Praha – Je zde konec srpna a cyklističtí fanoušci tak dostávají třetí příležitost ke sledování vrcholné třítýdenní akce – španělské Vuelty. Co její 68. ročník nabídne? Hory, hory a zase hory...
„Vuelta je podobná těm z předchozích ročníků. Pravdou ale je, že dlouhé pyrenejské etapy budou jiné a budou dělat ten zásadní rozdíl,“ pronesl před sobotním startem třetího závodu s označením Grand Tour sportovní ředitel Movistaru Chente García Acosta.
A pod jeho slova se jistě rádi podepíšou všichni. Zatímco na Giru bývají náročné etapy rozdělené rovnoměrně a na Tour byly ty nejtěžší alpské zkoušky naskládány do posledních osmi dnů, na Vueltě se začne pořádně zostra hned od úvodu.
Sprinteři? Letos na Vueltě zbyteční
Po úvodní týmové časovce hned v neděli následuje horský dojezd první kategorie, trojkový pak v pondělí a ani úterní a středeční etapa rozhodně nejsou roviny pro klasické spurtéry. Ostatně těch je v pelotonu letošní Vuelty jako šafránu (Farrar, Boasson Hagen, Gilbert, který je ale spíše klasikem), i to o něčem svědčí.
Naopak špičkovými vrchaři se to ve startovním poli jen hemží. Favorité? Na elitní desítku může pomýšlet minimálně pětadvacet, třicet závodníků, mezi které lze zařadit i Romana Kreuzigera, na úvod Vuelty lídra formace Saxo-Tinkoff.
„Je jasné, že jsem byl vybrán coby přirozený lídr. S ohledem na moje zkušenosti a výsledky je to samozřejmé, ale uvidíme po prvních třech etapách. Pak se rozhodne, kdo jaké bude mít nohy. Třeba Nicolas Roche je velmi nažhavený, já bych se nejraději soustředil na následující mistrovství světa,“ neskrýval při pondělním setkání s novináři v Praze český závodník, že více než celkové pořadí ve Španělsku jej láká světový šampionát v Itálii na konci září.
Favorité? Hlavně domácí trio hvězd
Stejně jako na Giru je tak třeba hledat favority především mezi domácími jezdc. Jmenovitě pak v trojlístku Joaquím Rodriguez, Alejandro Valverde a Samuel Sanchez. Tedy třetím a druhým mužem loňského pořadí a druhým z roku 2009, který se na Vueltu vrací po čtyřech letech.
„Vzhled letošní Vuelty se mi moc líbí, protože nutí závodníky být dobře připraveni už od jejího startu. Ve druhém týdnu přijde trochu uklidnění, aby pak byl závěr opět extrémně náročný zakončený výšlapem na Angliru,“ pronesl právě Rodriguez, třetí muž letošní Tour de France.
Dá se říct, že letošní Vuelta by mu měla nahrávat. Za prvé na ní bude chybět obhájce Alberto Contador, který dal přednost tréninku a závodům v Americe. Za druhé kromě extrémně náročného profilu je mezi 21 etapami pouze jedna jediná individuální časovka, která má 38 kilometrů a navíc v ní je započítán i jeden kopec třetí kategorie a rozhodně tak není pro časovkáře-specialisty.
Dočká se Rodriguez konečně vysněného triumfu?
Takže na jednu stranu: Kdy jindy, než nyní? Jenže je tu i druhá strana mince – Rodriguez či právě Valverde jeli na pořadí (i když Valverde z něj vypadl, bojoval o umístění i poté) už extrémně těžkou „Starou dámu“, Sanchez i kvůli léčbě zranění odpočíval. A v poslední dekádě se žádnému závodníkovi nepodařilo jet alespoň na „bednu“ dvě Grand Tour za sebou.
Nejen proto je třeba brát do okruhu favoritů italské trio „pistolníků“ Michele Scarponi, Ivan Basso a především pak letošní vítěz Gira a šampion Vuelty z roku 2010 Vincenzo Nibali. Tehdy za ním na druhém místě skončil Slovák Peter Velits.
„Cílem je, abychom začali na 75 procent možností a maximum předvedli v posledním týdnu. Měl jsem v plánu jet letos dvě Grand Tour, stejně jako v roce 2010, kdy jsem skončil třetí na Giru a Vueltu vyhrál. Za ty tři roky jsem se hodně zlepšil, není důvod pochybovat, že zde mohu opět zvítězit,“ varoval soupeře italský závodník s přezdívkou „Žralok“.
Anebo jej předčí italský žralok Nibali?
A mnoho odborníků mu dává za pravdu. Podle nich je totiž právě Nibali vedle Chrise Frooma nejlepším a nejkomplexnějších závodníkem světového pelotonu a všichni se těší, že si to v příštím roce rozdají na Tour de France. Britský šampion z Paříže totiž celkem pochopitelně po těžké první polovině sezony, stejně jako obhájce titulu Contador, Vueltu letos vynechává.
I tak ale ze stáje Sky číhá na hlavní spolufavority velké nebezpečí v podobě kolumbijských dravců Rigoberto Uran Uran a Sergio Henao Montoya. Silnou dvojici – stejně jako na Tour – přivezli do Španělska i zástupci Belkinu v osobách Baukeho Mollemy a Laurense Ten Dama. Své určitě budou chtít říct i Daniel Martin, Domenico Pozzovivo či veterán Chris Horner.
Češi se mohou těšit na kvartet krajanů
A to nejlepší na konec – kromě Kreuzigera, kterého odborníci uznávají coby světovou hvězdu, pojedou Vueltu i další tři Češi – vítěz nedávné severské etapové klasiky Eneco Tour Zdeněk Štybar a dvojice kontinentální stáje NetApp Jan Bárta a Leopold König.
Prvně dva jmenovaní jsou především klasici, bojovníci, tudíž muži do úniků, kteří navíc dokáží celkem obstojně přejet i větší kopce.
Pětadvacetiletý König, který se narodil stejně jako Kreuziger v Moravské Třebové, se postupně dostává do pozice závodníka na celkové pořadí a bude jistě zajímavé, jak si poradí s pozicí lídra na prvním třítýdenním podnikem své kariéry.
Ač i sám Kreuziger tvrdí, že Vuelta je už více uvolněná než Giro či Tour de France, rozhodně na ní nebudou chybět jezdci hladoví po úspěchu. A právě tato uvolněnost v kombinaci s brutálními španělskými stěnami z ní dělá možná nejatraktivnější a nejbojovnější Grand Tour sezóny.
Ovlivní časové bonusy celkové pořadí?
Mimochodem právě bojovnost Vuelty zvýší ještě jedna změna oproti zmíněným dvěma podnikům – na španělské Grand Tour totiž budou opět v horských dojezdech bojovat lídři také o časové bonusy 20, 12 a 6 vteřin pro nejlepší trio.
Co to udělá s celkovým pořadím a ambicemi těch nejlepších? A jak se na ní předvedou čeští závodníci? První odpovědi na tyto i další otázky začnou fanoušci dostávat již za pár hodin.