Šéf biatlonu: Hlava nám to nebere. U vytržení byl i Fourcade

30 nejlepších fotografií z biatlonu v Novém Městě na Moravě
Celkem šest závodů Světového poháru se totiž proměnilo v obrovskou show a oslavu u nás v posledních letech tolik populárního sportu.
V našlapané Vysočina areně a podél přilehlých běžeckých tratí sledovalo po tři dny závody Světového poháru rekordních 100 400 fanoušků,...
... kterým v bouřlivém fandění nezabránila ani nedělní vánice doprovázející vyvrcholení stíhačky žen.
Na Vysočině si dali dostaveníčko biatlonoví fanoušci z celé České republiky,...
Foto: CPA Eduard Erben
Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 2. 2015 8:04
Superlativy ze všech možných stran se valí na Nové Město na Moravě.

Nové Město na Moravě - Superlativy ze všech možných stran se valí na Nové Město na Moravě. Víkendové závody Světového poháru v biatlonu předčily veškerá očekávání. Z hlediska návštěvnosti a atmosféry nemá Vysočina aréna v letošní sezoně žádnou konkurenci. A to ani náznakem.

Česká republika se po uplynulém víkendu může směle řadit mezi největší biatlonové velmoci. Takové šílenství totiž domácí ani světové hvězdy nezažily snad nikdy v kariéře.

"Diváci mě tady strašně překvapili. Atmosféra byla vynikající, fanoušci byli extrémně hlasití. Bylo to výborné, jen tak se to nevidí," řekl po nedělním stíhacím závodu fenomenální Francouz Martin Fourcade.

"Kam se hrabe Německo"

"Kohokoli ze zahraničních závodníků jsem se na to zeptal, tak z toho byli všichni úplně u vytržení. Co tady lidé dokázali a kam se hrabe Německo," potvrdil nejlepší z Čechů Michal Šlesingr.

V decibelech jistě padl jeden z rekordů. "Až mě chvílemi bolelo ucho, to nepřeháním," nechal se slyšet český biatlonista Jaroslav Soukup. A Ondřej Moravec naprosto souhlasil. "Úplně poprvé se mi stalo, že bych na trati neslyšel ani jediný pokyn trenérů. Pusy jen klapaly naprázdno."

Hlavním a nejvíce ceněným rekordem ale musí být počet diváků. Ten je totiž naprosto fascinující. 100 400 lidí během tří dnů. Tradiční bašty pyšnící se největší návštěvností, tedy Oberhof a Ruhpolding, v letošní sezoně navštívilo jen něco přes 60 tisíc diváků. A považte, za celých pět dnů!

Šlesingr: Bylo jasné, že sto tisíc padne

Co se tedy týče průměrné denní návštěvnosti, kouká se konkurence Novému Městu na záda z pořádné vzdálenosti.

"Věděli jsme, že ten rekord překonáme. Když jsem sledoval ty počty, první den 32 tisíc, druhý den 33 tisíc, tak bylo jasné, že to spočítají na poslední den tak, že bude 35 tisíc a jeden divák. Aby to bylo přes sto tisíc," smál se po nedělním stíhacím závodě Šlesingr.

"Nevím přesně, jak to počítají, když ke trati se chodí bez vstupenek. Ale i kdyby se sekli a ve skutečnosti to bylo pod 100 tisíc, tak je to úžasné, neuvěřitelné. Musíme divákům hodně poděkovat, atmosféru tady chválili naprosto všichni," dodal už vážněji zkušený Čech, člen stříbrné smíšené štafety a pátý muž sobotního sprintu.

Bláznivý biatlonový příběh

Tomu, co se o víkendu ve Vysočina aréně dělo, nemohl snad ani uvěřit šéf biatlonového svazu Jiří Hamza. "Je to celé bláznivý příběh. To, jaký obrovský zájem vyvolali naši úžasní reprezentanti, nám nikomu moc nebere hlava. Že jednou přijde sto tisíc lidí a fanoušci se budou prát o lístky, to je jako nádherný sen," uvedl Hamza při nedělním závěrečném projevu.

Pořádání velké akce se pochopitelně neobešlo bez problémů. Někteří fanoušci si stěžovali, že na stadion organizátoři vměstnali více lidí, než jaká je kapacita. Lidé pak stáli i na schodech spojujících tribuny a v podstatě blokovali únikové cesty.

"Nejsme dokonalí, nějaké chyby tam byly. Je logické, že nemůžou být všichni spokojení, když se má 35 tisíc lidí dostat do areálu za dvě nebo tři hodiny. Ale snažili jsme se dělat maximum," konstatoval Hamza, který byl zároveň šéfem organizačního výboru.

Další Světový pohár v roce 2016

Čeští fanoušci teď mohou jen doufat, že světová biatlonová federace ocení víkend snů a pustí největší hvězdy do Nového Města častěji. Jisté ale je, že dříve než za dva roky to nebude. Další Světový pohár bude Vysočina aréna hostit v prosinci 2016.

"Nikdo nevyhodí Oberhof, Ruhpolding ani Anterselvu. To je z hlediska marketingu nemožné. Ale šance, že budeme v dalším olympijském cyklu, tedy od roku 2018, něco pořádat minimálně třikrát za čtyři roky, je téměř stoprocentní," dodal Hamza naději milovníkům biatlonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy