Giro d'Italia

Hindley se v předposlední etapě Gira oblékl do růžového, Hirt zůstal šestý

Australský cyklista Jai Hindley v horské předposlední etapě Gira d'Italia vysvlékl z růžového trikotu lídra Ekvádorce Richarda Carapaze a před nedělní závěrečnou časovkou má v čele náskok 1:25 minuty. Jan Hirt dokončil 20. etapu o délce 168 km čtrnáctý a zůstal průběžně šestý. Z vítězství se po úniku radoval domácí Ital Alessandro Covi.

Šestadvacetiletý Hindley setřásl Carapaze za pomoci kolegy z týmu Bora-Hansgrohe Lennarda Kämny zhruba dva kilometry před cílem v náročném stoupání na Passo di Fedaia. Vítěz Gira 2019 a olympijský vítěz z Tokia Carapaz, jenž měl v průběžném vedení jen třísekundový náskok, na útok australského soupeře nedokázal zareagovat a ztratil půldruhé minuty.

Hirt ve stoupání na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu dlouho jel s nejlepšími a neudržel se jich až při závěrečném zrychlení. Do cíle dorazil půlminuty za Carapazem a za sebou nechal průběžně čtvrtého Vincenza Nibaliho z Itálie i pátého Pella Bilbaa. Na Španěla před časovkou ve Veroně ztrácí 12 sekund.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (Belluno - Marmolada, 167 km):

1. Covi (It./SAE Team Emirates) 4:46:34, 2. Novak (Slovin./Bahrajn Victorious) -32 3. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -37, 4. Pedrero (Šp./Movistar) -1:36 5. Arensman (Niz./DSM) -1:50, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -2:30, 7. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -3:04, 8. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost), 9. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) oba -3:19, 10. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe) -3:39, …14. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -4:25.

Průběžné pořadí:

1. Hindley 86:07:19, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -1:25, 3. Landa -1:51, 4. Nibali (It./Astana) -7:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -8:55, 6. Hirt -9:07, 7. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -11:18, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -16:04, 9. López (Šp./Trek-Segafredo) -17:29, 10. Carthy -17:56.

Italský cyklista Oldani vyhrál po úniku 12. etapu Gira, v čele zůstal López

Cyklista Stefano Oldani vyhrál ve spurtu skupinky uprchlíků 12. etapu Gira d'Italia a postaral se o druhý italský triumf letošního ročníku. Čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Alpecin-Fenix porazil v závěru 204 km dlouhé trasy z Parmy do Janova krajana Lorenza Rotu a Gijse Leemreizeho z Nizozemska.

Růžový dres lídra po nejdelší etapě letošního Gira udržel Španěl Juan Pedro López, který skončil na 27. místě v hlavním pelotonu s odstupem 9:08 minuty za vítězem. Se všemi hlavními favority dojel i Jan Hirt a v celkovém pořadí mu patří 15. příčka.

Trojice jezdců na stupních vítězů se během etapy oddělila z větší skupiny uprchlíků, která měla na prvním ze tří stoupání třetí kategorie náskok na peloton už přes pět minut. Passo del Bocco bylo do programu Gira zařazeno poprvé od roku 2011, kdy tu přišel o život nizozemský cyklista Wouter Weylandt. Ve sjezdu, kde havaroval, dnes pořadatelé uctili jeho památku.

"Nebylo snadné zvládnout dnešní závod, ale zdá se, že jsem to dokázal. Znám Lorenza dobře a věděl jsem, že bude rychlý, ale měl jsem dost sil, abych to dotáhl," řekl bezprostředně po dojezdu Oldani, jenž vybojoval premiérový vavřín v kariéře. "Na tohle jsem opravdu tvrdě pracoval. Je to jako zázrak, že jsem to dokázal," dodal.

Další skupinku dovedl do cíle s odstupem 57 sekund nizozemský cyklista Bauke Mollema, na celkově šestém místě v ní dojel jeho krajan Wilco Kelderman, který se v průběžném pořadí posunul na 14. místo před Hirta.

Do páteční 13. etapy peloton odstartuje v Sanremu, tradičním cílovém městě klasického závodu Milán-Sanremo. Cyklisty čeká 150 km dlouhá trasa do Cunea, kde se očekává sprinterský dojezd.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 12. etapa (Parma - Janov, 204 km):

1. Oldani (It./Alpecin-Fenix) 4:26:47, 2. Rota (It./Intermarché-Wanty-Gobert) stejný čas, 3. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -2, 4. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 5. Buitrago (Kol./Bahrajn Victorious), 6. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe), 7. Hamilton (Austr./BikeExchange-Jayco) všichni -57, 8. Vendrame (It./ AG2R-Citroën) -1:44, 9. Taaramäe (Est./Intermarché-Wanty Gobert) -1:49, 10. Eenkhoorn (Niz./Jumbo-Visma) -2:55, …94. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -9:08.

Průběžné pořadí: 1. López (Šp./Trek-Segafredo) 51:19:07, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 3. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) oba -12, 4. Bardet (Fr./DSM) -14, 5. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -20, 6. Martin (Fr./Cofidis) -28, 7. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) -29, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -54, 9. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:09, 10. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -1:22, …15. Hirt -3:09.

Belgický veterán De Gendt vyhrál po deseti letech etapu na cyklistickém Giru

Belgický cyklista Thomad De Gendt vyhrál po deseti letech etapu na Giru d'Italia. Pětatřicetiletý člen týmu Lotto Soudal se radoval po úniku ve 153 km dlouhé 8. etapě se startem a cílem v Neapoli.

De Gendt byl v závěru etapy připomínající zvlněným profilem jednodenní klasiky nejrychlejší ze čtyřčlenné vedoucí skupiny. Po dlouhém spurtu z prvního místa za sebou nechal domácího Itala Davidea Gabbura a Španěla Jorgeho Arcase. Čtvrtý dojel De Gendtův krajan a týmový kolega Harm Vanhoucke.

Na vedoucí kvarteto se v závěrečných kilometrech marně snažila dotáhnout další skupina s Eritrejcem Biniamem Girmayem a Nizozemcem Mathieu van der Poelem, kteří by v případě hromadného spurtu patřili k favoritům na vítězství. Několik set metrů před cílem svou snahu ale vzdali a dojeli s odstupem 15 sekund.

Peloton s favority dorazil do cíle 3:33 minuty po vítězi. Růžový trikot lídra udržel Španěl Juan Pedro López, jenž několik kilometrů před cílem v krátkém stoupání bez větších problémů zachytil útok Němce Lennarda Kämny, který na něj průběžně ztrácí 38 sekund. Na 74. místě skončil Jan Hirt, jemuž patří celkově 27. příčka.

Před volným pondělím absolvují cyklisté náročnou horskou 9. etapu, v níž by se mělo bojovat o pozice v celkovém pořadí. Etapa o délce 191 km začne v městě Isernia a vyvrcholí cílovým stoupáním na Blockhaus. Peloton čeká pět vrchařských prémii a přes 5000 výškových metrů.

Předposlední horskou etapu Gira vyhrál Yates, třetí Bernal zvýšil vedení

Předposlední horskou etapu letošního Gira d'Italia vyhrál britský cyklista Simon Yates. Kolumbijec Egan Bernal dojel v 19. etapě po taktickém výkonu třetí a mírně zvýšil vedení v průběžném pořadí. Jan Hirt byl v náročném vrchařském testu čtrnáctý.

O všem podstatném se podle očekávání rozhodlo v závěrečném devítikilometrovém stoupání na Alpe do Mera, kde končila etapa na Giru poprvé v historii. Třetí muž průběžného pořadí Yates nastoupil ze skupiny favoritů už sedm kilometrů před cílem a dojel si pro čtvrtý triumf na Giru v kariéře.

Český vrchař Hirt dojel v těžké etapě s odstupem 3:23 čtrnáctý a zaznamenal své nejlepší umístění na letošním Giru.

Martin vyhrál po sólu 17. etapu Gira, Bernal se trápil, ale dál vede

Irský cyklista Dan Martin vyhrál po samostatném úniku horský dojezd 17. etapy Gira d'Italia a zkompletoval sbírku triumfů na závodech Grand Tour. Růžový trikot uhájil navzdory problémům v posledním kopci Egan Bernal. Kolumbijský cyklista dojel do cíle v Sega di Ala na sedmém místě s odstupem 1:23 minuty za vítězem.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 17. etapa Canazei - Sega di Ala (193 km):

1. D. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:54:38 2. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) -13, 3. S. Yates (Brit./BikeExchange) -30, 4. Ulissi (It./SAE Team Emirates), 5. Caruso (It./Bahrain Victorious) oba -1:20, 6. Martínez (Kol./Ineos Grenadiers), 7. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) oba -1:23, 8. Pedrero (Šp./Movistar) -1:38, 9. Bilbao (Šp./Bahrain Victorious) -1:43, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -2:21, …31. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -11:18.

Průběžné pořadí: 1. Bernal 71:32:05, 2. Caruso -2:21, 3. S. Yates -3:23, 4. Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) -6:03, 5. Carthy (Brit./EF Education-Nippo) -6:09, 6. Bardet (Fr./DSM) -6:31, 7. Martínez -7:17, 8. Almeida -8:45, 9. Foss (Nor./Jumbo-Visma) -9:18, 10. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -11:06, …34. Hirt -1:26:08.