Bossové českého fotbalu: Kubíček - neúnavný rebel

Jiří Šidliák
15. 7. 2008 0:00
Osmý díl seriálu Aktuálně.cz o vládcích českého fotbalu
Věčný rebelant Jiří Kubíček
Věčný rebelant Jiří Kubíček | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V minulém dílu letního seriálu Aktuálně.cz o vlivných mužích české kopané se představil třetí místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek, nyní přichází na řadu místopředseda druhý - Jiří Kubíček.

Dvaapadesátiletý funkcionář je v současné "fotbalové vládě" služebně nejstarší, ve výkonném výboru svazu zasedá nepřetržitě patnáct let, zvolen tak byl už pětkrát v řadě. Ještě déle pak působí ve vedení Sigmy Olomouc, kam nastoupil dokonce už v roce 1984.

Od valné hromady, která se konala před třemi lety, neustále rebeluje a bojuje se svými kolegy z vedení ČMFS, s nimiž téměř v ničem nesouhlasí.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kubíček on-line: Košťál rozhodl. Zvolí se Chovanec

V jeho aktivitách ho nezastavil ani disciplinární trest, jenž mu vyměřila Károlyiho komise. Letos v dubnu se po jeho vypršení vrátil zpět a první zasedání výkonného výboru, jehož se zúčastnil, bylo po pouhé hodině řešení vzájemných sporů zrušeno.

Na jméno nemůžou přijít Kubíčkovi ani další fotbaloví funkcionáři (zejména z Čech), kteří s ním za dobu jeho působení ve fotbale přišli do styku. Jedno se mu však upřít nedá - se sportovním ředitelem Sigmy se člověk nikdy nenudí.

Z brány k psacímu stolu

Jako aktivní fotbalista si Jiří Kubíček zachytal za Prostějov, Zbrojovku Brno či Olomouc. Kromě toho prošel také několika kluby v regionálních soutěžích.

Pochlubit se může také tím, že byl součástí mužstva, jež v roce 1978 získalo pro brněnský fotbal historický ligový titul.

Víc než padesát tisíc prý Kubíček rozhodčím nikdy nedal...
Víc než padesát tisíc prý Kubíček rozhodčím nikdy nedal... | Foto: Ondřej Besperát

Daleko známější je však vystudovaný právník jako fotbalový funkcionář. Ve vedení Sigmy Olomouc působí na nejrůznějších postech už čtyřiadvacátý rok.

Za tu dobu si v české kopané získal hodně přátel, ale snad ještě více nepřátel. Několikrát byl zmíněn v souvislosti s uplácením rozhodčích, v dobrém se nerozešel ani s několika hráči či trenéry.

Nepřítel Puček

V souvislosti s úplatky byl Kubíček jako šéf Olomouce vyšetřován už v kauze Bohemians před listopadovou revolucí, daleko známější je však jeho případ s rozhodčím Pučkem z roku 1995.

Ligový arbitr jej tehdy obvinil z toho, že po něm za úplatu chtěl, aby fotbalistům Sigmy připískával. Kubíčkova verze byla pochopitelně zcela jiná a výsledkem sporu bylo, že se Puček musel dočasně poroučet z první ligy.

Jiří Kubíček
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Proslýchá se, že svého kolegu tenkrát podrželi další členové výkonného výboru a obětovali raději rebelujícího rozhodčího.

Kubíčka však od té doby provází nálepka funkcionáře, který měl prohlásit, že "sudímu nikdy nedal více než padesát tisíc".

Král Moravy

Tak jak tak, aféra šéfovi ligové Olomouce vaz nezlomila a ve fotbale působil vesele dál. Pokračovala také jeho práce ve výkonném výboru, byl členem několika komisí ČMFS.

Objevovaly se však také hlasy, které jej kritizovaly. Hráči si stěžovali na nedobré zacházení v klubu, při přestupech do zahraničí si mnohdy kladl jejich nadřízený zbytečně vysoké a nesplnitelné nároky.

Rovněž trenéři se na Hané střídali jako na běžícím pásu a málokterý vydržel více než jednu sezonu. V dalších a dalších volbách do vedení fotbalového svazu ovšem Kubíček pokaždé uspěl.

Vše fungovalo až do roku 2005, kdy vyvrcholily jeho spory s Vlastimilem Košťálem. Tehdejší kandidát na šéfa ČMFS se spojil s moravským adeptem na předsednické křeslo Pavlem Mokrým a spolu s dalšími "soukmenovci" prakticky český fotbal ovládl.

Na "své" Moravě ale olomoucký funkcionář uspěl i proti mocným spojencům a zaujal post druhého místopředsedy.

Boj o moc, nebo jiná filozofie?

Avizované spolupráce, kterou znesvářené strany ihned po volbách prezentovaly, ovšem vydržela jen krátce. Poté se již pouze stupňoval boj uvnitř ČMFS, který rozpoltil celé fotbalové hnutí v České republice.

Rebel Kubíček ostatním členům výkonného výboru vadil víc a víc, proto vymysleli šalamounské řešení. Poslali na něj návrh na zahájení disciplinárního řízení.

Čtěte také:
Kdo chce Brücknera? Košťál ne, uvítal by ho Kubíček
Vedení českého fotbalu: Hádky, křik a návrat Kubíčka

Akci se po několika peripetiích podařilo dotáhnout do konce v polovině roku 2006 a místopředsedovi svazu byl "za znevážení dobrého jména fotbalu" vyměřen trest. Svou funkci nesměl vykonávat 22 měsíců.

Loni v únoru pak proběhl pokus nahradit ho v pozici "šéfa Moravy" jiným kandidátem. Delegáti únorové valné hromady s tím však nesouhlasili a podpořili Kubíčkovo setrvání ve funkci.

Károlyiho komise potrestala Kubíčka 22 měsíci zákazu výkonu funkce.
Károlyiho komise potrestala Kubíčka 22 měsíci zákazu výkonu funkce. | Foto: Ondřej Besperát

Rebelantství pokračuje

A tak došlo k tomu, že se sportovní ředitel Olomouce letos v dubnu vrátil na jednání výkonného výboru. No a jak dopadlo? Dalo by se říct podle očekávání. Po pouhé hodině bylo zasedání přerušeno a dále neobnoveno…

Jiří Kubíček kritizuje v současné době na svazu všechno. Nelíbí se mu systém výběru reprezentačního trenéra, hospodaření s finančními prostředky, podivné žaloby ani styl řízení ČMFS.

Možná se mu ale spíše nelíbí rozložení sil a fakt, že se na vedení nejoblíbenějšího českého sportu nemůže podílet, jak tvrdí jeho odpůrci.

Sportovní ředitel olomoucké Sigmy je ve fotbalovém světě bezesporu zajímavou osobností, která přivedla na výsluní hráče jako Hapala, Druláka, Látala, Ujfalušiho, Kováče nebo Rozehnala.

Zároveň však zůstává rozporuplným člověkem, který kope kolem sebe, pokud cítí, že není po jeho a nutně chce prosadit svůj vlastní názor.

 

Právě se děje

Další zprávy