České biatlonové hvězdy září stále jasněji, horečka stoupá

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 1. 2015 14:02
Po šesti zastávkách Světového poháru se biatlonový seriál stěhuje do Nového Města na Moravě.
Hvězdy českého biatlonu udělaly díru do světa a vrací se domů.
Hvězdy českého biatlonu udělaly díru do světa a vrací se domů. | Foto: (C) Český biatlon, Pavel Slavík

Praha - Biatlonová horečka. Termín, který se poprvé v České republice objevil před více než dvěma lety. Od chvíle, co Gabriela Soukalová na konci roku 2012 ve slovinské Pokljuce získala ve třech závodech kompletní sadu medailí, žije český národ dříve přehlíženým zimním sportem.

Euforie měla vyvrcholit na loňské olympiádě v Soči, což se také stalo. Pak měl ale podle mnohých přijít ústup ze slávy, jakási doba přechodná. V poolympijské sezoně to tak často bývá. Jenže stalo se něco, co čekal snad jen největší optimista. Horečka neklesá, naopak, stále se zvyšuje.

Dvanáct medailí v šesti areálech

Češi v úvodních dvou třetinách Světového poháru excelují. Na každé ze šesti zastávek seriálu si připsali aspoň jedno umístění na stupních vítězů. Tady je pro informaci přehled největších českých úspěchů:

Ve švédském Östersundu skončil Michal Šlesingr třetí v individuálním závodu a Ondřej Moravec druhý ve sprintu, stejně jako Veronika Vítková. V rakouském Hochfilzenu se poprvé blýskla ženská štafeta, a to bronzovou pozicí. Slovinská Pokljuka pak zažila comeback Gabriely Soukalové, která ovládla sprint.

Nový rok zahájily Češky štafetovým triumfem v německém Oberhofu, Veronika Vítková pak přidala triumf ze sprintu a stříbro ze závodu s hromadným startem. Na následné zastávce v Ruhpoldingu nabídla česká reprezentace fanouškům další štafetový triumf skvělých žen v sestavě Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková. A jako bonus dvě třetí místa v závodu s masovým startem pro Vítkovou a Šlesingra.

Zatím poslední šesté dějiště Světového poháru, italská Anterselva, pak viděla druhé místo ženské štafety. Celkem tedy dvanáct medailových umístění během šesti závodních víkendů. Pohádková bilance.

Ve výborné formě se teď čeští biatlonoví hrdinové vracejí domů. Do zahájení dalšího dílu SP v Novém Městě na Moravě zbývá jen deset dnů. A fanoušci pochopitelně očekávají velké věci. Vysočina aréna bude nepochybně narvaná k prasknutí, zájem o biatlon je v České republice stále markantnější.

Televizní rekord, Češi biatlon milují

Jako dobrý příklad slouží vývoj sledovanosti biatlonových přenosů na obrazovkách České televize. Nedělní stříbrná štafeta v italské Anterselvě se stala dokonce nejsledovanějším biatlonovým přenosem závodů Světového poháru v historii.

Dívalo se průměrně 705 tisíc lidí, sedmadvacet procent všech, kteří se v neděli odpoledne dívali na televizi. Dopolední mužská štafeta se pak usadila na druhém místě historické tabulky České televize.

„Spolu se zvyšující se atraktivitou biatlonu u české veřejnosti stoupá i zájem diváků. Sledovanost jednotlivých podniků Světového poháru od nového roku kontinuálně roste. Zatímco závody v Oberhofu zpočátku ledna sledovalo průměrně tři sta pět tisíc diváků, v Ruhpoldingu jich bylo již tři sta devadesát tisíc a tento víkend v Anterselvě dokonce čtyři sta devadesát pět tisíc. Průměrná sledovanost biatlonu se zvyšuje i v mezisezonním srovnání,“ vysvětlila Renata Týmová z České televize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy