Smíšená štafeta biatlonistů rozjásala Nové Město stříbrem

Smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec si totiž v dramatickém doběhla pro druhé místo.
O čtyři sekundy vyhrálo Norsko, jehož finišman Tarjei Bö zvládl lépe poslední střelbu, třetí dojeli Ukrajinci. Ondřej Moravec si na cílové čáře neodpustil parádičku.
Vítkové na úvodním úseku vyšla střelba téměř dokonale.
Po jediném dobíjení jela v čele spolu s Ukrajinkou Varvynecovou téměř o půl minuty před dalšími soupeřkami.
Aktualizováno 6. 2. 2015 18:42
Závod smíšených dvojic, který se jel v rámci SP poprvé, ovládli Rusové před Norskem a Ukrajinou.

Nové Město na Moravě - Čeští biatlonisté mají ze závodů Světového poháru před domácími fanoušky v Novém městě na Moravě první medaili. Kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec si ve smíšené štafetě dojelo pro druhé místo za vítězným Norskem.

"Před takovou kulisou a takový publikem mít pódium, to nemůžu být nespokojený. Co víc si přát," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář. Do Nového města totiž podle oficiálních informací dorazilo 32 tisíc fanoušků.

"Na střelnici mi běhal mráz po zádech. ty tribuny jsem nezažil ani na olympiádě, takže nervy docela pracovaly," dodal šéftrenér.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Vítková rozběhla štafetu skvěle, i když startovala až z devátého místa, brzy táhla celé startovní pole. Na ležce jednou chybovala a musela opravovat, podruhé už ale vyčistila všechny terče a šla opět na první místo.

Soukalová tedy vyrazila do závodu z prvního místa a udržela ho i na střelnici po první položce. Na stojce už ale musela dobíjet a klesla na čtvrté místo.

Čelní pozici českým barvám vrátil opět až Michal Šlesingr, který skvěle ležku a vstoje vyrobil jen jednu chybu. Moravce pak poslal do hry ve stejném čase jako předávali Norové.

Tam se boj o zlato zúžil jen na Česko s Norskem, protože Ukrajinec Semjonov pokazil první střelbu. Na poslední položce Moravec jeden terč minul, zatímco Tarjei Bö vyrazil vstříc prvnímu místu. Češi si tak nakonec vyválčili stříbro. Bronz udržela Ukrajina před čtvrtým Ruskem.

"Perfektní závod, na první místo chyběl kousíček, ale jsme i tak naprosto spokojení. Myslím, že proti mistrovství světa, které tady bylo před dvěma lety, to byl slabý odvar. Na trati jsem neslyšel od servisu jediného slova. Nevím, jestli jsem někdy něco podobného v Čechách zažil," zhodnotil Moravec.

Závod dvojic rozhodla Krčmářova minela

V dnešním prvním závodě smíšených dvojic, který se jel v rámci SP poprvé, obsadili Eva Puskarčíková a Michal Krčmář třinácté místo. Vyhrála ruská štafeta ve složení Jana Romanovová - Alexej Volkov. Závod jsme sledovali živě zde.

"Byl to dobrý předskokan pro mix štafetu. Na mě ten závod určitě nezapůsobil, je to dost zmatečné. Asi to nebude můj favorit," přiznal Rybář.

Novinka v seriálu Světového poháru začala pro české závodníky solidně. Po první střelbě se Puskarčíková držela s jednou opravou na sedmém místě. Na stojce chybu zopakovala a Krčmářovi předávala na 14. místě.

Na první ležce mužů se z českého pohledu lámal chleba. Na střelnici přišel poryv, který Krčmáře vyvedl z míry, opravoval mířidla a zůstaly mu viset tři terče.

"Je mi líto, že se mu ta první položka nepovedla, ale na ten vítr prostě zareagoval pozdě. Druhou položku bylo všechno jak mělo. Pro celý závod to bylo fatální," dodal Rybář.

Sám Krčmář si po závodě sypal popel na hlavu. "Během položky začalo foukat a skončilo to katastrofou. Rozhodně jsme měli na víc."

Lesser selhal v boji o zlato

Puskarčíková se poté snažila ztrátu stáhnout, ale sama na stojce chybovala, když trefila jen jeden terč. Krčmář pak dotáhl českou dvojici alespoň na 13. místo.

"Výborná atmosféra, strašně se mi to líbilo. Z třináctého místa ale nadšení nejsme, doufali jsme, že to bude lepší," hodnotila výkon Puskarčíková.

Dramatický byl boj o zlato. Německo ještě před poslední položkou vedlo o dvacet vteřin. Lesser ale naprosto poslední střelbu pokazil, musel na čtyři trestná kola a zařadil se až pod stupně vítězů. Jeho zaváhání využil Rus Volkov, jenž dotáhl Rusy k triumfu.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Závod smíšených dvojic: 1. Romanovová, Volkov (Rus.) 35:43,3 (0 trest. okruhů), 2. Olsbuová, L'Abée-Lund (Nor.) -21,5 (0), 3. Džymová, Tyšenko (Ukr.) -24,6 (0), 4. Kummerová, Lesser (Něm.) -38,9 (3), 5. Latuilliereová, Beatrix (Fr.) -1:57,8 (0), 6. Anderssonová, Femling (Švéd.) -1:57,9 (1), ...13. Puskarčíková, M. Krčmář (ČR) -3:14,2 (7).

Smíšená štafeta: 1. Norsko (Hornová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) 1:12:49,2 (0+6), 2. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) -4,1 (0+5), 3. Ukrajina (Varvynecová, Valj Semerenková, Pidručnyj, Semjonov) -1:21,3 (1+7), 4. Rusko -1:50,4 (1+9), 5. Francie -2:22,6 (2+13), 6. Německo -2:23,6 (1+11).