reklama
 
 

Tvrdá srážka a pak vozík. Olympijská šampionka okamžitě věděla, že už chodit nebude

12. 9. 2018 17:40
Kristina Vogelová skončila po červnové tvrdé srážce v tréninku na vozíku. Cyklistice se ale jedenáctinásobná mistryně světa chce věnovat dál.

Berlín - Olympijská vítězka a mistryně světa v dráhové cyklistice Kristina Vogelová, která po červnové nehodě v tréninku ochrnula, na cyklistiku nezanevřela. Sedmadvacetiletá Němka se v ní chce nadále angažovat a něco jí vrátit. Již před nehodou působila v komisi sportovců mezinárodní unie UCI.

Vogelová dnes poprvé od vážného zranění vystoupila na veřejnosti na tiskové konferenci v berlínské nemocnici, kde ji operovali a následně ošetřovali. Před osm desítek novinářů přijela na vozíku s úsměvem.

"Slzy ničemu nepomohou. Je to, jak to je. Jsem připravená se s tím poprat a vytěžit z toho maximum," uvedl Vogelová, která je s 11 tituly spolu s Australankou Annou Mearesovou nejúspěšnější ženou v historii světových šampionátů v dráhové cyklistice.

Na olympijských hrách získala v Londýně zlato v týmovém sprintu, v Riu de Janeiro triumfovala v individuálním sprintu a brala bronz v týmovém sprintu.

Vogelová utrpěla vážné zranění hrudi a páteře 26. června, když se v plné rychlosti na betonovém velodromu v Chotěbuzi srazila s mladým nizozemským jezdcem. Dnes uvedla, že bezprostředně po srážce věděla, že už nikdy chodit nebude.

"Říkala jsem si, 'dýchej, dýchej, dýchej'. A pak jsem viděla, jak ležím a jak na tom jsem. Když mi sundali boty, bylo mi jasné, že je hotovo, že je s chozením konec," popisovala Vogelová okamžiky po nehodě.

Na tiskové konferenci byla samý úsměv, aby zdůraznila, že se s tragickou situací vyrovnala. Hlavním cílem hvězdné cyklistky je nyní nebýt závislá na druhých a najít svou roli ve sportu.

"Chci zpět do života a nepotřebovat moc pomoci. Musím nyní využít sílu, kterou jsem měla v závodech, pro svůj život. Ptát se 'proč já' ničemu nepomůže," uvedla rodačka z Kyrgyzstánu. "Poprvé v životě mám možnost dělat svá vlastní rozhodnutí, být svobodná a učit se krok po kroku, co potřebuju. Chci něco dělat pro cyklistiku, chci jí něco vrátit," řekla Vogelová.

Nehoda v Chotěbuzi nebyla jejím prvním vážný úrazem na kole. V roce 2009 ji při tréninku na silnici srazil minibus a dva dny byla v kómatu, přesto se dokázala na dráhu vrátit.

Po červnové nehodě v Chotěbuzi uspořádal její klub Erdgas z Chemnitzu sbírku, v které se vybralo zhruba 120 tisíc eur (tři miliony korun). Dalších 150.000 eur (3,8 milionu korun) dostane Vogelová od pojišťovny. Peníze bude potřebovat například na přestavbu domu na bezbariérový či pořízení speciálně upraveného auta.

autor: ČTK | 12. 9. 2018 17:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama