Vuelta a España

Španělská Vuelta a España, jak zní její oficiální název, je nejmladší ze tří třítýdenních cyklistických etapových závodů světa nazývaných Grand Tour (spolu s Girem a Tour de France). První ročník se jel v roce 1935.

Vuelta se dlouho jezdila na jaře a v létě, od roku 1995 zakotvila v kalendáři UCI (Mezinárodní cyklistické federace) v září.

Tím, že pár dní po ní se jezdí mistrovství světa, řada cyklistů využívá Vueltu jako přípravu před světovým šampionátem, což její pozici stále oproti Giru a Tour trochu degraduje.

Své kouzlo ale přesto Vuelta má, španělské hory jsou totiž známé svými strmými, drsnými stoupáními, prim v tomto ohledu pak hraje Alto de L'Angliru, které v posledních dvou kilometrech nabízí převýšení 23 procent a cyklisté navíc nejedou po zpevněných cestách.

Nejlepším celkovým česko-slovenským výsledkem je druhé místo Petera Velitse z roku 2010. Letošním šampionem je Ital Fabio Aru.

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Rogliče dělí od premiérového triumfu na Vueltě jen nedělní dojezd

Slovinský cyklista Primož Roglič uhájil v poslední horské etapě Vuelty vedení a k premiérovému triumfu v závodě Grand Tour mu stačí v neděli dojet. Před závěrečnou etapou s cílem v Madridu, v níž se už tradičně nezávodí, vede o více než dvě a půl minuty před Španělem Alejandrem Valverem.

Dnešní předposlední etapu vyhrál po samostatném úniku jiný Slovinec Tadej Pogačar. Při svém debutu na Grand Tour oslavil už třetí dílčí úspěch a v průběžném hodnocení se vyšvihl na třetí místo.

Valverde dovedl do cíle s odstupem 1:32 minuty první skupinku pronásledovatelů. Roglič na krajana ztratil dalších devět sekund.

Cyklistický závod Vuelta - 20. etapa (Arenas de San Pedro - Plataforma de Gredos, 189 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 5:16:40, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Majka (Pol./Bora-hansgrohe), 4. Pernsteiner (Rak./Bahrajn-Merida) všichni -1:32, 5. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -1:41, 6. Higuita (Kol./EF Education First), 7. Teuns (Belg./Bahrajn-Merida) oba -1:49, 8. Quintana (Kol./Movistar) -1:56, 9. Nieve (Šp./Mitchelton-Scott), 10. Kelderman (Niz./Sunweb) oba -1:59, …58. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -18:43.

Průběžné pořadí:

1. Roglič 80:18:54, 2. Valverde -2:33, 3. Pogačar -2:55, 4. Quintana -3:46, 5. López (Kol./Astana) -4:48, 6. Majka -7:33, 7. Kelderman 10:04, 8. Hagen (Nor./Lotto-Soudal) -12:54, 9. Soler (Šp./Movistar) -22:27, 10. Nieve -22:34, …56. Štybar -2:39:31.

Štybar dojel třetí v devatenácté etapě Vuelty. Jeho stáj kralovala
Cyklistika

Zdeněk Štybar obsadil třetí místo v 19. etapě Vuelty, kterou po úniku vyhrál jeho týmový kolega Francouz Rémi Cavagna.
Bylo to šílené, něco takového jsem nezažil. Gilbert v ďábelské etapě uhnal i Štybara
Cyklistika

Belgický cyklista Philippe Gilbert ovládl na Vueltě po dni volna nejdelší etapu letošního ročníku a připsal si druhé dílčí vítězství.
Roglič setřásl na Vueltě Valverdeho a zvýšil své vedení
Cyklistika

Slovinský cyklista Primož Roglič setřásl v horské 16. etapě Vuelty největšího soupeře Alejandra Valverdeho ze Španělska.
Valverde útočil, ale lídr Roglič jeho nástupu odolal. Etapu na Vueltě vyhrál Kuss
Cyklistika

Valverde se pokusil setřást Rogliče v závěrečném stoupání, ale Slovinec jeho nástup zhruba šest kilometrů před cílem hravě zachytil.
Štybar jel po hromadném pádu pelotonu o vítězství, soupeři ho však přespurtovali
Cyklistika

Jediný český účastník Vuelty dojel dvanáctý s odstupem 18 sekund na vítězného Sama Bennetta.
Etapu Vuelty se sedmi horskými prémiemi vyhrál Pogačar před lídrem Rogličem
Cyklistika

Slovinský cyklista v čele celkového pořadí zvýšil náskok na druhého Španěla Alejandra Valverdeho na téměř dvě a půl minuty.
Dvanáctou etapu Vuelty vyhrál po úniku bývalý mistr světa Gilbert
Cyklistika

V rychlé etapě o délce 171,4 km nedošlo k žádným změnám v čele průběžného pořadí, vedení si pohlídal Slovinec Primož Roglič.
Iturria slavil po úniku na Vueltě první profesionální triumf, vede dál Roglič
Cyklistika

Lídr celkového pořadí dnes dorazil do cíle v hlavním poli s velkou ztrátou 18 a půl minuty na vítěze.
Cyklistikou proti marihuaně. Díky Vueltě odhalila policie tajnou konopnou plantáž
Cyklistika

Díky televiznímu vrtulníku monitorujícímu cyklistickou Vueltu objevili muži zákona plantáž marihuany, jež byla na střeše domu.
Štybar se pokusil vyhrát osmou etapu Vuelty, únik mu nevyšel
Cyklistika

Zdeněk Štybar se pokusil o únik v závěru osmého dne na Vueltě, ale kýženého etapového vítězství se nedočkal.
Hromadný pád, únik a nový lídr. Vueltu vede Belgičan Teuns
Cyklistika

Belgický cyklista Dylan Teuns je novým lídrem Vuelty. Červený dres získal po 6. etapě, v níž v závěru nestačil jen na kolegu z úniku Jesúse Herradu.
První vrchařský dojezd na Vueltě dostal do červeného dresu Lópeze
Cyklistika

Z vítězství v etapě se po úniku radoval Španěl Angel Madrazo, který tak vybojoval pro stáj Burgos první vavřín na akci WorldTour.
Jakobsen porazil na Vueltě ve spurtu Bennetta, pro Kruijswijka závod skončil
Cyklistika

Nizozemec Fabio Jakobsen vyhrál na Vueltě sprinterský dojezd čtvrté etapy a v těsném souboji překazil double pondělnímu vítězi Samu Bennettovi.
Irský cyklista Bennett vyhrál první hromadný spurt Vuelty, červený dres udržel Roche
Cyklistika

Červený dres pro vedoucího muže průběžného pořadí udržel Nicolas Roche, dál vede o dvě sekundy před Kolumbijcem Nairem Quintanou.
Druhou etapu Vuelty vyhrál po sólovém úniku Quintana, novým lídrem je Roche
Cyklistika

Jediný český účastník Zdeněk Štybar dojel dvacátý se ztrátou 1:36 minuty a v celkovém pořadí, jež však není jeho cílem, klesl na 19. pozici.
Neuvěřitelné. Hromadný pád na Vueltě zavinil bazének, ve kterém si hrálo dítě
Cyklistika

Týmovou časovku na úvod cyklistické Vuelty vyhrála Astana o dvě sekundy před stájí Deceuninck-QuickStep se Zdeňkem Štybarem v sestavě.
Na Vueltě bude z Čechů útočit jen Štybar. Červený dres určí nepoznané vrcholky
Cyklistika

Nadcházející Vuelty se zúčastní pouze Zdeněk Štybar. I když ještě pár dní před startem byli ve hře další dva čeští závodníci.