Čeští atleti mají nové dresy. Dominantní bude bílá místo červené

ČTK ČTK
9. 8. 2022 14:14
Čeští atleti budou příští týden na mistrovství Evropy závodit v nových reprezentačních dresech. Dominantní barvou jejich úborů bude bílá místo dosavadní červené. Změna designu reprezentačního oblečení souvisí se změnou jeho dodavatele, kterým je nově španělská firma Joma.

Vůbec první akcí s novým partnerem bylo dubnové mistrovství ČR v půlmaratonu v Pardubicích. Reprezentace oblečení nedostala na mistrovství světa, jak se původně plánovalo, ale až nyní na mistrovství Evropy. Bílá na dresech českých atletů dominovala už dříve. "Moc mě těší, že se vracíme zpět k národním barvám. Nový design dresů se mi moc líbí," uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Kolekci dnes naživo předvedli také někteří z více než pěti desítek atletů, kteří ji obléknou přímo na olympijském stadionu v Mnichově. "Já jsem měl možnost v ní i trošku běhat, natáčel jsem s ní běžecký sport. Líbí se mi, že je to návrat k tradičnějším barvám, ta bílá rezonuje s námi," řekl mílař Jan Friš. "Myslím, že je především slušivá a že se na mistrovství Evropy v Mnichově bude na co koukat," doplnila Diana Mezuliáníková.

Sama se ráda před závody upravuje. "Je to pro mě taková rutina a je to spíš proto, abych v uvozovkách zabila čas. Většinou se startuje pozdě večer, tak si tam dávám takovou tu hodinku," prozradila běžkyně, která obvykle nastupuje nalíčená. Není to ale nezbytné. "Už jsem startovala na závodech ve Španělsku, kde jsem si zapomněla úplně všechno na zkrášlení, a běžela jsem dobře. Takže to nehraje roli, že bych se bez malovátek nedokázala postavit na start. Je to spíš pro dobrý pocit," dodala.

Stejné reprezentační oblečení by vedle dospělých atletů měli mít i členové mládežnických národních výběrů počínaje patnáctiletými atlety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Biden přijme 1. prosince francouzského prezidenta Macrona

Americký prezident Joe Biden přijme 1. prosince ve Washingtonu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, oznámila v pondělí mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Jedním z hlavních důvodů návštěvy je i shodný pohled obou státníků na význam podpory Ukrajiny napadené Ruskem, uvedla mluvčí.

"Hluboce si vážíme našich vztahů s Francií, která patří k našim nejdůležitějším spojencům," uvedla mluvčí. Francie a USA "sdílejí demokratické hodnoty i ekonomické vazby, úzce spolupracují na bezpečnostních a obranných otázkách," dodala Jean-Pierreová.

Biden a Macron se před týdnem setkali v Londýně na pohřbu zesnulé britské panovnice Alžběty II. Na recepci pořádané novým britským králem Karlem III. se podle médií dohodlo několik návštěv na nejvyšší úrovni.

Macron navštívil Oválnou pracovnu již v roce 2018, tehdy tam ovšem úřadoval Bidenův předchůdce Donald Trump, připomněla stanice BFM TV.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při protestech, které v Íránu pokračují více než týden, zemřelo nejméně 76 lidí

Při protestech, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě, zemřelo nejméně 76 lidí, uvedla v pondělí nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu. Mezi mrtvými je šest žen a čtyři děti. Íránská státní média naposledy o víkendu hovořila o 41 mrtvých.

"Podle informací, které organizace Iran Human Rights sesbírala, bylo při demonstracích zabito nejméně 76 lidí ve 14 íránských provinciích," stojí v prohlášení IHR, ze kterého citovala agentura AFP. Nevládní organizace podle svých slov získala "videozáznamy a úmrtní listy, které potvrzují, že bezpečnostní složky na demonstranty střílí ostrými náboji".

Protesty se v uplynulých dnech konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie před téměř dvěma týdny zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Británie chce pokutovat TikTok kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětí

Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok by mohla v Británii dostat pokutu 27 milionů liber (zhruba 740 milionů Kč) kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětských uživatelů. Informoval o tom britský úřad na ochranu osobních údajů (ICO). Podle úřadu je možné, že aplikace zpracovávala data o uživatelích mladších než 13 let bez potřebného souhlasu rodičů. Majitelem TikToku je čínská společnost ByteDance.

"TikTok by mohl čelit pokutě 27 milionů liber poté, co vyšetřování ICO zjistilo, že tato firma možná porušila britský zákon o ochraně údajů," uvedl úřad ve zprávě. Dodal, že firmě zaslal právní dokument, který předchází vyměření pokuty. Upozornil, že před přijetím konečného rozhodnutí posoudí veškerá vyjádření podniku.

V nynější fázi podle úřadu stále není jisté, že firma zákon porušila a že dostane pokutu. Aplikace TikTok podle agentury AP uvedla, že s předběžnými závěry úřadu nesouhlasí a že mu hodlá předložit oficiální reakci.

"Všichni usilujeme o to, aby děti mohly poznávat digitální svět, ale s řádnou ochranou osobních údajů," uvedl šéf úřadu John Edwards. "Podniky poskytující digitální služby mají zákonnou povinnost tuto ochranu zajistit. Podle našeho předběžného názoru však TikTok tento požadavek nesplnil," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy