Vítková: Poslední kolo jsem si užívala a sháněla vlajku

ČTK ČTK
14. 1. 2015 17:59
Česká ženská biatlonová štafeta vyhrála v této sezoně už dva závody.
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: CPA Eduard Erben

Ruhpolding - Ženy letos drží velmi vysoko český prapor na biatlonovém poli. Po loňské medailové sbírce na olympijských hrách se jim nyní daří rovněž individuálně, ale především září ve štafetě, kterou už dvakrát vyhrály.

Naposledy uspělo kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dnes v Ruhpoldingu a navázalo na triumf z minulého týdne v Oberhofu. Už v prosinci přitom naznačily formu bronzem v Hochfilzenu.

"Těžko říci, co za tím je," řekla Puskarčíková v rozhovoru Radiožurnálu. "Asi je to v dobré náladě, partě a tvrdém tréninku." S tím souhlasila i dvojnásobná olympijská medailistka Soukalová. "Nálada jde ruku v ruce s výsledky, které jsou od začátku sezony. Ty nás povzbudí a ženou dopředu," prohlásila.

Hamza: Koho by to před sezonou napadlo?

Biatlonistky čekaly ve Světovém poháru na vítězství více než 17 let. Před týdnem se radovaly v Oberhofu a nyní poprvé v historii vyhrály dvakrát za sebou. Proto si upevnily vedení v průběžné klasifikaci SP štafet. A navíc, což se Češkám ještě nepovedlo, se vyhouply rovněž do čela klasifikace Poháru národů.

Nadšený z úspěchů biatlonistek je předseda biatlonového svazu Jiří Hamza. "Ani snít o takových výsledcích by nás před sezonou nenapadlo," uvedl Hamza na svazovém webu. "Radujme se z toho, ale současně se na takový výsledek stále musíme dívat s pokorou. Každopádně Veronika ukázala, že je v top formě, Gábina se do ní blíží a Eva s Jitkou už závody zvládají mentálně. Navíc i ony zaznamenaly výkonnostní posun. Vzhledem k příštím olympijským hrám máme velmi perspektivní tým."

Vítková si závěr užívala

Základ k suverénní výhře v Ruhpoldingu položila na prvním úseku Puskarčíková perfektní střelbou i rychlým během. "Jela jsem si svůj závod a nekoukala okolo," komentovala svůj výkon. Po ní vyrazila Soukalová, které sněžení komplikovalo sjezdy. "Trať se zpomalovala a zdálo se, že budeme muset píchat i z kopce," řekla.

Nejkritičtější okamžik štafety zažila Landová. Na položce vleže musela třikrát dobíjet. "Úplně mi zatrnulo," prozradila, co prožívala. "Měla jsem promrzlé ruce, jak bylo mokro, a měla jsem problém rány vůbec spustit," popsala důvod problémů.

Situaci ale Landová ustála a finišmanka Vítková si na posledním úseku užila triumfální jízdu. "Byl to náš závod," radovala se Vítková. Už dlouho před cílem řešila, kde v rovince sežene českou vlajku. "Volali na mě, že tam někde bude, ale já jsem si vzala jinou. Celé poslední kolo jsem si jenom užívala," zářila Vítková.

Potvrdit formu mohou biatlonistky už příští týden v další štafetě v Anterselvě, pak Oslu a favoritkami budou rovněž na světovém šampionátu v Kontiolahti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy