Češi mají na zlato, vědí i v zahraničí. MS startuje mixem

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 3. 2015 7:55
Hned v první disciplíně světového šampionátu v biatlonu mohou mít Češi ty nejvyšší ambice.
Projeďte si závodiště v Kontiolahti na videu | Video: Český biatlon

Praha/Kontiolahti - Čekání je u konce. Malá obec na břehu jezera Höytiäinen v provincii Severní Karélie, finské Kontiolahti, se dneškem počínaje promění v epicentrum světového lyžování. Šampionát v biatlonu startuje atraktivním závodem smíšených štafet (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz).

A hned v první disciplíně mistrovství světa mohou mít Češi ty nejvyšší ambice. Mix je totiž medailovou stálicí v portfoliu týmu šéftrenéra Ondřeje Rybáře. Na dvou posledních velkých světových akcích si čeští biatlonisté vždy dojeli pro cenný kov.

Přišel čas na zlatý úspěch?

Medailový hattrick chtějí dovršit ve Finsku. Před dvěma lety získali bronz na domácím šampionátu v Novém Městě na Moravě, před rokem skončili stříbrní na olympijských hrách v Soči. Přišel čas na zlatý úspěch?

Samotní reprezentanti šetří velkými slovy a zaštiťují se pochopitelnou opatrností. Experti ale dobře vědí, kde hledat největší favority. A podle některých předpovědí je čtveřice Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec tím vůbec největším.

Takový názor se dá nalézt například na oficiálním webu světové biatlonové federace, kde se objevil článek s názvem Kde hledat favority smíšené štafety? Autor zde nejprve vyjmenovává Německo, Francii a Norsko a zmiňuje také Ukrajinu jako potenciálního černého koně.

Češi? Jsou rychlí a dobře střílejí

Samostatný odstavec ale věnuje české štafetě. "Je tady jeden tým, který bude o medaili bojovat v každém případě. Jsou rychlí a dobře střílejí. Gabriela Soukalová je mnohem lepší, než byla před pár týdny. Veronika Vítková zůstává extrémně silná a Moravec se Šlesingrem jsou ve výborné formě. A navíc, Češi jsou tradičně výborní právě v týmových závodech. Pokud jim všechno vyjde, mají potenciál stát se zlatými medailisty," míní autor.

Nezbývá než souhlasit, ovšem okruh favoritů je velmi široký. Hned pět štafet se v celkovém pořadí Světového poháru nachází před Českou republikou. Na prvním místě je Norsko následované Francií a Ukrajinou. Čtvrté je Rusko a páté Německo. Češi tedy vystartují ze druhé řady se startovním číslem 6 na dresech.

V sestavě budou mít oproti minulému šampionátu a olympiádě jednu podstatnou změnu. Paběrkujícího Jaroslava Soukupa v této sezoně nahradil na třetím úseku jiný zkušený harcovník Michal Šlesingr. Mimochodem devátý závodník průběžného pořadí seriálu.

Celá čtveřice v elitní desítce

Další tři kolegové, kteří jej ve smíšené štafetě doplní, jsou rovněž v elitní desítce Světového poháru. I to dělá z Čechů velkého favorita úvodního klání. Ondřej Moravec je osmý, Veronika Vítková třetí a Gabriela Soukalová sedmá.

Takové bilanci se blíží jen Němci, ale rozhodně na ni nedosahují. Naši západní sousedé mají k dispozici druhého muže SP Simona Schemppa, desátého Erika Lessera, pátou Franzisku Hildebrandovou a jedenáctou Franzisku Preussovou. Do sestavy však mohou zařadit i ve velké formě jezdícího Arnda Peiffera či Lauru Dahlmeierovou.

Jiné velmoci mají problém s nevyrovnaností závodníků. Norové mají skvělé muže, ale mezi ženami je v elitní desítce pouze Tirill Eckhoffová, jejíž forma je navíc velkým otazníkem. Rusové jsou na tom podobně a Itálie má dvě ženy v top 10, mezi biatlonisty ale Italové rozhodně nezáří. Francie zase bude spoléhat výhradně na schopnosti nejlepšího biatlonisty současnosti Martina Fourcada.

Nejlepším ukazatelem současné formy jednotlivých mixů budiž poslední klání v Novém Městě na Moravě. Na začátku února tam vyhráli Norové těsně, o čtyři vteřiny před Českou republikou. Třetí skončila Ukrajina. Jak si biatlonové velmoci rozdělí medaile nyní v Kontiolahti? To se dozvíme už dnes mezi 17. a 19. hodinou večerní.

 

Právě se děje

Další zprávy