Zase zlaté! Biatlonistky suverénně ovládly další štafetu

Aleš Vávra Sport Aleš Vávra, Sport
14. 1. 2015 15:54
České biatlonistky v Ruhpoldingu dominantním způsobem ovládly štafetu na 4x6 kilometrů.
Finišmanka české štafety Veronika Vítková.
Finišmanka české štafety Veronika Vítková. | Foto: ČTK

Ruhpolding - Medailové žně českých biatlonistek pokračují i v dalším díle Světového poháru, který tento týden hostí německý Ruhpolding. Hned v úvodní středeční štafetě si české reprezentantky doběhly podruhé v řadě pro zlato.

Stejně jako před týdnem v Obersdorfu přitom startovaly ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a s českou vlajkou v ruce finišující Veronika Vítková.

Druhé doběhly do cíle s více než minutovou ztrátou Bělorusky s finišmenkou Darjou Domračevovou, třetí skončily domácí Němky. Závod jsme sledovali živě zde.

Rybář: Úžasný závod, výsledky z říše snů

"Pro nás úžasný závod, holky pokračují ve výsledcích z říše snů. Tohle vítězství start-cíl, to je něco úžasného. Všechny závodnice si to zaslouží za svou práci," řekl po závodě v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář.

Česká štafeta zvítězila s náskokem, který historie Světového poháru prakticky nepamatuje. Dominance národního týmu byla dechberoucí a trvala prakticky od úvodu až do konce závodu. V celkovém hodnocení disciplíny Češky zvýšily náskok před druhým Běloruskem.

Fantastický úvod Evy Puskarčíkové

Fantastickým způsobem rozběhla závod Eva Puskarčíková. Čtyřiadvacetiletá závodnice z Harrachova od úvodních metrů táhla celý peloton a na obou položkách zářila. Nemusela ani jednou dobíjet a předávala Gabriele Soukalové na prvním místě s náskokem 25 vteřin.

"Evča se toho dneska nebála, střelecky to zvládla úplně nejlíp. Říkala mi, že sama byla vykulená, když vyjela po stojce a nikdo tam nebyl. Dala celé štafetě skvělý základ," ohodnotil Rybář výkon Puskarčíkové.

Jablonecká kometa běžecky rovněž dominovala a postupně navyšovala náskok. Na první položce v leže musela jednou dobíjet, na stojce dokonce dvakrát. Chybovaly ale také soupeřky, a tak Soukalová předávala Jitce Landové s luxusním náskokem jedné minuty a sedmi sekund před domácím Německem.

Landová zvládla kritické momenty

"Gabriela Soukalová dnes výjimečně nebyla roztržitá, ale uvidíme, jak dlouho jí to vydrží, já bych tomu moc nedával," smál se šťastný šéftrenér.

Na třetím úseku přišly jediné mírné komplikace na cestě za triumfem. Na první střelbě Landová znervózněla a terče sestřelila až po trojím dobíjení. Těsně tak unikla trestnému kolu a její náskok se ztenčil na půl minuty.

Běžecky ale zářila i Landová, a tak ani nevadilo, že i na stojce musela jednou dobíjet. Finišmance Veronice Vítkové předala štafetu s půlminutovým náskokem na Německo.

Vítková na lyžích letěla do cíle

"U Jitky musím říct - všechna čest. Bylo vidět, že byla nervózní a křečovitá, navíc ztratila jeden náboj, ale nakonec to zvládla výborně," pochválil Rybář Landovou.

Strach o zdramatizování závodu se rozplynul hned poté, co Veronika Vítková nastartovala své lyže do neuvěřitelné rychlosti a od začátku navyšovala náskok nejen na německou finišmanku Lauru Dahlmeierovou, ale také na běloruskou megahvězdu Domračevovou.

Na obou střelbách biatlonistka z Jilemnice vždy jen jednou dobíjela a bez sebemenších potíží dovezla českou štafetu s obrovským náskokem do cíle. "Veronika ukázala, že je skvělou finišmankou a dnes si to i vychutnala i s vlajkou, což je pro závodníka to nejlepší, co může zažít," uzavřel své hodnocení Ondřej Rybář.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):

Ženy - štafeta na 4x6 km: 1. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:23:57,7 (0 trestných okruhů + 9 dobíjení), 2. Bělorusko (Skardinová, Krjuková, Pisarevová, Domračevová) -1:13,3 (0+6), 3. Německo (Preussová, Hildebrandová, Hinzová, Dahlmeierová) -1:39,3 (1+6), 4. Norsko -2:39,2 (0+13), 5. Ukrajina -2:49,7 (0+7), 6. Francie -3:55,3 (0+17).