Jak za Soukalovou do Finska? Za půlku MS zaplatíte 12 tisíc

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 2. 2015 6:07
Vrchol biatlonové sezony se rychle blíží, už za dva týdny se celá špička stále oblíbenějšího zimního sportu sejde ve finském Kontiolahti.
Kdo se vydá z Čech na biatlon až do Finska?
Kdo se vydá z Čech na biatlon až do Finska? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Vrchol biatlonové sezony se rychle blíží, už příští čtvrtek se celá špička stále oblíbenějšího zimního sportu sejde ve finském Kontiolahti. Na nohou v období světového šampionátu ale rozhodně nebude pouze země tisíce jezer, další etapa biatlonové horečky znovu udeří i v České republice.

A mnozí tuzemští fanoušci, namlsaní z nedávného SP v Novém Městě, jistě budou zvažovat výlet do Kontiolahti za dramatickými boji o medaile, v nichž, jak doufají, budou hrát jednu z hlavních rolí Češi v čele s Veronikou Vítkovou, Ondřejem Moravcem, Michalem Šlesingrem či Gabrielou Soukalovou. Chcete vědět vše potřebné o výletu za špičkovým biatlonem? Tak čtěte.

Fanoušci z Jilemnice jedou dodávkou

Ve Finsku nebude chybět třeba parta fanoušků z Jilemnice. Nadšenci, kteří objíždějí už léta světové biatlonové akce, už mají cestu naplánovanou. Pojedou v sedmi lidech dodávkou.

"Ubytování jsme si zamluvili prostřednictvím oficiálních stránek šampionátu. Je tam spoustu nabídek, a jak to sleduju, pořád tam přibývají. Už jsme i zaplatili, ale zatím nám nedorazilo potvrzení a pořadatelé nám neodpovídají na maily. Doufám, že to nebude nějaká komplikace," řekl serveru Aktuálně.cz jeden z fanoušků Jan Lukeš.

Doprava do Kontiolahti vyjde partu sedmi lidí zhruba na 30 tisíc korun. "Pojedeme přes Polsko a pobaltské republiky. V Tallinu nasedneme na trajekt do Helsinek a z nich pojedeme do města Joensuu. Ubytování máme ve srubu asi 50 kilometrů od Kontiolahti, každý den budeme dojíždět," vysvětlil Lukeš, s nímž na biatlonové tripy pravidelně vyráží i otec Veroniky Vítkové.

Ve Finsku budou čeští fanoušci od 11. do 15. března a ubytování je bude stát zhruba 650 euro za všechny čtyři noci. "Celkem počítám s náklady na jednotlivce kolem 12 tisíc korun," dodal příznivec české reprezentace.

Český svaz biatlonu žádné zájezdy na světový šampionát nepořádá. "Nic takového nezajišťujeme, nemáme na to kapacity. Fanoušci se musí obrátit přímo na organizátory světového šampionátu," informovala Eva Skalníková, která je generálním sekretářem svazu.

Zpáteční letenka za tři tisíce korun

Nejjednodušším způsobem dopravy je let. Než se ale pustíme do zkoumání cen letenek, řekněme si, kde se vlastně tohle biatlonové středisko nachází.

Kontiolahti je malá obec ve finské provincii Severní Karélie. Leží na břehu jezera Höytiäinen přibližně dvacet kilometrů severně od většího města Joensuu. Kontiolahti se rozkládá na celkové ploše 1029,82 km², přibližně 230 km² zaujímají vodní plochy. V roce 2013 zde žilo přes 14 tisíc obyvatel.

Jak je z tohoto popisu zřejmé, do Kontiolahti se rozhodně nedostanete přímým leteckým spojem. Z Prahy se letí do Helsinek a odtud nejlépe vlakem do již zmíněného města Joensuu. Z něj už budou pořadateli MS vypravovány autobusy, které fanoušky dopraví přímo ke stadionu.

Ale pojďme k letenkám. Jedny z nejvýhodnějších cen se dají najít u společnosti Norwegian. Do Helsinek a zpět se dá letět dohromady za 105 euro, tedy za téměř 3 tisíce korun. Levnější letenky společnost nabízí při odletu 4. března, tedy den před zahájením šampionátu, o něco dražší jsou při odletu kolem 9. března.

Čtyřhodinová cesta vlakem z Helsinek

Z helsinského letiště se po příletu musíte dostat do centra finského hlavního města. Využít lze linku 615 Airport Bus, v nočních hodinách jde o linku číslo 620. Ta vás během půl hodiny dopraví na autobusové stanoviště přímo sousedící s vlakovým nádražím, a to za 5,60 euro. Z Helsinek je pak třeba nasednout na již zmíněný vlak do Joensuu.

Vlak jede z Helsinek do města vzdáleného 15 kilometrů od Kontiolahti něco přes čtyři hodiny, za zpáteční jízdenku zaplatíte 1400 až 1800 korun. Jakmile se ale dostanete do Joensuu, máte vyhráno.

Najít ubytování v tomto hlavním městě provincie Severní Karélie, v němž žije zhruba 75 tisíc obyvatel, není žádný problém. K dispozici jsou hotely, hostely, apartmány i chatky. Nocleh pro jednoho se dá sehnat třeba už za 50 euro za noc, v případě delšího pobytu lze očekávat příjemné slevy.

Na vstupenky je nutná registrace

Ještě než fanoušci vyrazí na biatlonový trip, měli by si samozřejmě zajistit vstupenky na světový šampionát. Ty se dají sehnat na tomto portálu, přičemž nutná je registrace. Lístky na biatlon se pak dají jednoduše vytisknout a použít.

Co se týče ceny vstupenek, liší se podle sektorů. Lístek na celý šampionát se dá pořídit za 175 euro, tedy nějakých 4900 korun. Na první či druhou polovinu mistrovství pak cca za 2300 korun.

Náklady na výlet do Kontiolahti (pro jednotlivce na polovinu MS):

Náklady Cena Poznámka
Zpáteční letenka 3000 Praha - Helsinki
Vlak, zpáteční 1600 Helsinki - Joensuu
Ubytování 5400 pokoj pro jednoho na 4 noci, při více osobách sleva
Vstupenky 2300 na polovinu šampionátu
Celkem 12 300 Přibližná cena

Více informací o všem, co se týká světového šampionátu v Kontiolahti, lze nalézt na oficiálních stránkách MS www.kontiolahtibiathlon.com. Pro představu ještě přikládáme kompletní sportovní program biatlonového svátku.

Program MS v biatlonu v Kontiolahti (všechny časy jsou místní, ve Finsku je oproti našemu času o hodinu víc):

5. března
18:15 Smíšená štafeta
7. března
14:00 Sprint mužů na 10 km
17:30 Sprint žen na 7,5 km
8. března
14:15 Stíhací závod mužů na 12,5 km
17:00 Stíhací závod žen na 10 km
11. března
18:15 Vytrvalostní závod žen na 15 km
12. března
18:15 Vytrvalostní závod žen na 20 km
13. března
18:15 Ženská štafeta na 4×6 km
14. března
17:30 Mužská štafeta na 4×7,5 km
15. března
14:30 Závod žen s hromadným startem na 12,5 km
17:15 Závod mužů s hromadným startem na 15 km

 

Právě se děje

před 44 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy