Innsbruck - Celkem 21 závodníků vyslala česká reprezentace na mistrovství světa v silniční cyklistice. Tyrolský Innsbruck, kde šampionát odstartoval nedělními časovkami týmů, přivítal rekordní českou účast napříč všemi kategoriemi. A šéftrenér české výpravy Tomáš Konečný neskrývá ambice. "V juniorských kategoriích chceme medaile, v elitě umístění v top 10 od Romana Kreuzigera," říká.
Lídr sestavy mužů v kategorii Elite je tedy jasný. Na hornaté trati s téměř 5000 metry převýšení má člen profesionálního týmu Mitchelton-Scott ideální příležitost ke skvělému výsledku.
"Trať je extrémní a konkurence obrovská," poukazuje lídr české reprezentace na netradičně poskládaný profil posledního klání šampionátu, které se pojede v neděli. Závodníci se po 80 kilometrech "zaváděcí" části z Kufsteinu k Innsbrucku poperou se šesti okruhy přes stoupání okolo legendárního ledového koryta Igls. Osm kilometrů dlouhý kopec s 5,7% stoupáním v průměru a maximem 10 procent poslouží silným týmům jako síto, přes které se s každým kolem bude peloton cedit a cedit.
Vrcholem závodu pak bude poslední kolo skrz již popsaný kopec k Igls a s prémií v podobě obávané stěny Gramartboden, pro místní cyklisty "Höll". 2,8 kilometru dlouhý kopec i s 28% maximem a vrcholem jen osm kilometrů před cílem bude odrazovým můstkem k titulu mistra světa.
"Innsbruck není daleko, prostředí je nádherné. Věřím, že se budeme moci opřít o české fanoušky," dodává 32letý Kreuziger, který podobnou šanci uspět na MS cítil v roce 2012.
The Men Elite Road Race is one of the hardest in the history of UCI Road World Championships. Here you see why:
— Innsbruck-Tirol 2018 (@ibk_tirol2018) July 18, 2018
▪ Total distance: 258.5 km
▪ Elevation gain: 4670 m
▪ Max. gradient: 28 %
▪ Circuit: 6 short laps + 1 long lap
Interactive Map >>> https://t.co/mxFP0YhOLU pic.twitter.com/35wk2JuWVD
Ve Valkenburgu na okruhu jeho oblíbené klasiky Amstel Gold Race však Kreuzigera vyřadil ze závodu technický problém. A skutečně, v porovnání s předchozími šampionáty lze Innsbruck označit jako raritní. Vždyť poslední šampionát s takovým převýšením se jel v roce 1995 v kolumbijské Duitamě. Na pódiu se tehdy za vítězným Olanem sešly legendy Grand Tours Indurain a Pantani.
Současnou generaci závodníků podobného ražení lze očekávat v intenzivním boji o duhový dres i letos. Z plejády vrchařů světového pelotonu bude chybět jen britská dvojice týmu Sky Chris Froome a Geraint Thomas, kteří už cítí velkou únavu po sezoně a nehodlají dál drancovat svou rezervu sil, včetně těch psychických.
Nebude však chybět třetí letošní britský vítěz Grand Tour Simon Yates, kterého stejně jako na nedávné Vueltě vyzve nestárnoucí Alejandro Valverde, který z 11 účastí na MS vybojoval osm medailí, ale nikdy ne zlatou. Po duhovém dresu dychtí protřelý Nibali, Francouzi sází na Alaphilippa s Bardetem, Kolumbie nominuje Quintanu, Lópeze i Urána. Řada favoritů je nekonečná a vzhledem k profilu trati je obhajoba tří předchozích titulů Petera Sagana nepravděpodobná.
Oproti loňskému šampionátu v Bergenu si Kreuziger prohazuje roli se Zdeňkem Štybarem, na kterého jsou okruhy mužského závodu příliš hornaté a přijíždí do Innsbrucku jako domestik: "Tenhle okruh je čistě vrchařský, Roman je v kopcích skvělý, udělám pro něj vše," vystihuje svá očekávání od šampionátu profesionál Quick-Stepu Štybar.
