Češky poprvé bez medaile. Landová odjela životní závod

16. 1. 2015 16:09
České biatlonistky v pátečním sprintu na sedm a půl kilometru poprvé v novém roce nezískaly pódiové umístění.
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: CPA Eduard Erben

Ruhpolding - Poprvé v novém roce skončily české biatlonistky v závodě Světového poháru mimo medailové příčky. V pátečním sprintu na 7,5 kilometru v německém Ruhpoldingu ale hned čtyři české reprezentantky doběhly v elitní dvacítce.

Nejlepší Češkou byla osmá Veronika Vítková, která se třemi chybami na střelnici za vítěznou Norkou Fanny Hornovou zaostala o 41 sekund, Jitka Landová v životním výkonu doběhla do cíle se ztrátou 50 sekund desátá, aniž by přitom při střelbě minula, Gabriela Soukalová na třinácté příčce se dvěma chybami tratila minutu a Eva Puskarčíková byla se ztrátou 75 sekund a jedním netrefeným terčem osmnáctá.

Druhé a třetí místo obsadily Běloruska Darja Domračovová s Norkou Tiril Eckhoffovou. Závod jsme sledovali živě ZDE.

Vítková běžela ze všech nejrychleji

"Jako celek jely holky pěkně. Jsou to krásné výsledky, vždyť čtvrtá z našich je osmnáctá," chválil po sprintu trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi.

Vítězka předchozího sprintu z Oberhofu Vítková má v posledních týdnech skvělou běžeckou formu, což potvrdila nejrychlejším časem. Na střelnici ale minula jednou vleže a dvakrát vstoje, proto na stupně vítězů ztratila přes půl minuty. "Škoda toho. Trošku na to tlačila, víc než je potřeba," hodnotil trenér.

Dlouho se zdálo, že druhou nejlepší Češkou bude Soukalová, která musela na dva trestné okruhy. Landová s vyšším startovním číslem 83 však zajela životní závod; střílela přesně i dobře běžela, což potvrdil čtrnáctý čas, a proto uzavřela elitní desítku. "Se dvěma nulami mě mile překvapila," řekl Vítek.

V hodnocení Světového poháru je Vítková nadále pátá, Soukalová se posunula z 11. na deváté místo.

V sobotu je na pořadu sprint mužů a v neděli závody s hromadným startem.

Závod SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Hornová (Nor.) 21:07,4 (0 trestných okruhů), 2. Domračevová (Běl.) -3,4 (0), 3. Eckhoffová (Nor.) -9,3 (1), 4. Valj Semerenková (Ukr.) -21,0 (0), 5. Laukkanenová (Fin.) -22,7 (1), 6. Hildebrandová (Něm.) -28,6 (0), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -32,0 (2), 8. Vítková (ČR) -41,2 (3), 9. Wiererová (It.) -43,3 (1), 10. Landová -50,9 (0), ...13. Soukalová -1:00,8 (2), 18. Puskarčíková (všechny ČR) -1:15,7 (1).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 522 b., 2. Domračevová 440, 3. Valj Semerenková 409, 4. Wiererová 395, 5. Vítková 379, 6. Hildebradová 342, ...9. Soukalová 286, 36. Landová 95, 38. Puskarčíková 91.