Dauhá - Silniční cyklista může vyhrát Tour de France, Giro nebo Vueltu, jednu ze slavných jarních klasik nebo týdenní etapový závod, žádný z těchto triumfů ale nepřináší privilegium duhového trikotu na celou další sezonu. O ten se bojuje jen jednou za rok na mistrovství světa a mezi závodníky se těší velké prestiži.
Kláním o titul dnes vyvrcholí týdenní šampionát cyklistů v Kataru. Více než o výkonech a jednotlivých závodech se v jeho průběhu mluvilo o vysokých teplotách a nedostatečném zájmu diváků v místě konání. Přesto by právě v královském silničním závodě mužů měl nastat jeho pravý vrchol.
O duhový dres se pojede na 257,5 kilometrech, které jezdce nejprve zavedou z Dauhá do přilehlé pouště a pak zpět na závěrečných sedm okruhů na umělém ostrově Perla Kataru.
Tato trasa s rovinatým profilem pochopitelně nahrává spíše sprinterům, a proto se do okruhu největších favoritů řadí jména jako Mark Cavendish, André Greipel, Marcel Kittel a pochopitelně také obhájce Peter Sagan.
Sagan: Duhový dres už jeden mám, pod tlakem nejsem
Slovenský cyklista si však tradičně z velkého závodu příliš nedělá. Na otázku, zdali je pod tlakem, odvětil: "Ne, co bych mohl ztratit?" Že by duhový dres? "Jo, ale už jeden mám. Nemám co ztratit," vykládal přímo v Dauhá.
Že se na silniční závod Sagan příliš neupíná, dokazuje i jeho poněkud neortodoxní příprava. Do Kataru dorazil až ve čtvrtek, kdy řada jeho kolegů za sebou již měla týdenní pobyt s adaptací na místní podmínky.
"Nevěděl jsem, kde by se tu dalo trénovat. A taky nejsem příliš často doma, takže jsem tam chtěl strávit trochu času," vysvětloval šestadvacetiletý rodák z Žiliny, který se bude v nedělním dlouhém závodu muset na rozdíl od řady konkurentů spolehnout sám na sebe.
Vždyť třeba Britové postaví devítičlenný tým, který pravděpodobně pojede na lídra Cavendishe, zatímco Sagan se musí spokojit "pouze" s krajanem Michalem Kolářem a bratrem Jurajem. Loni v Richmondu ale sólovým nástupem potvrdil, že se bez týmové podpory obejde.
Vydrží spurteři objemnou dávku kilometrů?
Pouť katarskou pouští však nebude jen o Saganovi. Profil a charakter závodu by měl hrát do karet sprinterům, jeho délka v kombinaci s vysokými teplotami ale možná některé z nich vyřadí ze hry. Finišovat po více než 250 kilometrech je totiž úplně něco jiného, než co zažívají spurteři v rovinatých etapách na Grand Tour, které zpravidla bývají zhruba o sto kilometrů kratší.
Přesto se čeká atak od Marka Cavendishe, mistra světa z roku 2011 z Kodaně. Brit letos zazářil čtyřmi etapovými triumfy na Tour de France a nedávno prokázal formu šestým místem na Paříž-Tours.
Silný a početný tým postavili rovněž Němci, jejichž lídrem se po váhání trenérů nakonec stal André Greipel. Pro čtyřiatřicetiletého závodníka jde dost možná o vůbec poslední příležitost získat duhový dres, i proto směřoval své výkony k závěru roku. Pomáhat mu navíc bude Tony Martin, vítěz středeční časovky a obětavý pracant na rovinách.
Štybarovi by svědčilo roztrhání pole, před MS je ve formě
Závěrečný spurt ovšem není jedinou variantou vývoje silničního závodu. Roztrhat peleton může obávaný pouštní vítr, s takovou situací by si měli umět poradit Tom Boonen nebo olympijský vítěz Greg Van Avermaet.
Tento scénář by více než hromadný finiš ocenil také český lídr Zdeněk Štybar. I jeho forma směrem k šampionátu vzrůstala, na Eneco Tour skončil celkově sedmý, Giro del Piemonte dokončil na osmé pozici a na Memoriálu Franka Vanderbroucka dojel druhý.
Opřít se nebude moci o pomoc nemocného Leopolda Königa ani absentujícího Romana Kreuzigera, v českém dresu se tak představí spíše nezkušení cyklisté: Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Jiří Polnický, František Sísr a Daniel Turek.
Štybar tak, stejně jako obhajující Peter Sagan, není pod tlakem a může jen překvapit. V Dauhá totiž "musí" především sprinteři. Jejich snažení v silničním závodu nabídne od 9:15 v přímém přenosu stanice ČT Sport.