou revolucí.

A tak se stalo, že se blšanský rodák z kraje devadesátých let stal předsedou fotbalového svazu. Tomu vládl svou mocnou rukou prakticky deset let.

Fotbaloví gangsteři

Chvalovský, stejně jako tehdejší moravský fotbalový mecenáš Jan Gottvald, ovšem nepůsobil pouze na poli sportovním. Oba rozjeli naplno také své podnikatelské aktivity. A oba na ně posléze také dojeli. Stejně pak dopadly také „jejich" kluby - Blšany a Drnovice.

Na druhou stranu je třeba přiznat, že jak Chvalovský, tak i Gottvald, fotbalem skutečně žili a byli ochotní pro něj udělat první poslední. Bohužel, mnohokrát i za hranicí slušnosti a fair play.

Velký vzruch vzbudil u fotbalové veřejnosti v září 1995 jednodenní únos tehdejšího předsedy ČMFS.

Chvalovský si tehdy byl, tak jako každé ráno, zaběhat do obory Hvězda. Neznámí muži ho tehdy naložili do auta a odvezli pryč. Druhý den byl zpátky, aniž by se na světlo světa dostala informace, co po něm vlastně kdo chtěl.

S fotbalem to tehdy, na rozdíl od jiných gangsterských praktik té doby, ale prý nemělo nic společného. Česká reprezentace následně v kvalifikaci o postup na ME porazila Norsko a kauza byla postupně zapomenuta.

Šampionát v kolébce fotbalu

Mistrovství Evropy, na které posléze národní tým postoupil, patří k nejúspěšnějším obdobím Chvalovského funkcionaření v českém fotbale.

Finále Eura 1996 se hrálo ještě na starém stadionu Wembley, no novém si zahraje česká reprezentace v srpnu.
Finále Eura 1996 se hrálo ještě na starém stadionu Wembley, no novém si zahraje česká reprezentace v srpnu. | Foto: Reuters

Reprezentace sice nepředváděla dvakrát atraktivní hru, ale defenzivní taktika, týmový výkon a potřebné štěstí posunuly české mužstvo až do finále turnaje. Předseda ČMFS si tak mohl ve slavném Wembley podat ruku s anglickou královnou.

Dařilo se mu však také na poli funkcionářském. Dostal se do výkonného výboru UEFA a začalo se šuškat, že by po stárnoucím Švédovi Lennartu Johanssonovi mohl dokonce převzít post šéfa Evropské fotbalové unie.

Johansson měl svému příteli před volbami obstarat hlasy ze severských států, Chvalovský by zase „pořešil" bývalé země Východního bloku. K realizaci těchto plánů ale už nedošlo.

Z letiště přímo do cely

Přišel 27. únor 2001 a František Chvalovský byl před odletem reprezentace na zápas do Makedonie zatčen přímo na ruzyňském letišti. Dostihly jej podnikatelské problémy a jeho dny ve vedení nejpopulárnějšího českého sportu se rychle chýlily ke konci.

Blšanský rodák byl sice na desetimilionovou kauci krátce propuštěn, za několik dnů však po rozhodnutí soudu, který se bál možného ovlivňování svědků nebo útěku, poslán zpět do vazby. Obviněn byl z úvěrového podvodu za 640 milionů korun.

K této částce postupně přibývaly další a další, až se jejich celková výše vyšplhala na 1,5 miliardy. Poškozeným byla Komerční banka a údajnými pachateli kromě předsedy ČMFS i několik dalších osob, včetně bankovních úředníků.

Půjčky, které „velkouzenář" Chvalovský od banky získal prý použil na krytí jiných úvěrů. Dost možná také ve fotbale.

Spekulace opředly také přestup tehdejšího blšanského brankáře Petra Čecha do pražské Sparty, za kterého Letenští vysázeli 21 milionů korun. Část z nich měla putovat právě na desetimilionovou kauci.

Kauza zatím stále nebyla dořešena.
Kauza zatím stále nebyla dořešena. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vůdcův pád

Přestože Chvalovský seděl v cele na Pankráci, nadále zůstával předsedou fotbalového svazu. Této funkce ho zbavila 17. června 2001 až valná hromada ČMFS.

Mezitím se ukázalo, že "big boss" české kopané nejen dával, ale občas také bral. Peníze, které si bez vědomí svých kolegů z výkonného výboru půjčil z marketingové společnosti STES, tomu byly důkazem.

Propuštěn z vazby byl nakonec až za více než půl roku, pár dnů po Vánocích. Za podvod hrozí bývalému šéfovi českého fotbalu až dvanáct let vězení, kauza ovšem zůstává stále nevyřešena.

V dnešních dnech František Chvalovský již žádné oficiální funkce nevykonává a s médii již několik let nekomunikuje. V zákulisí českého fotbalu má však údajně stále co říct.

 

Právě se děje

Další zprávy