Českou šestici doplní další závodník World Tour týmu Jan Hirt, který v barvách Astany zrovna absolvoval Vueltu, a šanci dostanou i reprezentanti českého pelotonu Josef Černý, aktuální mistr ČR v silničním závodě i časovce, Karel Hník a Michael Kukrle. V časovce pak Černého doplní zkušený Jan Bárta.
Duhový dres pro Vacka
Medailové ambice české reprezentace se nejvíce upínají na závod juniorů, kde se opět šestičlenný tým semkne okolo Karla Vacka. Teprve osmnáctiletý vicemistr Evropy a rozený vrchař v současnosti cyklisticky dorůstá v Itálii. Díky jeho otci, bývalému československému reprezentantovi, je však Rakousko po Šumavě jeho druhým domovem, a tak nejstarší ze tří synů hodlá "domáckého" prostředí naplno využít.
Na příští rok navíc Vacek už podepsal kontrakt do profesionálního amerického týmu Hagens Berman Axeon, který dlouhodobě vede syn Eddyho Merckxe Axel a jenž se soustředí na výchovu závodníků do 23 let.
Vyrostli tady současní profesionálové jako Jasper Stuyven, Taylor Phinney, Alex Dowsett nebo George Bennet. Duhový dres z juniorského závodu má být Vackovým vstupním vkladem do nového týmu, který s druhodivizní licencí má s příslušným pozváním možnost startovat i na World Tour závodech.
Ostatní nejedou jen pro zkušenosti
Hornatá trať by měla svědčit jednadvacetileté talentované profesionálce Nikole Noskové, která nastoupí do časovky i silničního závodu žen Elite jako bronzová z časovky a zlatá ze silničního závody mistrovství Evropy U23. I ona se chce ukázat před vstupem do nového týmu. Nosková v příští sezoně posílí dánský tým Cervélo-Bigla.
Zajímavý výkon se čeká i od mužů kategorie U23. V časovce se představí čtvrtý z ME této kategorie Jakub Otruba a v silničním závodě si pro výsledek přijel cyklokrosový mistr světa Adam Ťoupalík, který se letos na silnici blýskl vítězstvím v etapě prestižního norského závodu Arctic Race of Norway a v Innsbrucku uzavře svou silniční sezonu.
Hned v prvním závodě týdenního programu MS - zmiňované týmové časovce komerčních týmů - se dvanáctým místem blýskl český tým Elkov-Author. Kontinentální tým poprvé v ryze české sestavě poměřil síly s nejlepšími mančafty světa na netradiční 60 kilometrů dlouhé trati s pětikilometrovým kopcem v poslední třetině závodu.
Reprezentace českého týmu ve složení Bárta, Černý, Hačecký, Kaňkovský, Kukrle a Otruba podtrhla současnou vzrůstající sílu české cyklistiky. Elkov porazil deset týmů včetně stájí z World Tour Lotto NL-Jumbo a AG2R. Šampionát začal pro české barvy úspěšně.
Kompletní česká nominace na MS v cyklistice 2018:
Juniorky:
Časovka: Markéta Hájková, Veronika Jandová
Silnice: Markéta Hájková, Veronika Jandová, Tereza Sásková
Junioři:
Časovka: Petr Kelemen
Silnice: Jakub Bouček, Jakub Hník, Petr Kelemen, Vladimír Mikšaník, Vojtěch Řepa, Karel Vacek
Muži U23:
Časovka: Jakub Otruba
Silnice: Jakub Otruba, Karel Tyrpekl, Adam Ťoupalík
Ženy Elite:
Časovka: Tereza Korvasová, Nikola Nosková
Silnice: Tereza Korvasová, Nikola Nosková
Muži Elite:
Časovka: Jan Bárta, Josef Černý
Silnice: Josef Černý, Michael Kukrle, Karel Hník, Jan Hirt, Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger