Masakr českého tenisu? Ano, ale budoucnost nevypadá špatně

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 6. 2013 6:00
Ani jeden český tenista se neprobojoval ve dvouhrách do osmifinále French Open. Odborník Vladislav Šavrda v tom nevidí tragédii, naopak si všímá pozitivních signálů.
Špatný grandslam pro české barvy symbolizuje prohra Tomáše Berdycha v prvním kole.
Špatný grandslam pro české barvy symbolizuje prohra Tomáše Berdycha v prvním kole. | Foto: Reuters

Praha - Sedm dní hrůzy si museli při letošním French Open prožít čeští tenisoví fanoušci. Naděje na dobrý výsledek se den za dnem rozpadala před očima a konečný výsledek je tristní.

Česká republika nemá ve dvouhrách ani jednoho zástupce mezi šestnácti nejlepšími.

Nejdál se prokousaly Petry Cetkovská a Kvitová, které došly do třetího kola.

Naopak velké naděje Tomáš Berdych, Lucie Šafářová, či Klára Zakopalová nezvládly na druhém grandslamovém turnaji sezony hned svůj první duel.

Zklamání ano, nadějí je ale Veselý

Tenisový odborník Vladislav Šavrda přiznává zklamání, v neúspěchu ale nevidí žádnou výraznou tragédii. Naopak si všímá pozitivních signálů.

"Celkově je to zklamání, to ano. Ale když se na ten turnaj podíváme blíže, zjistíme, že to byla určitá souhra nepříznivých faktorů. Počínaje losem, speciálně u Berdycha a Zakopalové. Občas se stane, že turnaj nesedne, ale nevidím v tom nějakou hrozbu směrem k budoucnosti," uklidňuje české příznivce Šavrda.

Jeden fakt je totiž neoddiskutovatelný. Česká špička se optimisticky rozšiřuje. "Nezoufal bych. Prostě se to nepovedlo výsledkově, ale rozhodně je na čem stavět," říká Šavrda.

Poprvé se třeba do hlavní soutěže na grandslamu probojoval teprve devatenáctiletý Jiří Veselý. Sice skončil v prvním kole, proti favoritovi Philippu Kohlschreiberovi z Německa ovšem žádnou ostudu neudělal. Naopak.

Kreativní Cetkovská vylepšila dojem

"Podal velice slušný výkon, absolvoval čtyřsetovou bitvu. Všechno nasvědčuje tomu, že se bude rychle probojovávat do nejlepší světové stovky. Je to velký příslib českého tenisu," chválí Šavrda svěřence trenéra Jaroslava Navrátila.

Příjemně překvapila i Petra Cetkovská. O ní se v Čechách moc neví, žije a trénuje totiž v Paříži.

"Nemáme o ní přehled, ale rozhodně příjemně překvapila. Je to kreativní hráčka. Uhrála dvě kola, ale na Vinciovou neměla, na to jí zatím chybí herní praxe," říká Šavrda na adresu osmadvacetiletý tenistky, která si po desetiměsíční pauze zaviněné zdravotními patáliemi (více čtěte zde) na Roland Garros poradila s Ruskami Pučkovovou a Pavljučenkovovou.

Berdych doplatil na brutální los

Symbolem českého neúspěchu byl brzký konec Tomáše Berdycha. Česká jednička byla odborníky považována po Djokovičovi a Nadalovi za jednoho z největších favoritů celého turnaje. 

"Strašně mu fandím. Konkurence je velká, ale Berdych na to má. Fyzicky je výborně připravený, psychicky vyzrál. Řadím ho mezi lidi, kteří mohou French Open vyhrát," říkal před turnajem bývalý český tenista Karel Nováček.

Jenže potom zaúřadovala ruka Marii Šarapovové, která Berdychovi z osudí vytáhla jako soupeře pro první kolo "létajícího Francouze" Gaela Monfilse, který se vracel na kurty po dlouhodobém zranění.

Pařížan Monfils domácí prostředí využil a po úžasném výkonu Berdycha po pětisetové válce vyřadil. "Byl to ten nejnepříznivější los, který si lze vůbec představit," kroutí hlavou Šavrda. 

I Zakopalová měla smůlu

Monfils je bývalou světovou sedmičkou a jeho nevídaný talent se v době zranění nikam neztratil.

"Samozřejmě mu klesl ranking, ale dostat ho v prvním kole byla vážně smůla. Berdych s ním odehrál velmi kvalitní zápas, v němž rozhodovaly maličkosti," dodává expert. Lze si tak jen domýšlet, kam by český hráč došel, nebýt ultratěžkého losu.

Podobně těžkou soupeřku dostala hned na úvod Klára Zakopalová. Česká dvojka se musela utkat se světovou šestadvacítkou Kaiou Kanepiovou z Estonska.

A po měsících, v nichž musela válčit se svou tradiční silnou jarní alergií a astmatem, na těžkou soupeřku nestačila. Prohrála 6:7 a 2:6.

Kvitová tenis umí, ale ta psychika

Na tradiční nevyrovnanost svých výkonů doplatila Petra Kvitová. Světová sedmička marně vzpomíná na zlaté časy, které zažívala především v roce 2011, kdy ovládla Wimbledon a Turnaj mistryň, a její hra už delší dobu působí velmi nepříznivě na nervy českých fanoušků.

Po několika skvělých míčích dokáže rodačka z Bílovce nasázet několik hrubých chyb za sebou. Trápí se na servisu a její psychické rozpoložení není dobré.

"Petra uhrála povinné dvě kola a pak prohrála zápas, který rozhodně prohrát nemusela. Neustále má velké výkyvy formy a je otázkou, kdy se jí to podaří stabilizovat. Tenis samozřejmě umí, ale je to u ní hodně navázané na psychiku," říká o Kvitové Šavrda.

"Je to škoda, protože měla příznivý los a celkem lehkou cestu až do čtvrtfinále," dodává.

Štěpánek vyhořel s juniorem

Poměrně úspěšně lze hodnotit French Open z pohledu výkonů Lukáše Rosola a Jana Hájka, kteří oba uhráli jedno kolo.

"U Hájka je to úspěch, ve druhém kole na Querreyho neměl, protože to je prostě lepší hráč. Rosol udělal jedno kolo a s Italem Fogninim to mělo být rozhodně vyrovnanější, ten zápas se Lukášovi nepovedl," podotýká Vladislav Šavrda.

Radek Štěpánek vypadl hned v prvním kole s osmnáctiletým juniorem Kyrgiosem.

"Radek se na antuce necítí nejlépe, obzvlášť když jde deštivo a míče jsou těžké. To mu nesvědčí a asi ani sám nepočítal, že by došel někam dál. Ale prohrát s juniorem ve třech tie-breacích, to je určitě zklamání," pokračuje tenisový trenér.

Z žen potěšila už jen Hlaváčková

A ostatní ženy? Z nich Šavrda chválí pouze Andreu Hlaváčkovou, která v prvním kole odehrála skvělý zápas s nasazenou devatenáctkou Pavljučenkovovou. 

"Byla pár míčů od vítězství, hrála velmi dobře. Hradecká, Šafářová a sestry Plíškovy, to naopak nebyla vůbec potěšitelná vystoupení," uzavírá Šavrda.

 

Právě se děje

Další zprávy