Upjatý Krčmář? Ne, pivo ke sportu nepatří, míní výživový poradce. Ani jako tmel party

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 8. 2022 15:03
Poměrně nevinná slova libereckého fotbalisty Micka van Burena, který po vynikajícím sobotní výkonu řekl, že tým oslaví výhru na večeři, kde nejspíš padne pár piv, nadzvedla biatlonistu Michala Krčmáře. "Tohle je špatně!" vyťukal na sociální síti olympijský medailista. A výživový poradce Libor Vítek se postavil na jeho stranu, alkohol podle nich ke sportu vůbec nepatří.
Biatlonista Michal Krčmář se na Twitteru opřel do fotbalisty Micka van Burena.
Biatlonista Michal Krčmář se na Twitteru opřel do fotbalisty Micka van Burena. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Mick van Buren v sobotu pomohl Liberci hattrickem k ligové výhře 5:1 nad Teplicemi. Slovan tak potvrdil výborný vstup do sezony a po dvou kolech zůstal v lize nakonec jediným týmem bez ztráty bodu.

"Předpokládám, že zítra máme volno, tak si na společné večeři dáme pár piv. Tak se, myslím, slaví českým způsobem," prohlásil nizozemský útočník, který působí v české lize s krátkou přestávkou již od roku 2016 a v současnosti hostuje v Liberci z pražské Slavie.

Jeho výrok zachytil biatlonista Michal Krčmář a zveřejnil na Twitteru nesouhlasnou reakci. "Takhle úroveň profi sportu u nás nezvedneme! Je mi jedno, jaké jsou zvyky, prostě tohle je špatně!" napsal.

Strhla se velmi živá debata, v níž se někteří uživatelé dlouholetého českého reprezentanta a stříbrného medailisty z Pchjongčchangu 2018 zastávali. Většina komentujících však prosazovala názor, že na dvou nebo třech pivech po vyhraném zápase není nic špatného.

"V profesionálním sportu už většinou každý ví, jak se chovat a co potřebuje. Vůbec nevidím problém v tom, že šel na večeři s klukama z týmu a dal si pár piv. Tohle je týmový sport," reagoval na Twitteru bývalý hokejový obránce Ladislav Šmíd, majitel 583 startů v NHL.

"Michale, omlouvám se, ale jste moc upjatý," napsal Krčmářovi zase Jakub Koreis, někdejší útočník hokejové Sparty či Komety.

Liberecký Mick van Buren zazářil proti Teplicím hattrickem.
Liberecký Mick van Buren zazářil proti Teplicím hattrickem. | Foto: ČTK

Na stranu biatlonisty se naopak postavil profesor Libor Vítek, sportovní výživový poradce, uznávaný hepatolog a klinický biochemik, který zároveň v posledních letech působí jako lékař českého biatlonového týmu.

"Ten komentář nebyl upjatý ani přehnaný. Ale není překvapení, že v naší společnosti, tolik shovívavé a tolerantní ke konzumaci alkoholu, vyvolal kontroverzní reakce," míní Vítek.

Takže představují dvě nebo tři piva pro ligového fotbalistu po zápase problém? "Jistě. Alkohol představuje problém i v obecné rovině pro celou populaci. Dnes je již potvrzené, že jakákoli konzumace alkoholu zvyšuje úmrtnost. Ani jeho sebemenší množství není zdraví prospěšné, navzdory tomu, co se dříve udávalo," říká specialista z Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

"Co se týče vrcholového sportu, sem alkohol nepatří vůbec. Zhoršuje regenerační schopnosti, oslabuje imunitní systém, negativně ovlivňuje pohybový aparát, stejně tak jako aerobní kapacitu. V neposlední řadě představuje i významnou kalorickou zátěž," pokračuje.

Výše uvedené platí podle Vítka pro všechny vrcholové sportovce bez ohledu na jejich zaměření. Byť se nároky na lidské tělo liší podle délky a objemu tréninkové zátěže.

Krčmář v diskuzi na Twitteru zmínil, že v průběhu soutěžní sezony abstinuje a v období volna si dopřeje maximálně tři až čtyři piva za měsíc.

Vítek z vlastní zkušenosti potvrzuje, že alkohol skutečně nemá mezi českými biatlonisty místo. Ani na oslavu úspěchů. "Markéta Davidová sice oslavila loňský titul mistryně světa v Pokljuce lahví šampaňského, nicméně ta se rozdělila na symbolický přípitek pro dvacet lidí v týmu," vzpomíná lékař.

A když parodický účet Neobjektivní novinář Krčmářovi připomněl, že biatlonisté pijí pivo ve velkém přímo na stupních vítězů, reprezentant s úsměvem odvětil, že v těchto případech se jedná o nealko drink.

Profesor Vítek nerozporuje, že někteří sportovci jsou úspěšní i navzdory častější konzumaci alkoholu. "Dokonce znám olympijského medailistu či mistra světa, kteří byli schopní vypít v průběhu sezony i deset piv za večer," tvrdí spolupracovník Českého olympijského výboru.

"Ale patrně by byli o dost lepší, kdyby alkohol nepili," dodává.

A neobstojí u něj ani tradiční argument, kterak dokáže posezení u piva někdy vyřešit různé problémy ve sportovní partě. "Ne, vrcholový sport skutečně není o tmelení kolektivu prostřednictvím alkoholových večírků," uzavírá nutriční specialista.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Půllitr Budvaru zdraží o korunu až dvě. Pivovar to odůvodnil růstem nákladů

Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo na českém trhu v průměru o deset procent. K 1. říjnu zdražil i Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar. Půllitr Budvaru zdraží o korunu až dvě koruny. Příčinami jsou rostoucí ceny energií i klíčových surovin, jako jsou chmel a slad. Meziročně tak národnímu podniku stoupnou náklady o několik set milionů korun. Od 1. listopadu zároveň zvýší mzdy. 

Ceny stoupnou u výrobků ve všech obalech, tedy pivo lahvové, sudové i v plechovkách. "Nárůst ceny elektřiny o tři sta procent, to jsou pro nás desítky milionů, to stejné u ceny plechovek, ceny lahví, kartonáže, obalového materiálu a energií. Očekáváme zásadnější růst cen sladu, který je pro nás nejpodstatnější položkou. Podle zpráv z chmelnic to vypadá na katastrofální úrodu. V této chvíli už nemáme jediný vstup, u kterého bych mohl říci, že nám zásadně nepodraží," řekl řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák. Suroviny i obaly zdražily o víc než deset procent, dodal.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ukrajinská ekonomika letos klesne o 35 procent, očekává Světová banka

Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Nový odhad nicméně představuje zlepšení proti červnové prognóze, kdy SB propad odhadovala na 45,1 procenta. Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu korun).

"Ukrajina nadále potřebuje obrovskou finanční podporu," uvedla viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová. Ukrajina podle ní peníze potřebuje kvůli zbytečnému pokračování války i kvůli financování projektů na obnovu a rekonstrukci. Světová banka předpokládá, že v příštím roce se ukrajinská ekonomika vrátí k růstu, který nyní odhaduje na 3,3 procenta. Upozorňuje ale, že výhled je velmi nejistý a bude záviset na vývoji války.

Zdroj: ČTK
Další zprávy