reklama
 
 

Bossové českého fotbalu: Berbr - král západních Čech

11. 7. 2008 0:00
Bývalý mezinárodní rozhodčí spolupracoval s Košťálem

Praha - Patří mezi nejkontroverznější postavy fotbalu, přesto si stále udržuje obrovskou moc. Čtvrtý díl letního seriálu Aktuálně.cz o vlivných mužích české kopané bude o Romanu Berbrovi, bývalém rozhodčím a šéfovi Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Tento čtyřiapadesátiletý muž byl již dvakrát namočen v korupčních aférách, ani v jedné z nich však nakonec potrestán nebyl a postupně si vybudoval pozici velmi vlivného člověka.

Své by o tom mohl povídat i první místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál, jemuž dělal bývalý mezinárodní sudí před valnou hromadou v roce 2005 volebního manažera a sháněl mu podporu u funkcionářů jednotlivých okresů a krajů.

Seriál Aktuálně.cz:
Bossové českého fotbalu: Mokrý alias vládnoucí figurka

Romam Berbr však také stál u zrodu kariéry Dagmar Damkové, první ženy, která si jako hlavní rozhodčí zapískala českou první ligu. Do "jeho stáje" patří i další známí arbitři Pavel Královec a Jaroslav Jára.

Korupce? Neprokázáno

Poprvé byl plzeňský sudí podezřelý z korupce už v roce 1995, tenkrát se hovořilo o tom, že si řekl o úplatek pražským Bohemians. Obvinění však prokázáno nebylo a Berbr pískal v klidu dál.

Podruhé měl namále ve "velké aféře" v roce 2004. Tehdy se na světlo světa dostal jeho telefonický rozhovor se šéfem druholigových Vítkovic Radomírem Hruboňem.

Roman Berbr

Vzdělání: Středoškolské, bývalý rozhodčí

Datum narození: 23. 6. 1954

Funkce: Předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu

Roman Berbr již jako delegát ČMFS kvůli tomu mířil až před Károlyiho disciplinární komisi, žádný trest mu však znovu vyměřen nebyl. Přesto se pro veřejnost stal osobou značně nedůvěryhodnou.

Košťálův manažer

Vlastimilu Košťálovi, který se toužil stát novým předsedou fotbalového svazu, však Berbrova špatná pověst nevadila a před volbami po korupční aféře z něj udělal svého manažera a lobbyistu.

Bývalý sudí dobře věděl, jak to chodí v krajích a okresech, a pro tehdejšího sparťanského prezidenta byl v jeho volebním týmu platnou posilou.

Seriál Aktuálně.cz:
Bossové českého fotbalu: Obst - předseda v době krize

Berbr prý tenkrát od každého delegáta, který pro valnou hromadu přislíbil podporu Košťálovi, požadoval stvrzení tohoto faktu podpisem.

Reprezentační manažer se před třemi lety předsedou svazu nestal, přesto vděčí čtyřiapadesátiletému Plzeňanovi za mnohé. K vládě nad českým fotbalem mu nyní stačí i funkce prvního místopředsedy.

Kdo šéfuje českým rozhodčím?

Roman Berbr však nepatří jen mezi "eminenci", která by dění v českém fotbale řídila pouze ze zákulisí. Sám je šéfem výkonného výboru Plzeňského krajského fotbalového svazu (PKFS) a předsedou Komise rozhodčích žen ČMFS.

Velký vliv má také v kraji Karlovarském, potažmo v celých Čechách. Výraznou pozici si vytvořil v Řídící komisi pro Čechy, přechodnou dobu zde šéfoval také komisi rozhodčích.

Právě z jeho "plzeňské líhně" proplula do světa velkého fotbalu jména jako Jaroslav Jára, Pavel Královec nebo nejúspěšnější česká žena s píšťalkou Dagmar Damková.

Před dvěma lety vypukla ostrá pře mezi Berbrem a Luďkem Macelou, předsedou Komise rozhodčích a delegátů ČMFS, která pokračuje v podstatě dodnes.

Chvála versus Berbr

Vášně planou naplno také ve sporu šéfa PKFS s jeho protějšky z Pražského a Středočeského krajského fotbalového svazu, Josefem Hadrabou a Václavem Chválou.

Oba Berbra letos v únoru osočili, že vytváří ve fotbale korupční prostředí a ovlivňuje českou řídící komisi tak, aby co nejméně komunikovala s kluby.

Bývalý ligový rozhodčí však veškerá obvinění striktně odmítl a označil je za bláboly. Stejně dopadl i Chválův a Hadrabův pokus o restrukturalizaci českých soutěží.

Návrh na vytvoření druhé skupiny České fotbalové ligy (ČFL) a další divize, tzv. středopražské, byl smeten ze stolu.

Píše i nové Stanovy ČMFS

Zdaleka však nejde o všechny Berbrovy aktivity. Čtyřiapadesátiletý muž byl na loňské valné hromadě schválen také do pracovní skupiny, která má za úkol sepsat nové Stanovy ČMFS.

Stín plzeňského fotbalového funkcionáře leží také na podivné smlouvě s firmou ALEA, kterou podle některých podepsala s fotbalovým svazem a podle jiné verze zase s jeho dceřinou společností STES.

Seriál Aktuálně.cz:
Bossové českého fotbalu: Károlyi - muž korupční aféry

Tak jak tak, podle informací zevnitř ČMFS není dohoda plněna a dodavateli dresů pro rozhodčí se to pranic nelíbí. Požaduje proto odpovídající finanční náhradu.

Roman Berbr má na český fotbal nesmírný vliv, zejména pokud se jedná o "jeho" západní Čechy. A ať má pověst jakoukoliv, je potřeba s ním počítat.

autor: Jiří Šidliák | 11. 7. 2008 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama