Soukalová ve stíhačce pátá, Šlesingr dojel jedenáctý

Odměnou věrným biatlonovým fanouškům byl výborný závod s dalším českým úspěchem.
V hustém sněžení si Gabriela Soukalová startující až jako dvacátá doběhla s minutovým mankem pro výborné páté místo.
Odpoledne už muže sníh tak netrápil. Nejlepší Čech Michal Šlesingr doběhl na jedenáctém místě, 15 vteřin od první desítky.
To byl zároveň poslední závod, který si ve fanoušci v zaplněné Vysočina areně i kolem přilehlých tratí od pátku do neděli užili. Celkem si jich na "svěťák" našlo sto tisíc.
Aktualizováno 8. 2. 2015 15:43

Nové Město na Moravě - Gabriela Soukalová obsadila páté místo v hustém sněžení, které trápilo biatlonistky v dnešní ve stíhacím závodě na 10 kilometrů v rámci Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Vyhrála Běloruska Darja Domračevová i se čtyřmi chybami na střelnicích. Druhá byla se ztrátou 6,8 sekundy Finka Kaisa Mäkäräinenová, třetí skončila vítězka sprintu Laura Dahlmeierová z Německa.

Mezi muži si z Čechů vedl nejlépe Michal Šlesingr, který sice na střelnici jen jednou minul, ale vinou pomalejšího běhu skončil jedenáctý. Pozici lídra si způsobem start cíl udržel vítěz sprintu Jakov Fak ze Slovinska.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Soukalová sklidila pochvalu

"Gábina to zvládla skvěle, až na tu poslední položku, ale podmínky nebyly příjemné, vločky závodníkům létají do očí, střelba je obtížná, takže i tak dobrý výsledek," hodnotil v rozhovoru pro Českou televizi trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek.

Všechny české závodnice dosáhly na body. V sobotu bronzová Vítková skončila jedenáctá, o tři místa za ní Puskarčíková, která tak vydřela nejlepší umístění ve Světovém poháru v kariéře,  31. Tomešová a 35. Landová.

Vítková na poslední položce bojovala o první desítku. Při zaujmutí pozice na stavu jí ale Němka Hildebrandová začala střílet na její terče a ona musel žádat rozhodčí o jejich nové natažení. Na stavu ale dlouho stála a v cíli nebyla spokojená, jaký čas ji nakonec jury za nezaviněnou prodlevu odečetla.

"Soupeřka mi začala střílet na terče. Nevím co říct, stála jsem tam dlouho a myslím, že mi pak rozhodčí odečetli nefér čas, takže jsem hodně zklamaná," přiznala evidentně zklamaná Vítková po závodu. Ze 17. místa se pak dostala jen těsně za první desítku.

Soukalová jela skvělý závod, do kterého vybíhala z dvacátého místa s mankem více než minutu. Na prvních třech položkách ale neminula a po třetí střelbě se dokonce ocitla v čele závodu. Dvě chyby v závěru ji ale odsunuly, přesto si připsala třetí nejlepší individuální výsledek v sezoně.

Vítková odstartovala 14 sekund po Dahlmeierové, ale už po kilometru a půl se na vedoucí dvojici dotáhla. Zatímco Dahlmeierová a její krajanka Fraziska Hildebrandová byly bezchybné, Vítková musela na trestné kolo. Domračevová i Mäkäreinenová minuly hned dvakrát, naopak čistou střelbou zahájila Soukalová atak stupňů vítězů.

Soukalová přišla o zlato poslední střelbou

Soukalová nechybovala ani na druhé střelbě, byť se dramaticky změnilo počasí, začalo foukat a snažit. A protože Vítková podruhé rovněž jednou minula, obě české biatlonistky jely v polovině závodu vedle sebe.

Na první "stojku" biatlonistky přijely ve velké chumelenici a silném větru a pořadí se totálně promíchalo. Ze špičky všechny závodnice chybovaly, vedoucí Hildebrandová dokonce třikrát, Vítková dvakrát. Naopak Soukalová byla jednou ze dvou biatlonistek s čistým štítem i po třetí střelbě a ocitla se rázem v čele.

V poslední střelbě ale nebylo kvůli hustému sněžení skoro nic vidět a Soukalová dvakrát minula. Z první pozice klesla a na medaili jí nakonec chybělo osmnáct sekund. Do vedení se dostala Domračevová a už ho nepustila. Čtyři chyby na střelnici měla i nejrychlejší běžkyně Mäkäräinenová, Dahlmeierová se na stupně vítězů dostala díky čisté poslední střelbě.

Mezi muži opět dominoval Fak

Šlesingr vyrazil do stíhačky se ztrátou sedmi desetin vteřiny na třetího Schemppa. Dlouho se čela držel, protože obě ležky zvládl čistě. Fak, Fourcade a Schempp se na prvních třech místech drželi stejně suverénně a rozhodovala poslední položka.

Tam český biatlonista udělal jednu chybu, musel na trestné kolo a tím se připravil o umístění v první desítce. Drama probíhalo na medailových pozicích, Fak minul jeden terč a nechal se dojet Fourcadem a Schemppem. Slovinec si ale zlato pohlídal, druhý byl Němec, který ve stoupání trochu přišlápl lyži Francouzovi a předjel ho.

"Michalovi moc nevyhovuje pomalejší terén, jak odpoledne napadl sníh, nebylo to tak uježděné a měl to tak hodně složité," prohlásil po závodu šéftrenér Ondřej Rybář.

Co se týče dalších Čechů 31. byl Jaroslav Soukup, 33. Michal Krčmář a 39. Ondřej Moravec. Všichni tak dosáhli na body.

SP v biatlonu v Novém Městě n.Mor. (Žďársko):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Domračevová (Běl.) 35:22,3 (4 tr. okruhy), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -6,8 (4), 3. Dahlmeierová -14,9 (3), 4. Hinzová (obě Něm.) -24,0 (2), 5. Soukalová (ČR) -33,2 (2), 6. Glazyrinová (Rus.) -34,5 (3), 7. Džymová (Ukr.) -43,9 (2), 8. Tofalviová (Rum.) -45,5 (2), 9. Valj Semerenková (Ukr.) -48,2 (4), 10. Krjuková (Běl.) -49,1 (2), 11. Vítková -49,2 (5), ...14. Puskarčíková -1:12,9 (3), 30. Tomešová -3:42,3 (5), 34. Landová (všechny ČR) -4:33,9 (6).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 25 závodů): 1. Mäkärainenová 750, 2. Domračevová 723, 3. Valj Semerenková 579, 4. Vítková 552, 5. Hildebrandová (Něm.) 504, 6. Wiererová (It.) 477, ...8. Soukalová 417, 35. Puskarčíková 136, 43. Landová 112, 77. Tomešová 11.

Muži - stíhací závod (15 km):

1. Fak (Slovin.) 37:24,9 (1 tr. okruh), 2. Schempp (Něm.) -4,4 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -13,3 (0), 4. Semjonov (Ukr.) -20,3 (0), 5. Smith (Kan.) -24,1 (0), 6. Garaničev (Rus.) -45,6 (1), 7. Birnbacher -46,8 (0), 8. Lesser -54,7 (1), 9. Peiffer (všichni Něm.) -1:01,9 (2), 10. Lindström (Švéd.) -1:02,3 (0), 11. Šlesingr 1:17,9 (1), ...31. Soukup -3:17,0 (2), 33. Krčmář -3:28,9 (3), 39. Moravec (všichni ČR) -4:03,7 (4).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 663 b., 2. Schempp 657, 3. Šipulin (Rus.) 600, 4. Fak 583, 5. J. Bö 480, 6. Svendsen (oba Nor.) 470, 7. Moravec 430, ...10. Šlesingr 359, 44. Krčmář 84, 46. Soukup 81, 63. Krupčík (ČR) 28.